کد خبر : 99341

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، اخیراً از انجام یک عملیات نظامی استراتژیک توسط نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی خبر داده است. در همین ارتباط، وی گفته است: عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی با موفقیت انجام شد. یحیی سریع افزود: در این عملیات، ساختمان […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، اخیراً از انجام یک عملیات نظامی استراتژیک توسط نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی خبر داده است. در همین ارتباط، وی گفته است: عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی با موفقیت انجام شد.

یحیی سریع افزود: در این عملیات، ساختمان وزارت دفاع و اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و مواضع نظامی در ریاض، جیزان و نجران هدف قرار گرفت. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اضافه کرد: موشک‌های بالستیک و کروز به نام‌های «قدس» و «ذوالفقار» در عملیات مذکور مورد استفاده قرار گرفتند. وی همچنین تأکید کرد: افزون بر آنچه که گفته شد، یگان پهپادی یمن نیز نقش مهم و بسزایی در عملیات «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی ایفا کرد.

افزون بر این، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش أنصارالله یمن در سخنانی تأکید کرد: «هدف از عملیات موازنه بازدارندگی چهارم تحقق ثبات برای ملت یمن بود. دشمن سعودی خود را باخته است، چرا که می بیند یمنی‌ها علیرغم محاصره خفه کننده همچنان مقاومت می‌کنند». سخنگوی جنبش أنصارالله یمن تأکید کرد: «این وظیفه نهادها و مؤسسات بین المللی است که جلوی جنایت‌های سعودی در یمن را بگیرند».

در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «یاسر الحوری» دبیرکل شورای عالی سیاسی یمن انجام داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد؛

*همانطور که می‌دانید «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اخیراً از انجام یک عملیات نظامی استراتژیک توسط نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی خبر داده است. اهمیت این عملیات در عمق خاک سعودی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در عملیات موازنه بازدارندگی چهارم موشک‌های مقاومت یمن به دقت به اهداف خود اصابت کرد اهمیت عملیاتی که در عمق خاک سعودی انجام شد، در میزان دقتی نهفته است که در هدف قرار دادن مواضع سعودی به چشم می‌خورد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند در این عملیات، موشک‌های شلیک شده توسط یمن با دقت به اهداف خود برخورد کردند. این نکته را باید در نظر داشته باشید که موفقیت در این عملیات در شرایطی حاصل شد که اکنون بیش از ۵ سال از تجاوز نظامی و محاصره علیه ملت یمن سپری می‌شود.

از سوی دیگر، عملیات اخیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در چارچوب سلسله عملیات‌های استراتژیکِ بازدارنده انجام شد؛ عملیات‌هایی که ارتش و کمیته‌های مردمی مدت‌هاست که بر روی آنها برنامه‌ریزی می‌کنند تا در زمان و مکان مناسب، ضربه مهلکی را به دشمن سعودی وارد آورند.

*به نظر شما آیا می‌توان در آینده نیز شاهد عملیات‌هایی از این دست و یا حتی قدرتمندانه‌تر از آن علیه مواضع سعودی‌ها و متحدان آنها ازجمله امارات، بود؟ آیا سلسله عملیات‌های بازدارنده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به همین ترتیب ادامه خواهد داشت؟

بدون شک عملیات‌های بازدارنده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ادامه پیدا خواهد کرد و در همین حد و حدود متوقف نمی‌شود. تا زمانی که محاصره و تجاوز نظامی علیه مردم یمن وجود داشته عملیات بازدارنده آتی یمنی‌ها علیه متجاوزان سعودی به مراتب دردناک‌تر از عملیات چهارم خواهد بود باشد، عملیات‌های بازدارنده نیز ادامه خواهد داشت. قطعاً عملیات‌های آتی متنوع و دردناک‌تر خواهد بود. رهبران انقلابی و سیاسی یمن به خوبی حجم تجاوزهای رژیم سعودی و متحدان آن را مشاهده می‌کنند و بنابراین شکی نیست که عملیات‌ها علیه متجاوزان متوقف نخواهد شد.

در حال حاضر شاهد آن هستیم که عربستان سعودی حتی از رسیدن مواد غذایی و دارویی به مردم یمن نیز جلوگیری می‌کند. این در حالی است که اعمال فشارهای اقتصادی بر مردم یمن به اوج خود رسیده است. تمامی این اقدامات عربستان سعودی به دلیل شکست آن در برابر نیروهای یمنی در عرصه نظامی، صورت می‌پذیرد. لذا ما نیز چاره‌ای جز تداوم عملیات‌های بازدارنده در برابر متجاوزان نداریم.

*نکته دیگری که در خصوص تحولات یمن وجود دارد این است که مقامات سعودی ادعای برقراری آتش بس یکجانبه در این کشور را دارند اما همچنان شاهد بمباران مناطق مسکونی توسط جنگنده‌های متجاوز هستیم. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

اعلام آتش بس یکجانبه در یمن توسط عربستان سعودی یک دروغ است. عربستان سعودی اساساً صلاحیت و اختیار برقراری آتش بس در یمن را ندارد. این استکبار جهانی یعنی آمریکا و صهیونیسم است که تصمیم صلح یا جنگ در یمن را اتخاذ می‌کند و نه عربستان سعودی و امارات متحده عربی.

عربستان سعودی با طرح اظهاراتی از این دست به دنبال فریب جامعه جهانی است. ما معتقدیم که سعودی‌ها نمی‌توانند افکار عمومی را فریب دهند و با این اظهارات تنها خودشان را می‌فریبند. در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می‌رسد، این است که مناطق مختلف یمن همچنان تحت آماج حملات متجاوزانه قرار دارند.

*طی هفته‌های اخیر انتقادات فراوانی در خصوص عملکرد «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن مطرح شده است. ارزیابی شما از عملکرد این فرستاده سازمان ملل در قبال تحولات یمن چیست؟

اگر گریفیتس رویکرد خود را در قبال یمن تغییر ندهد، در نوع برخورد خود با او تجدیدنظر می‌کنیم نه تنها انصارالله یمن که تمامی ملت یمن امروز به عملکرد «مارتین گریفیتس» به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد انتقاد دارند. با کمال تأسف باید گفت که شرایط امروز مردم یمن اعم از تحت محاصره قرار داشتن و هدف حملات نظامی قرار گرفتن و… به هیچ وجه برای سازمان ملل متحد مهم نیست. این سازمان اساساً اهمیتی به وضعیت وخیم انسانی در یمن نمی‌دهد و هیچ توجهی به این اوضاع اسفناک که در نتیجه جنگ طلبی سعودی حاصل شده است، ندارد.

از همین روی، ما معتقد هستیم که سازمان ملل متحد می‌بایست در سیاست‌های خود در قبال یمن و جنگ علیه مردم بی گناه این کشور تجدید نظر کند و سیاست‌های جدیدی را در پیش گیرد. در غیر این صورت، مقامات یمنی چاره‌ای جز تجدید نظر در نوع برخورد خود با «مارتین گریفیتس» نخواهند داشت.منبع: مهر