کد خبر : 104360

به گزارش خبرگزاری مهر، «حسن الکعبی» نایب رئیس اول پارلمان عراق اظهارات اخیر هوشیار زیباری عضو ارشد حزب دمکرات کردستان عراق درباره حشد شعبی را توهین آمیز دانست و خواستار عذرخواهی وی شد. الکعبی در نشست روز چهارشنبه پارلمان عراق گفت: «ما اجازه نخواهیم داد به هیچ نهادی از نهادهای رسمی دولت عراق توهین شود […]به گزارش خبرگزاری مهر، «حسن الکعبی» نایب رئیس اول پارلمان عراق اظهارات اخیر هوشیار زیباری عضو ارشد حزب دمکرات کردستان عراق درباره حشد شعبی را توهین آمیز دانست و خواستار عذرخواهی وی شد. الکعبی در نشست روز چهارشنبه پارلمان عراق گفت: «ما اجازه نخواهیم داد به هیچ نهادی از نهادهای رسمی دولت عراق توهین شود و اظهارات هوشیار زیباری را مردود می‌دانیم. از این رو، از وی می‌خواهیم متناسب با جایگاه و فداکاری‌های حشد شعبی، عذرخواهی نماید».

از سوی دیگر، یک منبع پارلمانی به بغداد الیوم اعلام کرد که به دنبال جدال لفظی میان شماری از نمایندگان شیعه و کرد درباره اظهارات زیباری، جلسه روز چهارشنبه پارلمان تعطیل و به زمان دیگری موکول شد.

«فالح الخزعلی» نایب رئیس فراکسیون پشتیبانی ملی در پارلمان عراق نیز اظهارات هوشیار زیباری، وزیر اقتصاد و امور خارجه سابق عراق درباره حشد شعبی را به منزله «اراده شکست خورده داعش به دست قهرمانان حشد شعبی» دانست و گفت: «حشد شعبی و فرزندان ملت عراق با خون‌هایشان زیباری و امثال وی را به قدرت رساندند و او و دیگران به لطف خون قهرمانان حشد شعبی و نیروهای نظامی و امنیتی عراق، از نعمت امنیت برخوردار شدند».

الخزعلی از معاونت حقوقی سازمان حشد شعبی و دادستانی کل عراق خواست علیه زیباری و همه کسانی که به حشد شعبی و نیروهای نظامی عراق بی احترامی می‌کنند، اقامه دعوی کنند تا به توهین‌های افراد کینه توز علیه کسانی که به حفظ کشور و دفاع از کرامت آن، اقدام کرده اند پایان دهند.

نماینده پارلمان عراق و همچنین رئیس جماعت علمای عراق نیز به سخنان اخیر هوشیار زیباری واکنش نشان دادند.

«احمد الاسدی» نماینده پارلمان عراق در این باره گفت: «حشد شعبی تاجی بر سر تاریخ است و کسانی که به جانفشانی‌های حشد شعبی بی توجهی کنند، به دشمن نزدیک تر هستند».

الاسدی در ادامه گفت: «حشد شعبی یک نهاد نظامی ملی وابسته به حکومت عراق است و همگان باید اینگونه اظهارات را محکوم کنند. آقای زیباری هم باید این نکته را درک کند که اربیل و تمام شهرهای ما تنها با جانفشانی و فداکاری‌های حشد شعبی بوده است که موقعیت خود را حفظ کرده اند. هر کسی که به جایگاه و قداست حشد شعبی تعدی کند، گویی که به مقدسات ما تعدی کرده است».

دکتر «شیخ خالد ملأ» رئیس جماعت علمای عراق نیز گفت: «حتی اگر حشد شعبی به جز پایان دادن به داعش و محقق کردن پیروزی کار دیگری انجام نداده باشد، همین برای افتخار کردن به آن، اعتبار آن و میهن پرستی آن کفایت می کند».

لازم به ذکر است که هوشیار زیباری به تازگی در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود: «حمله موشکی به فرودگاه اربیل، به این دلیل بود که برخی از گروه‌ها، فکر می‌کنند اقلیم کردستان، با آمریکا رابطه نزدیکی دارد و همانگونه که داعش اربیل و بغداد را هدف قرار می‌داد، این گروه‌ها نیز به این شهرها حمله می کنند».

وی همچنین گفته بود: «برخی گروه‌ها، به صورت علنی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق را متهم می‌کنند که عامل اصلی آمریکا در عراق است. اما مقابله با این گروه‌ها، نیازمند بسیج مردمی است که البته این موضوع، عملاً وجود دارد».منبع: مهر