کد خبر : 101847

به گزارش خبرگزاری مهر، دفتر نمایندگی روسیه مستقر در وین امروز چهارشنبه در پیامی توئیتری صراحتاً با تقلای آمریکا در راستای فعال سازی مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالف است. دفتر نمایندگی روسیه مستقر در وین در این باره نوشت: در هیچ زمانی در جریان مذاکرات برجام این برداشت ایجاد نشد […]به گزارش خبرگزاری مهر، دفتر نمایندگی روسیه مستقر در وین امروز چهارشنبه در پیامی توئیتری صراحتاً با تقلای آمریکا در راستای فعال سازی مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالف است.

دفتر نمایندگی روسیه مستقر در وین در این باره نوشت: در هیچ زمانی در جریان مذاکرات برجام این برداشت ایجاد نشد که یک کشور می‌تواند به طور یکجانبه به مشارکت خود در توافق پایان داده و سپس تلاش کند خود را از حق فعال کردن مکانیسم ماشه بهره‌مند کند.

این در حالیست که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که این روزها به خاطر تهدید ایران با مکانیسم ماشه، با انتقاد اتحادیه اروپا و حتی «جان بولتون» مشاور سابق کاخ سفید مواجه است؛ می‌گوید اینها حرف‌های او نیست که بخواهد از بابتش حساب پس بدهد!

وزیر خارجه آمریکا در توجیه این ادعا گفته بود: باز هم اشتباه برداشت کردید. آنچه درباره «اسنپ بک» گفته شد؛ حرف‌های من نیست؛ بلکه برای باراک اوباما است. او به درستی خطاب به کنگره گفت که آمریکا هر زمان که بخواهد، می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را برگرداند و هیچ کشوری هم نمی‌تواند مانع شود. این قضیه اکنون نیز صادق است!

این در حالی است که حتی شخص «جان بولتون» مشاور پیشین و اخراج شده «دونالد ترامپ» که دشمنی وی با ایران بر کسی پوشیده نیست، در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه در برجام، نوشت: دولت آمریکا تهدید کرده که اگر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست بخورد، مکانیسم ماشه را فعال کرده و همه تحریم‌های تعلیق شده را باز می‌گرداند؛ اما حامیان توافق استدلال می‌کنند از آنجایی که واشنگتن از این توافق خارج شده است، در جایگاهی نیست که مفاد آن را فعال کند.منبع: مهر