کد خبر : 101083

خبرگزاری مهر – گروه بین الملل: اوضاع بحرین به ویژه از سال ۲۰۱۱ که تظاهرات مسالمت آمیز مردم این کشور سرکوب شد، همواره مورد اهتمام جامعه بین الملل قرار دارد. بحرین از موقعیت ژئوپلتیک ویژه ای، برخوردار است به ویژه که پل ملک فهد این کشور را با عربستان مرتبط می‌سازد. طبق آمارهایی که شاخص […]


خبرگزاری مهر گروه بین الملل: اوضاع بحرین به ویژه از سال ۲۰۱۱ که تظاهرات مسالمت آمیز مردم این کشور سرکوب شد، همواره مورد اهتمام جامعه بین الملل قرار دارد. بحرین از موقعیت ژئوپلتیک ویژه ای، برخوردار است به ویژه که پل ملک فهد این کشور را با عربستان مرتبط می‌سازد.

طبق آمارهایی که شاخص دموکراسی را نشان می‌دهد، بحرین در زمره بدترین‌ها محسوب می‌شود و این به سبب سیاست‌های قهرآمیز رژیم حاکم بر این کشور به ویژه از سال ۲۰۱۱ علیه شهروندانش شامل؛ خفقان رسانه‌ای، بازداشت‌های گسترده، شکنجه و بدررفتاری با زندانیان، بازداشت و زندانی کردن نوجوانان، سلب تابعیت بحرینی‌ها به دلایل سیاسی، محاکمه‌های ناعادلانه، یورش‌های غیرقانونی به منازل، پیگرد قرار دادن فعالان، اعدام‌های غیرقانونی، انحلال جمعیت‌های سیاسی از جمله جمعیت الوفاق، جمعیت وعد، جمعیت امل و موارد دیگر است.

این سیاست رژیم بحرین در نتیجه سکوت و برخورد دوگانه جامعه بین المللی با رژیم‌های دیکتاتوری و اولویت قرار دادن منافع است این سیاست رژیم بحرین در نتیجه سکوت و برخورد دوگانه جامعه بین المللی با رژیم‌های دیکتاتوری و اولویت قرار دادن منافع است. رژیم با پشتوانه این سکوت، غرور کاذبی پیدا کرده و از هیچ اقدامی برای افزایش رنج ملت بحرین خودداری نمی‌کند.

اما چرا آنانی که از دموکراسی به عنوان چماقی علیه کشورهایی که با سیاست‌های غرب همسو نیستند، استفاده می‌کنند، در قبال بحرین سکوت اختیار کرده اند؟ در پاسخ باید گفت که پای موضوعات مالی و رشوه و فروش تسلیحات در میان است. رژیم بحرین با شتاب به سوی عادی سازی روابط با تل آویو حرکت می‌کند تا در راستای تحقق خواست غرب و آمریکا حرکت کند.

از سویی آل خلیفه برای رهایی از زیر فشار مراکز حقوق بشری علاوه بر برگزاری مسابقاتی مانند «فرمول ۱» برای خوب جلوه دادن وجهه این رژیم به سیاست‌های مکارانه دیگری از جمله دادن رشوه برای بهبود وجهه مخدوش خود روی آورده است که از جمله آنها خوان کارلوس پادشاه پیشین اسپانیاست.

ردی پای منامه در رسوایی مالی پادشاه پیشین اسپانیا

پس لرزه‌های رسوایی مالی خوان کارلوس پادشاه پیشین اسپانیا و متهم شدن او به پولشویی، به منامه رسیده است و به نظر می‌رسد رسوایی‌های مالی در حال افزوده شدن به رسوایی‌های سیاسی رژیم آل خلیفه هستند.

یک رسوایی سنگین مالی (سال ۲۰۱۸) اسپانیا را به لرزه درآورد و پس لرزه‌های آن اکنون به بحرین و به ویژه به حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه این کشور رسیده است. به نظر می‌رسد که پای دوست خوان کارلوس یعنی حمد بن عیسی را نیز به میان کشیده است و گزارش‌ها از بخشیدن هدایا و اموال هنگفت و مشکوک بن عیسی به پادشاه پیشین اسپانیا پرده برداشته است؛ اموالی که در واقع متعلق به مردم بحرین است که از آن محروم شده اند.

روزنامه «ال پائیس» اسپانیا برای نخستین بار این رسوایی را آشکار کرد که تحقیقات دادستانی کل سوئیس در مورد مدیر مالی پادشاه پیشین اسپانیا در ماه اکتبر ۲۰۱۸ را منتشر کرده و فاش ساخته است حمد بن عیسی هدیه‌ای مالی به ارزش یک میلیون و هفتصد هزار یورو معادل یک میلیون و نهصد هزار دلار آمریکایی را به خوان کارلوس بخشیده است.

