کد خبر : 101866

به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، تصمیم آمریکا را مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران، «یک ماجراجویی خطرناک» توصیف کرد و در پیامی توئیتری نوشت: آمریکا در آستانه ارتکاب اشتباه بزرگی است که نه تنها برای این کشور بلکه برای سازمان ملل به عنوان […]


به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، تصمیم آمریکا را مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران، «یک ماجراجویی خطرناک» توصیف کرد و در پیامی توئیتری نوشت: آمریکا در آستانه ارتکاب اشتباه بزرگی است که نه تنها برای این کشور بلکه برای سازمان ملل به عنوان یک مجموعه، تبعات بی‌نهایت منفی خواهد داشت.

این مقام روس، در ادامه رشته توئیت‌های خود، خواستار اتخاذ رویکردی محتاطانه از سوی طرفین برجام شد و در این باره نوشت: در رابطه با ماجراجویی آمریکا نسبت به اسنپ‌بک (مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها)، مشارکت‌کنندگان برجام باید رویکردی خردمندانه و از سر احتیاط اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: این نه تنها به روسیه، چین و E۳ بستگی دارد، بلکه تا حد زیادی در گرو توانایی تهران در تدارک پاسخی مسئولانه و مناسب به چالش مطرح شده از سوی آمریکا است.

به گزارش مهر، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت تهران، در نشستی خبری اعلام کرد که به وزیر خارجه این کشور گفته است تصمیم واشنگتن را مبنی بر فعالسازی ساز و کار بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، به سازمان ملل ابلاغ کند.

وی در ادامه ادعای خود افزود: ایران به هیچ وجه به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت حال آنکه با وجود توافق هسته‌ای ایران نیز امکان دستیابی به توافق صلح در منطقه وجود ندارد.

ترامپ در حالی دم از فعالسازی مکانیسم ماشه می‌زند که در ماه می ۲۰۱۸، حین خروج یکجانبه از برجام، به صراحت از پایان مشارکت در توافق هسته‌ای ایران سخن گفت و دیگر حقی مبنی بر نظارت بر اجرای آن ندارد.منبع: مهر