کد خبر : 102115

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف، صبح امروز (دوشنبه) با مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران دیدار و گفتگو کرد. قالیباف با بیان اینکه هرچند کشورهای اروپایی تحت تاثیر فشارهای آمریکا هستند، اما باید سیاست مستقلی را در پیش بگیرند، جایگاه سوئیس به دلیل سیاست‌های مستقل و بی طرف استثناء است، تصریح کرد: ما در […]به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف، صبح امروز (دوشنبه) با مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف با بیان اینکه هرچند کشورهای اروپایی تحت تاثیر فشارهای آمریکا هستند، اما باید سیاست مستقلی را در پیش بگیرند، جایگاه سوئیس به دلیل سیاست‌های مستقل و بی طرف استثناء است، تصریح کرد: ما در کنار گسترش رابطه با آسیا، علاقمند به توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی مستقل هستیم.

رییس قوه مقننه در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و مثبت دو کشور و ضرورت گسترش روابط اقتصادی میان ایران و سوئیس، گفت: ایجاد کانال مالی بین سوئیس و تهران ابتکار مناسبی است، اما باید تلاش شود حجم روابط اقتصادی با این کانال در حوزه‌های بهداشتی، غذایی و … در چارچوب توافقات دو کشور توسعه یابد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا با اعمال تحریم‌های ظالمانه، به مردم ایران فشار می‌آورد، داشت: آمریکا می‌پنداشت با این فشارها می‌تواند در ایران مشکلات داخلی ایجاد کند که این فکری خام است.

رییس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه تاریخ پر افتخار ملت ایران نشان داده که مردم همیشه در برابر دخالت‌های خارجی محکم ایستاده‌اند، تاکید کرد: پس از انقلاب اسلامی، ایستادگی در برابر دخالت خارجی به فرهنگ مبارزه با ظلم تبدیل شده و جزئی از اصول دینی و ملی ما محسوب می‌شود.

وی با گرامیداشت یاد سردار شهید سپهبد سلیمانی، ادامه داد: مردم ایران در برابر جنایت ترامپ در به شهادت رساندن قهرمان مبارزه با تروریسم، سردار سپهبد سلیمانی، تجلیل و عکس العمل مناسبی نشان دادند.

قالیباف با اشاره به اینکه اگر شهید سلیمانی نبود داعش به قلب اروپا می‌رسید، گفت: امروز ترامپ متوجه شده که فشارهای حداکثری علیه ایران نتیجه‌ای نداشته و در ماه‌های پیش رو و سال آینده، وضعیت اقتصادی ایران به مراتب بهتر خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه مسائل اقتصادی و حل مشکلات، هماهنگی کاملی میان دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد و رهبر معظم انقلاب نیز در روز گذشته تاکید فرمودند که “در سال آخر فعالیت دولت، برای حل مشکلات اقتصادی باید انسجام وجود داشته باشد”.

قالیباف در پاسخ به سؤال سفیر سوئیس با بیان اینکه در ایران دموکراسی واقعی حاکم است، تصریح کرد: در انتخابات‌ها، مردم ایران هستند که تصمیم می‌گیرند چه مسیری را پیش ببرند.

در ادامه این دیدار، مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران و حافظ منافع آمریکا در ایران، با تقدیر از حُسن نظر رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: ما سیاست منسجمی درباره روابط دوجانبه میان ایران و سوئیس داریم که آن مبتنی بر اعتماد است.

وی با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌های همه جانبه، به پیشرفت روابط علمی دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: کانال مالی سوئیس آماده و فعال است و بخشی از آن اجرایی شده است که ما هم معتقدیم باید کارکرد این کانال مالی توسعه یابد.

سفیر سوئیس در تهران با اشاره به سفر هیئتی پارلمانی از این کشور به تهران گفت: مایلیم همکاری و روابط پارلمانی میان دو کشور ایران و سوئیس را توسعه دهیم.منبع: مهر