کد خبر : 104410

به گزارش خبرگزاری مهر، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به صورت جداگانه در دو شبکه مختلف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. بر اساس این گزارش، «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در شبکه ان. بی. سی و «جو بایدن» رقیب دموکرات وی در شبکه ای. بی. سی حضور یافتند. دونالد ترامپ شامگاه […]


به گزارش خبرگزاری مهر، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به صورت جداگانه در دو شبکه مختلف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

بر اساس این گزارش، «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در شبکه ان. بی. سی و «جو بایدن» رقیب دموکرات وی در شبکه ای. بی. سی حضور یافتند.

دونالد ترامپ شامگاه پنج‌شنبه به جای دومین مناظره با بایدن از شبکه ان بی سی نیوز و از شهر میامی فلوریدا به سوالات مخاطبان پاسخ داد.

ترامپ و جو بایدن رقیب دموکرات وی قرار بود دومین مناظره خود را برگزار کنند که این مناظره به دلیل ابتلای ترامپ به کرونا از طرف کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی لغو شد.

ترامپ، ابتلا به کرونا و ماسک

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با ان بی سی درباره ابتلایش به کرونا گفت: من اصلاً احساس بدی نداشتم و قوی به نظر می‌رسیدم، فقط کمی تبم بالا بود که پزشکان فوق العاده کاخ سفید گفتند باید به بیمارستان منتقل شوم و من هم به نظر آنها احترام گذاشتم.

ترامپ افزود: در بیمارستان والتر رید (بیمارستان محل بستری ترامپ) به من رمدیسیور تزریق شد و پس از آن حالم بهتر شد. آنها نگفتند که پنومونیا دارم و تنها گفتند که ریه‌هایم دچار عفونت شده است.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که نخستین آزمایش مثبت کرونایش در یکم اکتبر بوده و اینکه آخرین آزمایش منفی وی چه زمانی بوده است، گفت: من در مناظره هیچ مشکلی نداشتم و بسیار خوب ظاهر شدم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روز پیش از مناظره آزمایش داده است، افزود: به یاد نمی آورم اما زیاد آزمایش داده‌ام. آخر روز پنج‌شنبه یک روز پس از مناظره، آزمایش من مثبت شد.

ترامپ در مورد استفاده از ماسک هم گفت: من هیچ مشکلی با ماسک ندارم، ولی من رئیس جمهور هستم و باید مردم را ببینم. من نمی‌توانم در داخل ساختمان و اتاقم باشم و باید بیرون بروم.

وی ضمن دفاع از عملکرد دولتش در مدیریت شیوع کرونا گفت: ما انتظار داشتیم بیش از ۲ میلیون نفر را از دست بدهیم، اما حالا ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۱۰ درصد آن جان باخته‌اند. یک درصد هم زیاد است و نباید اتفاق می‌افتاد، اما چین باعث آن بود.

ترامپ در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه ۲ میلیون نفر در صورتی بوده که اصلاً هیچ کاری انجام نشود، تقصیر را گردن فرمانداران دموکرات انداخت و گفت: قانون اساسی مشخص کرده است که چه کاری باید انجام شود، من فکر می‌کنم آنها به خاطر موضوعات سیاسی این کار را کردند. اما حقیقت این است که نباید اجازه داد تعطیلی ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور آمریکا در عین حال به دفاع از عملکرد دولتش در مدیریت بحران کرونا پرداخت و به ساخت قریب الوقوع درمان و واکسن این بیماری هم اشاره کرد.

ترامپ از عملکرد اقتصادی خود دفاع کرد

رئیس جمهور آمریکا با دفاع از عملکرد دولتش در حوزه اقتصادی، گفت که طی دولت او بیش از تمامی دولت ها اشتغال ایجاد شده است.

ترامپ با اشاره به اینکه شرکت‌ها در حال ورود به آمریکا هستند دلیل بازگشت سریع اقتصاد آمریکا به وضعیت طبیعی بعد از شیوع کرونا را سازوکارهای اقتصادی محکمی دانست که وی تدوین کرده است.

وی ضمن حمایت از طرح خود برای کاهش مالیات‌ها، گفت: در صورتی که جو بایدن رئیس‌جمهور شود سیاست کاهش مالیات‌ها را کنار خواهد گذاشت.

ترامپ و انتقال مسالمت آمیز قدرت

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت شکست در انتخابات به صورت مسالمت‌آمیز قدرت را منتقل می‌کند یا خیر به تخلفات در برخی حوزه‌های رأی‌گیری در ایالت‌هایی که رأی‌گیری در آنها آغاز شده اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دموکرات‌ها از ستاد انتخاباتی او جاسوسی کرده‌اند، گفت: بعد از این صحبت می‌گویند که آیا قدرت را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل خواهی داد؟ جواب مثبت است، اما انتخابات باید صادقانه باشد.

ترامپ ادامه داد: هزاران برگه رأی که نام من در آنها نوشته شده به سطل‌های زباله انداخته شده و از این موضوع خشنود نیستم.

بایدن چه گفت؟

از سوی دیگر گفتگوی زنده «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا با شبکه تلویزیونی ای بی سی هم با محوریت بحران کرونا و مشکلات اقتصادی انجام گرفت. مصاحبه بایدن در شهر فیلادلفیا و به مدت ۹۰ دقیقه در قالب پرسش و پاسخ با مخاطبان برگزار شد.

پاسخ به پرسشی درباره نحوه مدیریت بحران کرونا توسط دولت ترامپ

جو بایدن در این مصاحبه در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان پیرامون نحوه مدیریت بحران کرونا توسط دولت ترامپ گفت: من گفتم که باید افراد را در چین نگه می‌داشتیم و نمی‌گذاشتیم وارد آمریکا شوند. من هشدار دادم که این موضوع بسیار بزرگی است اما ترامپ توجه نکرد. او گفت اگر موضوع را بزرگ کنیم مردم دچار ترس می‌شوند. این خود وی بود که ترسید. ما فرصت بزرگی را از دست دادیم.

بایدن: واکسن ترامپ را استفاده نمی کنم

جو بایدن با غلط دانستن اطلاعات ارائه شده توسط ترامپ درباره واکنس کرونا، گفت تنها وقتی از این واکسن استفاده خواهد کرد که دانشمندان آن را تأیید کنند.

وی افزود: در صورتی که واکسن کرونا هر سه مرحله آزمایش بالینی را پشت سر گذاشته و دانشمندان آن را تأیید کنند از این واکسن استفاده خواهم کرد و مردم را نیز به استفاده از آن ترغیب می کنم.

انتقاد از سیاست خارجی ترامپ

نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از سیاست خارجی دولت ترامپ انتقاد کرد و گفت که آمریکا بیش از هر زمان دیگری منزوی شده است.

بایدن گفت: ایران به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده، کره شمالی بیش از هر زمان دیگری موشک در اختیار دارد، متحدانمان به ما اعتماد نمی کنند و رئیس‌جمهور آمریکا در محافل جهانی مورد سخره قرار می گیرد.

وی در عین حال از عملکرد ترامپ برای سازش میان رژیم امارات و رژیم صهیونیستی تمجید کرد.

جو بایدن در انتها گفت که در صورت شکست در انتخابات، این موضوع را نشانه کم کاری خود دانسته و با بازگشت به دانشگاه در پنسیلوانیا به تدریس مشغول خواهد شد.

آخرین مناظره بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا قرار است روز پنج‌شنبه ۲۲ اکتبر (یکم آبان) برگزار شود.

تکمیل می‌شود…منبع: مهر