کد خبر : 101585

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – فاطمه محمدی پور: ترامپ در پیام توییتری‌اش در روز ۹ مرداد که جنجال زیادی برانگیخت، برای نخستین بار خواستار تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد و دلیل اصلی آن را احتمال «تقلب بالا» در نتیجه رأی‌گیری پستی دانست – هر چند بر اساس قانون ایالات متحده، […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – فاطمه محمدی پور: ترامپ در پیام توییتری‌اش در روز ۹ مرداد که جنجال زیادی برانگیخت، برای نخستین بار خواستار تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد و دلیل اصلی آن را احتمال «تقلب بالا» در نتیجه رأی‌گیری پستی دانست – هر چند بر اساس قانون ایالات متحده، رئیس جمهوری در این کشور صلاحیت به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

با شیوع ویروس کرونا، برخی از ایالات و نیز بسیاری از مسئولان در آمریکا گزینه رأی‌گیری گسترده از طریق پست را مطرح کرده‌اند.

«دونالد ترامپ» پیش از این نیز گفته بود که به باور او انتخابات آینده ریاست جمهوری «با تقلب» همراه خواهد بود.

مخالفان ترامپ معتقدند که این امر بهانه‌ای برای رهبر حزب جمهوریخواه است که از شکست احتمالی در انتخاباتی که کمتر از سه ماه دیگر قرار است برگزار شود، بیمناک است و در جستجوی بهانه‌ای است که موعد برگزاری انتخابات را به تعویق اندازد.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «رابرت شاپیرو» استاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا آمریکا و عضو انجمن پیشبرد علوم آمریکا انجام داده که در ادامه می‌آید.

*ترامپ اخیراً اعلام کرده است که انتخابات آمریکا به تعویق افتد. دلایل این امر چیست؟

او به هیچ وجه نمی‌تواند انتخابات را به تعویق اندازد و بر اساس قانون اساسی صلاحیت این امر را ندارد. فقط کنگره می‌تواند این کار را انجام دهد. ترامپ می‌خواهد انتخابات را به تعویق اندازد زیرا به باور من او می‌خواهد زمان و فرصت بیشتری جهت شکست کرونا و بهبود وضعیت اقتصادی کشور و در نهایت پیروزی در انتخابات داشته باشد.

*متعاقب این موضوع وی اعلام کرده ممکن است درگیری‌های خیابانی افزایش یابد. آیا این به نوعی تهدید ضمنی به شمار نمی‌رود و مبین این نیست که اگر او پیروز انتخابات نشود نتایج را نخواهد پذیرفت؟

خیر، او از این موضوع به عنوان مسئله قانون و نظم استفاده می‌کند – مسئله‌ای که فکر می‌کند به او کمک خواهد کرد و به دموکرات‌ها در انتخابات آسیب می‌رساند.

*سند چشم‌انداز دمکرات‌ها در خصوص سیاست داخلی و خارجی منتشر شد و در خصوص ایران عنوان شده بود که دولت دموکرات موضوع تغییر نظام ایران را دنبال نخواهد کرد. اما در ادامه سند عنوان شده لازم است ایران در خصوص مسائل منطقه‌ای، موضوع موشکی، مباحث مرتبط با حقوق بشر پای میز مذاکره بیاید. با توجه به این مسائل آیا دولت آتی آمریکا به فرض اینکه دموکرات باشد تحریم‌ها علیه ایران را رفع خواهد کرد؟

اگر بایدن رئیس جمهور بعدی باشد، او به احتمال زیاد درگیر دیپلماسی فعال‌تری نسبت به دیپلماسی ترامپ در ارتباط با ایران خواهد بود. این سند نشان می‌دهد که چنین مذاکراتی، بسته به میزان پیشرفت آنها، می‌تواند منجر به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران و احتمالاً رفع تحریم‌ها شود.

این سند همچنین نشان می‌دهد که دولت بایدن در صورت پیروزی در انتخابات، ارتباط بسیار بیشتری با ایران نسبت به دولت ترامپ خواهد داشت.منبع: مهر