کد خبر : 101076

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان امروز دوشنبه استعفای خود را تقدیم «حسان دیاب» نخست وزیر این کشور کرد. وی پس از تقدیم استعفای خود بدون اینکه سخنی بگوید ساختمان نخست وزیری لبنان را ترک کرد. روزنامه لبنانی الاخبار تصمیم آمریکا برای سرنگونی دولت کنونی لبنان و نیز فشار فرانسه را […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان امروز دوشنبه استعفای خود را تقدیم «حسان دیاب» نخست وزیر این کشور کرد. وی پس از تقدیم استعفای خود بدون اینکه سخنی بگوید ساختمان نخست وزیری لبنان را ترک کرد.

روزنامه لبنانی الاخبار تصمیم آمریکا برای سرنگونی دولت کنونی لبنان و نیز فشار فرانسه را عامل استعفای احتمالی وزیر خارجه لبنان دانست.

این استعفا در شرایطی رخ می‌دهد که لبنان در شرایط اقتصادی خوبی به سر نمی‌برد و کشورهایی چون آمریکا و فرانسه در تلاش هستند تا با فشار اقتصادی، فشار بر حزب الله لبنان و دولت این کشور را افزایش دهند.

«عدنان منصور» وزیر خارجه اسبق لبنان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر در خصوص این استعفا گفت: امیدوارم با توجه به فشارهای خارجی که وجود دارد این روند استعفاها ادامه پیدا نکند که کشور لبنان را درگیر یک تنش و خلأ سیاسی خواهد کرد.

عدنان منصور ادامه داد: اهمیت این موضوع در این است که این استعفا در زمانی رخ داد لبنان با شرایط اقتصادی مالی و معیشتی سختی مواجه هست.

وی افزود: این موضوع هم وجود دارد که وزیر خارجه مستعفی لبنان به دنبال این پیام است که بگوید این دولت نتوانسته وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد.

وزیر خارجه اسبق لبنان در ادامه با اشاره به فشارهای خارجی و اختلاف سلیقه‌های داخلی «ناصیف حتی» با شخص نخست وزیر گفت: برخی فشارهای خارجی و اختلاف با مسئولین لبنانی و شخص نخست وزیر در این استعفا نقش داشته است.

وی در پایان گفت: البته همه جریان‌های سیاسی باید تلاش کنند تا خلأ سیاسی در لبنان پیش نیاید تا زمینه بهره برداری سیاسی از خارج فراهم نشود.منبع: مهر