کد خبر : 101095

خبرگزاری مهر – گروه ورزش: سازمان اداری استخدامی کشور به واسطه صدور بخشنامه اخیر خود در رابطه با شرایط «خدمت و سن» مدیران، باعث بازگشایی دوباره پرونده بازنشسته‌ها در مجموعه ورزش شد و بر سر زبان افتادن نام برخی از افراد که اتفاقاً بعضاً متصدی پست‌های کلیدی در ورزش هستند. این «بخشنامه» بر خلاف قانون […]


خبرگزاری مهر – گروه ورزش: سازمان اداری استخدامی کشور به واسطه صدور بخشنامه اخیر خود در رابطه با شرایط «خدمت و سن» مدیران، باعث بازگشایی دوباره پرونده بازنشسته‌ها در مجموعه ورزش شد و بر سر زبان افتادن نام برخی از افراد که اتفاقاً بعضاً متصدی پست‌های کلیدی در ورزش هستند.

این «بخشنامه» بر خلاف قانون خدمات مدیریت کشوری بر «حداکثر ۳۵ سال خدمت افراد بدون توجه به سن و سال آنها» برای بازنشسته شدن‌شان تاکید دارد در حالی که ملاک «قانون» در بازنشسته اعلام کردن افراد «شرایط سنی در کنار تعداد سنوات کاری» است و اینکه ۳۰ سال خدمت و ۶۰ سال (افراد دارای مدرک کارشناسی) و ۳۵ سال خدمت و ۶۵ سال سن (افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا) ملاک عمل باشد.

تناقض در قانون خدمات مدیریت کشوری و بخشنامه سازمان اداری استخدامی کشور در مورد بازنشسته‌ها، وزارت ورزش را وادار به استعلام کرد تا بر اساس نتیجه آن وارد عمل شود. نتیجه این استعلام کنار رفتن گزینه‌هایی که نام‌شان اخیراً به عنوان بازنشسته مطرح شده بود را منتفی کرده است. البته که در مورد برخی از آنها رایزنی جداگانه شده و مجوز لازم برای ادامه مدیریت هم گرفته شده است.

اعلام پاسخ استعلام وزارت ورزش در مورد بازنشسته‌ها
نادیده گرفتن «شرایط سنی» مورد تاکید در قانون خدمات کشوری و «حذف» آن در بخشنامه اخیر سازمان اداری استخدامی و اینکه کدام یک باید ملاک عمل باشد، موضوع مورد بحث وزارت ورزش در طرح استعلام بوده است. سازمان اداری استخدامی کشور در پاسخ به این استعلام متن قانون را عیناً ارسال و اینگونه به تبعیت از آن تاکید کرده است.

ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید این موضوع گفت: در این زمینه با سازمان اداری استخدامی کشور مکاتبه داشتیم و این پرسش را مطرح کردیم که آیا بخشنامه صادر شده، اجازه‌ای که قانون به ما داده است را نقض می‌کند؟!

وی با تاکید بر اینکه بخشنامه مورد نظر به نوعی قانون را محدود کرده، ادامه داد: قانون در مورد بازنشسته‌ها صریح و واضح است و نمی‌توان آن را محدود کرد یا ندید گرفت. دیوان عدالت اداری هم این موضوع را نمی‌پذیرد. به همین دلیل استعلام گرفتیم. در پاسخ به آن هم متن قانون برای‌مان ارسال شد.

کمک حال شدن «المپیک» برای حفظ مدیرانِ «خاص»
«با این حساب تکلیف بخشنامه سازمان اداری استخدامی کشور و تاکیدی که بر حداکثر ۳۵ سال خدمت برای بازنشسته اعلام کردن افراد – بدون توجه به سن و سال – داشته، چه می‌شود؟»، فرامرزیان در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر تاکید کرد که افراد بالای ۳۵ سال خدمت را نگه نمی‌داریم مگر اینکه موقعیت مدیریتی خاص داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش گفت: به هر حال این بخشنامه صادر شده است. ما هم سعی می‌کنیم مدیران بالای ۳۵ سال خدمت را حفظ نکنیم مگر اینکه رشته تحت مدیریت‌شان شرایط خاصی داشته باشد یا موقعیت خودشان تعیین کننده باشد.

