کد خبر : 102136

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، نشست سه جانبه عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. این در حالی است که در این نشست هیچ اشاره‌ای به موضوع مهم اقدام اخیر امارات در عادی سازی روابط […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، نشست سه جانبه عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. این در حالی است که در این نشست هیچ اشاره‌ای به موضوع مهم اقدام اخیر امارات در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نشد.

بیشتر مفاد بیانیه این نشست مربوط به سرمایه گذاری‌های اقتصادی و به اشتراک گذاشتن فرصت‌های اقتصادی و انرژی سه کشور بود. با آنکه در این بیانیه به موضوع فلسطین نیز اشاره شد اما به صراحت تاکید نشد که منظور از اقدامات اسرائیل و توقف توسعه طلبی آن چیست؟ از سویی دیگر مهمترین موضوع جهان اسام و فلسطین یعنی اقدام امارات در عادی سازی روابط با اسرائیل محکوم و اساساً مطرح نشد.!!

براساس این گزارش، مقامات سه کشور مراتب خرسندی خود را در قبال سطح هماهنگی و همکاری سیاسی و راهبردی میان سه کشور اعلام کردند.

این مقامات بر اهمیت تقویت همکاری و در پیش گرفتن راه‌ها و سازوکارهایی برای عملی کردن روابط راهبردی، به ویژه روابط اقتصادی و حیاتی مانند برق، پروژه‌های انرژی، منطقه اقتصادی مشترک، استفاده از امکانات ملی به ویژه در سایه کرونا و تأثیرات آن بر امنیت بهداشتی، غذایی و اقتصادی تاکید کردند.

در بیانیه پایانی آمده است که مقامات این سه کشور بر افزایش اعتماد میان کشورهای مختلف و همگرایی بین المللی تاکید دارند.

این مقامات بر تمرکز بر بخش‌های بهداشتی، پزشکی، آموزشی، انرژی، تجارت، تشویق سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی و نیز مقابله با کرونا تاکید و راههای همکاری و هماهنگی بیشتر را مورد بررسی قرار دادند.

موضوع فلسطین موضوعی اساسی است

طبق بیانیه پایانی؛ مقامات سه کشور اردن، عراق و مصر تحولات منطقه و اوضاع بین المللی را مورد رایزنی قرار دادند و تاکید کردند: موضوع فلسطین موضوعی اساسی است.

مقامات در این نشست بر ضرورت فعال کردن تلاش‌های محقق کننده صلح عادلانه و فراگیر که همه خواسته‌های مشروع ملت فلسطین را برآورده کند به ویژه حق آن در ایجاد کشور مستقل دارای حاکمیت و قابل حیات در همه اراضی فلسطین و به پایتختی قدس شریف بر اساس قانون بین المللی و قطعنامه‌های مشروع بین المللی، تاکید کردند.

در این نشست بر ضرورت توقف اقدامات رژیم صهیونیستی در زمینه الحاق اراضی فلسطینی به این رژیم و همه اقداماتی که نابود کننده صلح است، تاکید شد و اینکه اقدامات صهیونیست‌ها در تغییر وضع تاریخی و حقوقی کنونی در قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن باید متوقف شود.

همچنین بر اهمیت نقش تاریخی اردن در حمایت از این مقدسات و هویت عربی و اسلامی آن تاکید شد.

تاکید بر راهکار سیاسی برای حل بحران‌های منطقه

در نشست سه جانبه بر اهمیت تلاش‌ها برای دست یابی به راهکارهای سیاسی برای بحران‌های منطقه به ویژه بحران سوریه، لیبی و یمن، بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت تاکید شد تا وحدت این کشورها و استقلال آن حفظ شود.

حفظ امنیت قومی عربی و عدم دخالت در امور آن مورد تاکید مقامات سه کشور قرار گرفت.

حمایت الکاظمی و عبدالله دوم از موضع مصر در موضوع سد النهضه

همچنین موضوع سدالنهضه، مورد بحث قرار گرفت و سران سه کشور تاکید کردند که امنیت آبی مصر از امنیت قومی عربی جدایی ناپذیر است و توافق عادلانه و متوازن بر اساس حقوق بین المللی که منافع آبی مصر و سودان را تأمین کند، ضروری است.

مقامات سه کشور بر ایستادگی در کنار عراق و حمایت از حاکمیت و امنیت و ثبات و تلاش‌هایش برای تثبیت امنیت تاکید کردند.

همچنین چالشهای جهان عرب در این نشست سه جانبه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، عبدالله دوم پادشاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.منبع: مهر