کد خبر : 101017

به گزارش خبرگزاری مهر، آبزرور در شماره امروز خود درباره نقش سرویس جاسوسی انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد می‌نویسد: نقش پنهان مأمور سرویس مخفی انگلیس که این کودتا را رهبری کرد برای اولین بار افشا شده است. به نوشته آبزرور، کودتای ۲۸ مرداد وضعیت خاورمیانه را برای همیشه تغییر داد. بر اساس این گزارش، یکی […]به گزارش خبرگزاری مهر، آبزرور در شماره امروز خود درباره نقش سرویس جاسوسی انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد می‌نویسد: نقش پنهان مأمور سرویس مخفی انگلیس که این کودتا را رهبری کرد برای اولین بار افشا شده است.

به نوشته آبزرور، کودتای ۲۸ مرداد وضعیت خاورمیانه را برای همیشه تغییر داد.

بر اساس این گزارش، یکی از مأموران MI۶، به نام «نورمن داربیشایر» (Norman Darbyshire) کودتای سال ۱۹۵۳ را به همراه سازمان سیا آمریکا رهبری کرده است. داربیشایر یک عملیات پوششی و خشن را برای بازگرداندن شاه به قدرت در سال ۱۹۵۳ میلادی رهبری کرده است.

این رسانه انگلیسی می‌نویسد: این موضوع ابتدا در تاریخ ۲۶ می افشا شد اما بصورتی ظریف از رسانه‌ها حذف شد. اما اکنون مدارک جدیدی در این رابطه بدست آمده و گویای آن است که ردپای دربیشایر در کودتای ۲۸ مرداد از دید مردم پنهان شده است.

سرویس‌های جاسوسی انگلیس در طی سال‌های گذشته تلاش کرده اند تا ردی از دربیشایر در رسانه‌ها نباشد.

بر اساس اسناد افشا شده، دربیشایر برای بازگشت شاه به قدرت عملیاتی متشکل از ربایش و شکنجه مخالفان و پرداخت مبالغ زیاد پول به افراد برای انجام تظاهرات رهبری کرده است.

بر اساس اسناد، دربیشایر در سال ۱۹۹۳ از دنیا رفته و نمی‌توان گفته و یا نوشته‌ای از وی در خصوص کودتای ۲۸ مرداد و نقشی که در آن داشته بدست آورد.منبع: مهر