وی در توضیح تکمیلی این مسئله و اینکه «ملاک دقیق خاص و تعیین کننده بودن جایگاه و مدیریت افراد چیست؟» تاکید کرد: در عرصه انتخابات فدراسیون‌ها همیشه حساسیت‌هایی بوده و احتمال ورود فدراسیون‌های بین‌المللی هم وجود داشته است. این موضوع مشکل‌ساز می‌شود به خصوص که المپیک را در پیش داریم. بنابراین اگر کسی رای مجمع داشته باشد و حوزه مدیریتش مربوط به المپیک باشد، از متشنج کردن فضا به واسطه کنار گذاشتنش استنکاف می‌کنیم.

فرامرزیان یادآور شد: برای این کار هم البته به حرمت بخشنامه صادر شده، هماهنگی و تعامل لازم را با سازمان اداری استخدامی خواهیم داشت. یعنی با این سازمان مکاتبه می‌کنیم و در مورد تداوم همکاری با گزینه‌ای که بیش از ۳۵ سال از خدمت او گذشته، اطلاع می‌دهیم. در عین حال اصل قانون و اجازه‌ای که برای همکاری با افراد تا حداکثر ۶۵ سال داده را هم رعایت می‌کنیم.

پای مصوبه ایثارگران هم به میان آمد
بخشنامه سازمان اداری استخدامی کشور مبنی بر نادیده گرفتن شرایط سنی برای بازنشسته اعلام کردن افراد، شامل حال برخی مدیران می‌شد از جمله محمدرضا داورزنی (والیبال)، کیکاووس سعیدی (دبیرکل کمیته ملی المپیک)، عبدی افتخاری (اسکی)، محمد علیپور (انجمن‌های ورزشی) و برانوش نیک بین (وزارت ورزش).

خبرنگار مهر در ادامه گفتگو با ژاله فرامرزیان به این موضوع اشاره کرد و این پرسش را مطرح کرد که «با این اوصاف این افراد کماکان متصدی پست خود خواهند بود؟»، وی نیز در پاسخ تصریح کرد: دلیل مطرح شدن نام برخی از این افراد این بود که مدرک فوق لیسانس‌شان معادل بود و ما بر اساس ۳۰ سال خدمت و ۶۰ سال سن محاسبه می‌کردیم اما مصوبه اخیر ایثارگران به این تاکید دارد که مدرک معادل تمام ایثارگران قطعی و دانشگاهی محسوب می‌شود و می‌توانند تا ۳۵ سال خدمت به فعالیت خود ادامه دهند.

معاون وزیر ورزش خاطرنشان کرد: دوره خدمت برخی از این مدیران کمتر از ۳۵ سال بود بنابراین ماندنی شدند. دو نفر دیگر از این مدیران اما بالای ۳۵ سال خدمت دارند اما اتفاقاً موقعیت‌شان حساس است و طبق رای مجامع خود هنوز مدت زمان فعالیت‌شان تمام نشده و قانون خدمات کشوری هم منعی برای ادامه حضورشان ندارد.

وی افزود: در مورد این دو نفر به سازمان اداری استخدامی کشور اعلام وضعیت کردیم. آنها پاسخ مثبت داده و ادامه همکاری را بلامانع عنوان کردند. حتی برای این دو نفر مجوز ویژه دیگری هم گرفتیم چون نمی‌خواهیم در ایامی که به المپیک نزدیک می‌شویم، به چالش کشیده شویم.

خبرگزاری مهر دو روز پیش در گزارشی با عنوان «المپیک به داد دو بازنشسته رسید / کیکاوس سعیدی و محمدرضا داورزنی ماندگار شدند» به این موضوع پرداخته بود.

وزارت ورزش پُر از بازنشسته است
«با این اوصاف وزارت و مجموعه ورزش فعلاً بازنشسته ندارد؟»، این پرسش پایانی خبرنگار مهر بود که معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش در پاسخ به آن گفت: همین الان در وزارت ورزش کلی بازنشسته داریم که طبق روال عادی و اداری آنها را بازنشسته می‌کنیم. بعضاً این افراد از میان مدیران هستند که سرموعد کنار می‌روند. در کل در مواردی که حساسیتی وجود ندارد افراد بالای ۳۵ سال خدمت را نگه نمی‌داریم. می‌خواهیم اینگونه به بخشنامه اخیر هم احترام بگذاریم و از جمعیت جوان هم استفاده کنیم. به هر حال ۳۵ سال خدمت مدت زمان خوبی برای فعالیت است.منبع: مهر