کد خبر : 101635

به گزارش خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در خصوص اینکه واشنگتن قصد دارد با محموله‌های توقیف شده ای که ادعا می‌شود متعلق به ایران است، چه کند؛ گفت که «به زودی آن را اعلام خواهیم کرد». وی در ادامه مدعی شد […]به گزارش خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در خصوص اینکه واشنگتن قصد دارد با محموله‌های توقیف شده ای که ادعا می‌شود متعلق به ایران است، چه کند؛ گفت که «به زودی آن را اعلام خواهیم کرد».

وی در ادامه مدعی شد که «محموله های توقیف شده، چهار فروند نفتکش است که عازم هیوستون هستند. قرار نیست آنها [ایران] این کار را انجام دهند. قرار نیست ایران این کار را انجام دهد. به همین خاطر ما این کار را کردیم و نفتکش‌ها را توقیف کردیم. و در حال انتقال این نفتکش‌ها به هیوستون هستیم».

گفتنی است که روز گذشته روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای نخستین بار کشتی‌هایی را که گفته می‌شود حامل سوخت از ایران بوده‌اند، توقیف کرده است.

بنا بر این گزارش، توقیف نفتکش‌های مزبور بخشی از کمپین «فشار حداکثری» واشنگتن علیه تهران است. وال استریت ژورنال همچنین مدعی شد که این چهار فروند نفتکش به نامهای «لونا»، «پاندی»، «برینگ» و «بلا» که در روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف شده اند، اکنون در حال حرکت به سمت هیوستون در ایالت تگزاس آمریکا هستند.

یک مقام آمریکایی بدون ارائه توضیحات بیشتر ادعا کرد که این کشتی‌ها بدون توسل به قوه قهریه توقیف شده‌اند.

این در حالی است که «حجت الله سلطانی» سفیر ایران در ونزوئلا در واکنش به ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر توقیف چهار فروند نفتکش حامل سوخت از ایران در توئیتر نوشت: «یک دروغ و جنگ روانی دیگر از دستگاه تبلیغاتی امپریالیسم آمریکا. نه کشتی‌ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آنها ارتباطی به ایران دارد. ترامپ تروریست نمی‌تواند حقارت و شکست خود در برابر ملت بزرگ ایران را با تبلیغات دروغین جبران کند».

گفتنی است که ماه میلادی گذشته دادستان‌های آمریکایی با تنظیم یک دادخواست خواستار توقیف این چهار فروند کشتی شدند. به گفته این مقام‌های آمریکایی، در زمان صدور حکم دادستان‌های آمریکایی در ماه ژوئیه، کشتی‌های «برینگ» و «بلا» در حال حرکت در نزدیکی سواحل «کاپ ورد» بودند. کشتی‌های «لونا» و «پاندی» هم آخرین سیگنال‌های خود را ماه گذشته میلادی از آب‌های عمان ارسال کردند.

این حکم بعد از آن صادر شد که ایالات متحده آمریکا نتوانست از ارسال پنج نفتکش ایران به مقصد ونزوئلا جلوگیری کند.منبع: مهر