کد خبر : 99040

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «وانگ گان» نماینده دائم چین در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین اظهار داشت: آمریکا عامل تشدید تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران است. وی با سخنرانی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان این مطلب افزود: ریشه اصلی این وضعیت در […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «وانگ گان» نماینده دائم چین در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین اظهار داشت: آمریکا عامل تشدید تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران است.

وی با سخنرانی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان این مطلب افزود: ریشه اصلی این وضعیت در رویه‌های یکجانبه و قلدرمآبانه آمریکا است و گواه آن خروج یکجانبه‌اش از برجام و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

وانگ گان گفت: در چنین شرایطی، چین نگرانی عمیق خود را از اصرار آژانس اتمی برای قضاوت شتابزده در خصوص عدم اعطای دسترسی از سوی ایران و انتشار گزارش خود متعاقب آن، قبل از برگزاری جلسه فعلی ابراز می‌دارد.

نماینده دائم چین در سازمان‌های بین المللی خاطرنشان کرد: ایران از زمان اجرایی شدن برجام در سال ۲۰۱۶ همواره همکاری بالایی با آژانس اتمی برای اجرای نظارت‌ها و راستی‌آزمایی‌ها داشته و کشوری است که میزبان بیشترین بازرسی‌های آژانس بوده است.

وی افزود: مدیرکل آژانس ۲ بار برای گفتگوهای سیاسی به ایران سفر کرده است. ایران هم بارها آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات و همکاری با آژانس جهت اجرای تعهدات خود ذیل توافق جامع پادمانی و پروتکل الحاقی ابراز داشته است. ضمن آنکه ایران از آژانس برای انجام رایزنی‌ها و بازبینی‌های بیشتر دعوت به عمل آورده است.منبع: مهر