این تیم تحقیقاتی از دانشگاه کاتانیای ایتالیا در گزارش‌های خود اعلام کردند این نخستین باری است که ارتباط بین ویروس کرونا و اختلال در این اندام‌ها گزارش می‌شود.

پیش از این علائم کووید ۱۹، تب و لرز، تشنج، اختلال حواس و مشکلات عصبی در موارد حاد ابتلا بود؛ در برخی موارد هم به نظر می‌رسد ویروس با تحریک سیستم ایمنی بدن، آن را برای حمله به مغز فریب می‌دهد تا به اصطلاح آنتی‌بادی تولید شود که به دنبال آن این پروتئین‌های ایمنی به اشتباه به جای عوامل بیماری زا به بافت یا اندام بدن حمله می‌کنند. میاستنی گراویس (ضعف عضلانی) هنگامی اتفاق می‌افتد که آنتی بادی‌ها به اتصالات عصبی عضلات حمله می‌کنند که بر اثر این حمله فعالیت عضلات اسکلتی مانند قسمت‌های متحرک بدن ضعیف می‌شود.

براساس اعلام مرکز بهداشت این کشور، ممکن است از هر ۲۰۰ هزار نفر، ۲۵۰۰ نفر این علائم را تجربه کنند. اولین بیمار یک مرد ۶۴ ساله بود که تب داشت و ۴ روز پس از ابتلا تب او به ۳۹ درجه سانتی‌گراد رسید، روز پنجم این مرد علائمی مانند اختلال بینایی و خستگی ماهیچه‌ای را تجربه کرد که پس از انجام آزمایش‌های لازم، مبتلا به کرونا بود.

پزشکان بعدها پس از آنالیز اعصاب صورت و واکنش آن‌ها نسبت به دریافت دارو، بیماران مبتلا به میاستنی گراویس را تشخیص دادند.

بیمار دوم مردی ۶۸ ساله بود که به مدت ۷ روز تب داشت. در روز هفتم او علاوه بر علائم مشابه بیمار اول یک علامت دیگر (مشکل در بلع) را نیز تجربه کرد.

بیمار سوم زنی ۷۱ ساله بود که به مدت شش روز دچار سرفه و تب ۳۸ درجه شد. پنج روز پس از شروع علائم، او دچار افتادگی پلک‌ها، ضعف در بینایی و اختلال در تکلم شد و یک روز بعد مشکل در بلع را هم تجربه کرد. نتیجه آزمایش این زن نیز مثبت اعلام شد.

به گفته محققان زمان عفونت کروناویروس تا شروع علائم میاستنی گراویس مطابق با زمان شروع عفونت تا بروز علائم و سایر اختلالات عصبی ناشی از ابتلا به این ویروس در سایر افراد  است.