کد خبر : 103509

به گزارش خبرنگار مهر، سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا و شهدای مدافع حرم درباره ویژگی‌های شهید حسن باقری، گفت: همه کسانی که در دفاع مقدس جانشان را در دست گرفتند و به شهادت رسیدند با هم تفاوتی ندارند. وی […]به گزارش خبرنگار مهر، سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا و شهدای مدافع حرم درباره ویژگی‌های شهید حسن باقری، گفت: همه کسانی که در دفاع مقدس جانشان را در دست گرفتند و به شهادت رسیدند با هم تفاوتی ندارند.

وی با اشاره به سالروز عملیات شکست حصر آبادان گفت: مهرماه است و ۳۱ سال از عملیات شکست حصر آبادان می‌گذرد. افراد متعددی در این عملیات نقش داشتند که یکی از آنها شهید حسن باقری است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ویژگی‌های شهید حسن باقری گفت: شهید باقری ویژگی‌های بسیار خاصی دارد از ویژگی‌های او می‌توان به تلاش برای پایان دادن به بی‌نظمی در مرحله اول و متوقف کردن دشمن در جنگ بود اشاره کرد، او نقش اساسی در پایان دادن به بی نظمی‌ها در جبهه‌ها داشت و بعد از آن با انجام عملیات‌های کوچکی که از غرب سوسنگرد آغاز شد و با ۲۵ عملیات که انجام شد موجب شد که یک اعتماد به نفس در رزمندگان شکل بگیرد و به این باور برسند که می‌توان با این دشمن جنگید.

سرلشکر باقری ادامه داد: عملیات ثامن الائمه اولین بار بود که فرماندهان ارتش و سپاه به صورت مشترک طراحی عملیات را بر عهده داشتند و در سه محور همزمان به دشمنی که از رودخانه عبور کرده بود حمله کردند. لشکر سوم زرهی عراق از قوی‌ترین لشکرهای آنها بود و با استفاده از دو پل از رودخانه عبور کرده بود و تا ذوالفقاری آبادان رفته بود و آبادان در محاصره کامل قرار گرفته بود و اینجا بود که امام خواستند حصر آبادان شکسته شود.

وی افزود: شهید باقری در طراحی این عملیات و در جمع آوری و شناسایی دشمن در قبل از عملیات نقش اساسی داشتند. ایشان همچنین در هدایت و فرماندهی عملیات نیز از محورهای شمالی حضور داشتند، عملیات مشترکی بین ارتش و سپاه صورت گرفت که یک عملیات بسیار بزرگ بود. در این عملیات طراحی شده بود که با نفت سیاه که روی رودخانه رها می‌شود و با آتش زدن آن عقبه دشمن را ببندند اما این اقدام زودتر شکل می‌گیرد و معادلات تا حدی بهم ریخت، این عملیات یک عملیات موفق است و بیش از هزار اسیر و تمامی تجهیزات دشمن به غنیمت گرفته شد و عملیات‌های بزرگ بعد از این شکل گرفت.

 وی افزود:  جنگ بر ملت ایران تحمیل شد؛ جنگ پدیده شوم و نامناسبی است. ۲۰۰ سال تاریخ ملت ایران نشان می‌دهد ما به جایی حمله نکردیم؛ ما با کسی جنگ نداشتیم، نداریم و نخواهیم داشت.

وی افزود: کشور ما در معرض تهدید است و بازدارندگی که دفاع مقدس ایجاد کرد بی نظیر است؛ شروع جنگ با دشمن است اما خاتمه آن با دشمن نیست.

ادامه دارد…منبع: مهر