کد خبر : 98588

مولوی «حبیب الله حسام» رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتگو با مهر اظهار داشت: حوادث تأسف باری که برای شهروندان افغانستان که قصد مهاجرت به ایران را داشتند رخ داده است از مشکلات زندگی نشأت گرفته است، این مسائل ریشه سیاسی ندارد و مردم مسلمان دو کشور باید برای جلوگیری از دسیسه‌های خارجی یا […]مولوی «حبیب الله حسام» رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتگو با مهر اظهار داشت: حوادث تأسف باری که برای شهروندان افغانستان که قصد مهاجرت به ایران را داشتند رخ داده است از مشکلات زندگی نشأت گرفته است، این مسائل ریشه سیاسی ندارد و مردم مسلمان دو کشور باید برای جلوگیری از دسیسه‌های خارجی یا سوءاستفاده از این مسائل، وحدت و برادری خود را حفظ کنند.

حسام تأکید کرد که راه حل این مشکلات مربوط به دو ملت نمی‌شود بلکه باید از طریق مسئولین دو دولت به آن رسیدگی شود.

به بیان رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان مشکلاتی که برای مهاجرین افغانستانی رخ داده است عوارض جانبی در زندگی است که از عوامل مختلف به وجود آمده است.

حسام خاطرنشان ساخت: مهاجرت اتباع افغانستان به ایران از عوامل متعددی ریشه گرفته است، فقر، گرسنگی و مشکلات شدید اقتصادی دلیل مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران است.

مولوی حبیب الله حسام گفت: افغان‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی زیادی که متوجه آنها است به هر صورت وارد خاک ایران برای جستجوی کار و بهبود اوضاع معیشتی خود می‌شوند.

رئیس شورای اخوت اسلامی در ارتباط به این موضوع تصریح کرد: در بین دو ملت مسلمان وحدت و برادری و هم پذیری وجود دارد و این مسائلی که رخ می‌دهد عوامل متعدد دارد، این مشکلات از نارسایی‌هایی است که در حق مردم می‌شود، فقر و گرسنگی افغان‌ها را مجبور به مهاجرت غیر قانونی می‌کند و کسانی که قاچاق انسان می‌کنند از این موضوعات سوءاستفاده می‌کنند.

به بیان این عالم روحانی افغان لازم است تا مسلمانان برای جلوگیری از نفاق با یکدیگر وحدت و هم پذیری خود را حفظ کنند، تعامل و تکلیف‌های خود را داشته باشند تا خداوند این عوارض دیگر را هم بردارد.

مولوی حسام در این رابطه تصریح کرد: باید تلاش شود تا قاچاق انسان کم شود، باید سهولت‌ها افزایش یابد تا نه دولت به مشکل برخورد، نه مردم رنج ببینند و متضرر شوند و نه شبکه‌های قاچاق سوءاستفاده کنند.

حسام در پایان گفتگوی خود یادآور شد: بهترین راه این است که از طریق روابط دیپلماتیک و روابط بین‌الملل مشکلات بین دو کشور حل شود تا از نفوذ بیگانگان جلوگیری صورت گیرد.منبع: مهر