کد خبر : 98516

هرچه تعداد مبتلا به کرونا در دنیا زیاد شود، موارد تظاهرات متفاوت بالینی بیماری را بیشتر شاهد هستیم.

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این‌که ویروس کرونا به هیچ عنوان ضعیف نشده است، گفت: تنها تظاهرات بالینی بیماری تغییر کرده است. هرچه تعداد مریض در دنیا زیاد شود، موارد تظاهرات متفاوت بالینی بیماری را بیشتر شاهد هستیم.

وی بیان کرد: زمانی می‌گفتیم تب مالت بیماری هزار چهره است، اما الان باید بگوییم کوویدـ۱۹ بیماری هزار و یک چهره است. حتی می‌تواند سبب ریزش مو و کچلی شود البته این موارد نادر است.

مردانی ادامه داد: برای مثال مدتی قبل سندروم کاوازاکی سروصدای زیادی به پا کرد و اعلام کردیم این بیماری سالیان زیادی است که وجود دارد و اکنون تنها چند مبتلا به کرونا شناسایی شده‌اند که شباهت با سندروم کاوازاکی دارند در حالی که این دو بیماری از یکدیگر جدا هستند و تفاوت دارند.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: اطلاعات ما و جهان در مورد بیماری کوویدـ۱۹ بیش از چهار ماه نیست. برای همین هرروز اطلاعاتمان بیشتر می‌شود.

وی گفت: تاکنون هیچ واکسن کرونایی در دنیا برای تزریق به انسان‌ها در دسترس نیست و مردم باید مواظب باشند. البته خوشبختانه کوشش‌ها برای تهیه واکسن دارد به نتیجه می‌رسد. واکسن آمریکایی که در تعداد محدودی استفاده شد و مقرر است مجددا روی تعداد حدود ۶۰۰ نفر امتحان شود و این نشان می‌دهد این واکسن ایمونوژن است و می‌تواند کارایی خود را برای جلوگیری از ابتلا به کرونا نشان دهد.