کد خبر : 98950

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، کاظم غریب آبادی در نشست فصلی شورای حکام آژانس با موضوع بررسی گزارش مدیرکل درباره راستی آزمایی اجرای برجام در ایران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، نگرانی جدی جمهوری اسلامی ایران درباره احتمال در معرض مخاطره قرار گرفتن محرمانه بودن این نشست را اعلام کرد. […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، کاظم غریب آبادی در نشست فصلی شورای حکام آژانس با موضوع بررسی گزارش مدیرکل درباره راستی آزمایی اجرای برجام در ایران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، نگرانی جدی جمهوری اسلامی ایران درباره احتمال در معرض مخاطره قرار گرفتن محرمانه بودن این نشست را اعلام کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین افزود: در صورت روی دادن چنین اتفاقی، دبیرخانه در قبال رعایت نکردن دقیق اصول محرمانه، پاسخگوی عواقب آن خواهد بود؛ ضمن اینکه مسئولیت کشورهای عضو نیز به ویژه با توجه به اینکه چنین اطلاعات محرمانه‌ای به رسانه‌ها درز کرده و حتی توسط برخی موسسات منتشر شده است، نباید نادیده گرفته شود.

غریب آبادی تاکید کرد: اعضای آژانس باید به مسئولیت‌های خود عمل کنند و نسبت به رفتار غیرقانونی آمریکا که همکاری بین المللی در زمینه انرژی و فناوری هسته‌ای را به خطر می‌اندازد، رسیدگی و واکنش مناسب نشان دهند.

وی افزود: برای جلوگیری از تبدیل برجام به عنوان یادگاری در گذشته، بازگرداندن تعادل از دست رفته بین حقوق و مسئولیت‌های تمامی طرف‌های آن، یک ضرورت مطلق است. ایران به نوبه خود اعلام آمادگی کرده است تا همه اقدامات جبرانی را برگرداند که البته چنین امری، نیازمند بسیج عملی ظرفیت‌ها در سایر طرف‌های باقی مانده برجام برای اجرای موثر تعهدات شان است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین گفت: طبق گزارش اجرای پادمان در سال ۲۰۱۹ میلادی می‌توان دریافت که آژانس در سال گذشته ۳۳ دسترسی تکمیلی در ایران انجام داده است، که این نتیجه اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی است. متأسفانه، از مارس ۲۰۲۰ و با وجود چندین بار ابراز نگرانی و عدم رضایت ایران از این اقدام غیرحرفه‌ای دبیرخانه آژانس، این واقعیت در گزارشات مدیرکل منعکس نمی‌شود. ایران قبلاً هشدار داده بود اگر به چنین سطحی از دسترسی‌های تکمیلی اذعان نشود، تصمیمات لازم را متعاقباً اتخاذ خواهد کرد.منبع: مهر