کد خبر : 97996

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – پیمان یزدانی: روز گذشته اولین تانکرهای نفتکش ایرانی که بنزین به مقصد ونزوئلا حمل می‌کردند با وجود تهدیدات آمریکا وارد این کشور شدند. اقدامی که تحریم‌های یکجانبه دولت دونالد ترامپ را به چالش جدی کشید و پیام مهمی را برای دیگر کشورهای جهان از سوی ایران و ونزوئلا ارسال […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – پیمان یزدانی: روز گذشته اولین تانکرهای نفتکش ایرانی که بنزین به مقصد ونزوئلا حمل می‌کردند با وجود تهدیدات آمریکا وارد این کشور شدند. اقدامی که تحریم‌های یکجانبه دولت دونالد ترامپ را به چالش جدی کشید و پیام مهمی را برای دیگر کشورهای جهان از سوی ایران و ونزوئلا ارسال کرد.

پس از آنکه اولین کشتی ایرانی وارد ونزوئلا شد مقامات و مردم این کشور با ابراز شادمانی و ارسال پیام‌های مختلف ضمن تشکر از دولت و ملت ایران با مردم و دولت ایران ابراز همبستگی کردند.

وزیر خارجه ونزوئلا اعلام کرد: ایران و ونزوئلا همواره در زمان‌های سخت همدیگر را حمایت کرده اند.

ارسال محموله سوخت به ونزوئلا در آمریکایی لاتین به عنوان حیاط خلوت آمریکا با وجود تهدیدات این کشور چالشی جدی برای سیاست‌های آمریکا به شمار می‌رود.

شایان ذکر است در پی تهدیدات آمریکا مقامات مختلف کشوری و نظامی ایران ضمن هشدار جدی به کاخ سفید اعلام داشتند هر گونه مزاحمت آمریکا برای نفتکش‌های ایرانی با پاسخ قاطع ایران مواجه خواهد شد.

در ورای مانورهای حقوقی، حرکات سیاسی و دیپلماتیک، تهران پیامی شفاف و به دور از ابهام مخابره می‌کند و آن این است که دزدی دریایی نه تنها یک چالش برای نظم حقوق بین الملل است بلکه تهدیدی برای حقوق سیاسی و تجاری ایران به عنوان یک کشور مستقل است که می‌تواند به دیگر کشورها هم تعمیم داده شود. به عبارتی دیگر اگر جامعه جهانی به دزدی دریایی در تجارت بازرگانی تن دهد، دیگر اصول حقوق دریاها بی معنی خواهد بود.

«ساچی ساکاناشی» معاون مؤسسه مطالعات اقتصاد انرژی ژاپن و دیپلمات سابق ژاپن در خصوص اهمیت سیاسی و پیام اقدام ایران در به چالش کشاندن تهدیدات و اقدامات یکجانبه آمریکا به خبرنگار مهر گفت: پیام اقدام ایران این است که تجارت نفت ایران اقدامی مشروع است و هر گاه برای نفت ایران مشتری وجود داشته باشد حتی در آن سوی اقیانوس اطلس اقدام به فروش نفت خود خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تهدیدات و اقدامات یکجانبه آمریکا برای متوقف کردن تجارت مشروع دو جانبه کشورها در مقررات جهانی و حقوق بین الملل جایگاهی دارد یا خیر، تصریح کرد: صرف نظر از بعد حقوقی، مشکل اصلی این است که آمریکا با زور تحریم‌های یکجانبه خود را تحمیل می‌کند. آمریکا قصد اقدامات فوری ندارد زیرا می‌داند که جلب حمایت جامعه جهانی در این خصوص کار آسانی نیست.

کارشناس ژاپنی در ادامه درباره تأثیر اقدام احتمالی آمریکا علیه نفت کش‌های ایرانی بر بازار جهانی نفت نیز تصریح کرد: آمریکا اقدامی فیزیکی در مسیر نفت کش‌های ایرانی ایجاد نخواهد کرد. آمریکایی‌ها معمولاً سازمان‌ها و اشخاصی را نشانه می‌روند و اموال و دارایی‌های آنها را مصادره می‌کنند.

وی در پایان گفت: احتمالاً وزارت خزانه داری آمریکا در این خصوص وارد عمل خواهد شد و این اقدام آنها نمی‌تواند تأثیر فوری بر بازار انرژی جهان بگذارد.منبع: مهر