این روزنامه اعلام کرد که مدیر مالی پادشاه  پیشین اسپانیا به بازرس تحقیقات گفته خوان کارلوس به منزل او رفته است در حالی که چمدانی حاوی یک میلیون و نهصد میلیون دلار را همراه داشته که آن را از پادشاه بحرین تحت عنوان کمک به مؤسسه «پاناما لوکومو» دریافت کرده است و او (خوان کارلوس) نیز این مبلغ را روز هفتم ماه آوریل ۲۰۱۰ در بانک «میرآبو» سپرده گذاری کرده است.

رشوه؛ ابزار آل خلیفه برای ترمیم وجهه مخدوش

القدس العربی هم به تازگی در گزارشی در این باره آورده است: تحقیقات قضائی سوئیس در پرونده «خوان کارلوس» پادشاه پیشین اسپانیا به دلیل دریافت رشوه‌هایی که از پادشاهی عربستان دریافت کرده است محدود نمی‌شود بلکه شامل رشوه‌هایی می‌شود که دیگر پادشاهان کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله پادشاه بحرین به پادشاه پیشین اسپانیا داده اند. پادشاه بحرین رشوه ای به ارزش دو میلیون دلار به خوان کارلوس داده است. شک و تردیدهایی درباره مبالغ دیگری نیز در مقابل برخی خدماتی که ارائه کرده است وجود دارد از جمله این خدماتی که ارائه کرده زیبا جلوه دادن چهره نظام پادشاهی بحرین در غرب است. پادشاه بحرین رشوه ای به ارزش دو میلیون دلار به پادشاه اسپانیا داده است

این رسانه می‌نویسد: خوان کارلوس پس از آن که دستگاه قضائی اسپانیا و سوئیس تحقیقاتی را درباره دریافت رشوه و پولشویی گشود، در تنگنای شدیدی به سر می‌برد. موضوع اصلی که تحقیقات روی آن تمرکز دارد درباره دریافت نزدیک به صد میلیون دلار از خاندان سلطنتی سعودی در مقابل وساطت در قرارداد قطار سریع السیر بین «مکه» و «مدینه» است که شرکت‌های اسپانیایی راه اندازی آن را به عهده گرفته اند. اما در عین حال، پرونده‌های موازی دیگری نیز وجود دارند که در آنها وی متهم به دریافت مبالغی است که از جمله آنها، دریافت دو میلیون دلار است که «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین به خوان کارلوس داده است.

روزنامه «الموندو» چاپ اسپانیا در تحقیقی که انجام داده و در نسخه اینترنتی در این هفته منتشر کرد روابط مشکوکی که خوان کارلوس با پادشاه بحرین از دو دهه پیش داشته یعنی تا زمانی که کارلوس در ژوئن ۲۰۱۴ از پادشاهی کناره گیری کرد را برجسته می‌کند.

پس از مطرح کردن دیدگاه‌ها و نظرات مخالفان بحرینی، این رسانه اسپانیایی یعنی الموندو بر چگونگی استفاده نظام بحرین از خوان کارلوس برای بهبود وجهه خود در غرب از طریق استقبال از این پادشاه غربی یعنی خوان کارلوس که بارها انجام شد و نیز استفاده از تیم‌های فوتبال «کوردوبا» در چارچوب استراتژی رژیم بحرین برای بهبود وجهه‌اش متمرکز شده است.

این روزنامه کثیرالانتشار در گزارش خود به سفرهای زیاد خوان کارلوس به بحرین به رغم دست داشتن رژیم بحرین در نقض‌های فجیع حقوق بشر و سرکوب شدید مخالفان از سال ۲۰۱۱ تا کنون اشاره کرد.

حزب چپگرای «کومپرومیس» اسپانیا طی ماه می گذشته این رابطه مشکوک میان پادشاه پیشین اسپانیا و پادشاه بحرین را در پارلمان این کشور مطرح کرد و واکنش دولت محافظه کارانه و با احتیاط بود».

قدر مسلم آن است که تحقیقات انجام شده دلیل واقعی بخشش‌های حمد بن عیسی به دوستان غربی اش را توضیح نداده است، اما بار دیگر سیاست هدر دادن اموال و بخشش‌های بی حساب پادشاه بحرین را نشان می‌دهد که این کشور را به آستانه بحران اقتصادی خطرناکی رسانده است.

به هر حال آنچه می‌توان گفت این است که رژیم بحرین با ابزارهای مختلف به دنبال ترمیم وجهه مخدوش خود در جامعه بین المللی است و برای این کار از روی آوردن به رشوه، عادی سازی روابط با تل آویو و هر اقدامی که بتواند دل غربی‌ها را به دست آورد و بر سیاست‌های سرکوبگرانه خود بیافزاید و سکوت غربی‌ها را برای خود بخرد، دریغ نکرده و نخواهد کرد.منبع: مهر