کد خبر : 98098

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: خاطره شیرین پیروزی قدرتمندانه مقاومت لبنان در برابر صهیونیسم در عملیات آزادسازی سال ۲۰۰۰ میلادی هیچگاه از اذهان فراموش نمی‌شود. سال ۲۰۰۰ میلادی یادآور خروج خفت بار ارتش رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و شکست در برابر حزب الله است. ۲۰ سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۰ […]



خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: خاطره شیرین پیروزی قدرتمندانه مقاومت لبنان در برابر صهیونیسم در عملیات آزادسازی سال ۲۰۰۰ میلادی هیچگاه از اذهان فراموش نمی‌شود. سال ۲۰۰۰ میلادی یادآور خروج خفت بار ارتش رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و شکست در برابر حزب الله است.

۲۰ سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۰ بعد از آنکه فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی با ارسال گزارش‌های میدانی خطاب به سران این رژیم اعلام کردند که جنگ در جنوب لبنان فرسایشی شده و هیچ افق روشنی برای پیروزی در این منطقه در برابر رزمندگان حزب الله وجود ندارد، دستور عقب نشینی از جنوب لبنان صادر شد.

تلخی این دستور هنوز از یاد سران رژیم صهیونیستی فراموش نشده و بعد از گذشت ۲۰ سال، آنها همچنان در مصاحبه‌های خود با ناامیدی و یأس از آن شکست یاد می‌کنند. صهیونیست‌ها با برجای گذاشتن مدرن ترین تجهیزات نظامی خود و بعد از کشته شدن خبره‌ترین فرماندهان نظامی ارتش این رژیم، از جنوب لبنان عقب نشینی کردند.

در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با ژنرال «امین حطیط» کارشناس و تحلیلگر لبنانیِ مسائل سیاسی و نظامی انجام داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد؛

*همانطور که می‌دانید مقاومت لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی پیروزی بزرگی را در برابر صهیونیست‌ها رقم زد و موجبات عقب نشینی ذلت بار آنها از اراضی اشغال شده در جنوب لبنان را فراهم آورد. این پیروزی و دستاورد بزرگ به عنوان نقطه عطفی برای تحقق دستاوردهای دیگر قرار گرفت. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

اسرائیل از زمان اشغال فلسطین همواره تلاش کرده است تا از لحاظ میدانی بر تمامی دشمنان خود فائق آید. تل آویو همچنین برای شرایطی نیز که از لحاظ نظامی و میدانی با شکست مواجه می‌شود، استراتژی را طراحی کرده است و آن پُر کردن خلأهای میدانی با تحرکات سیاسی است.

با نگاهی به این استراتژی مشخص می‌شود که پیروزی ارزشمند سال ۲۰۰۰ میلادی که توسط نیروهای حزب الله لبنان رقم خورد، استراتژی کلی رژیم صهیونیستی را در هم شکست و به این رژیم نشان داد که نمی‌تواند از لحاظ میدانی، هیمنه خود بر دیگران را بسط دهد. همگان دیدند که رژیم صهیونیستی در آن زمان بدون هیچ قید و شرطی از جنوب لبنان عقب نشینی کرد.

از همین روی، پیروزی حزب الله در برابر اسرائیل در سال ۲۰۰۰ میلادی مرحله جدیدی را در نبرد با دشمن صهیونیستی رقم زد. این پیروزی یک نقطه عطف در تاریخ رویارویی با صهیونیست‌ها را رقم زد. این پیروزی در میدان نبرد محقق شد اما اهمیت آن از لحاظ تاریخی و استراتژیک نیز کاملاً مشخص است. این دستاورد بزرگ معادله‌ای را تثبیت کرد که می‌گوید می‌توان اراده اسرائیلی‌ها را درهم شکست.

*شما به عنوان تحلیلگر مسائل استراتژیک نقش شهید «عماد مغنیه» فرمانده ارشد حزب الله لبنان در تحقق پیروزی بزرگ و به یاد ماندنی سال ۲۰۰۰ در برابر اشغالگران رژیم صهیونیستی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

پیروزی سال ۲۰۰۰ در برابر رژیم صهیونیستی یک پیروزی دو وجهی محسوب می‌شود. یک بُعد این پیروزی به اقدامات میدانی مربوط است و بُعد دیگر نیز به مقاومت مردمی و همچنین نوع عملکرد سیاسی و استراتژیک باز می‌گردد.

در واقع، رهبران و فرماندهان حزب الله با تفکرات استراتژیک خود اقداماتی را که می‌بایست در آن شرایط انجام دهند، اولویت بندی کردند. در این عرصه نقش مهم و برجسته شهید مغنیه بیش از هر فرمانده دیگری در حزب الله لبنان به چشم می‌خورد. او به عنوان یک فرمانده نظامی و میدانی قدرتمند که در طراحی نقشه برای مقابله با صهیونیست‌ها نبوغ فراوانی داشت، نقش بی بدیلی را در پیروزی مقاومت ایفا کرد.

حاج عماد مغنیه همچنین به تمامی فنونِ روز جنگاوری در آن زمان واقف بود و از همین روی استراتژی‌های بی نقصی را در مبارزه با صهیونیست‌ها در پیش گرفت. بنابراین حاج عماد مغنیه یکی از ارکان اصلی تحقق پیروزی در سال ۲۰۰۰ علیه صهیونیست‌ها بود.

*حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی با تحقق پیروزی بزرگ علیه صهیونیست‌ها به «افسانه شکست ناپذیری» ارتش رژیم صهیونیستی پایان داد. این دستاورد استراتژیک چه تأثیری بر تغییر معادلات میدانی میان مقاومت و تل آویو برجای گذاشت؟

اسرائیلی تا پیش از شکست سنگین سال ۲۰۰۰ همواره تأکید می‌کردند که ارتش شکست ناپذیری را در اختیار دارند. این معادله به دست مردان مقاومت در لبنان شکسته شد و ارتش شکست ناپذیر ره‌ای جز فرار در مقابل خود نیافت.

امروز مقاومت برای ارتشی که روزی خود را شکست ناپذیر می‌دانست به یک کابوس تبدیل شده است. رزمندگان مقاومت امروز بیشترین ترس و رعب را در صفوف نظامیان صهیونیست جای داده اند. علاوه بر این، شهرک نشینان صهیونیست نیز به شدت از رزمندگان مقاومت می‌هراسند.

*وضعیت کنونی مقاومت حزب الله در لبنان در عرصه‌های مختلف سیاسی و نظامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما آیا حزب الله پس از تحقق سلسله دستاوردهای استراتژیک در برابر دشمن صهیونیستی طی ۲ دهه گذشته موفق به ایجاد قدرت بازدارندگی شده است؟

حزب الله مقاومت خود را با سلاح‌هایی بسیار ساده و عادی آغاز شد و به تدریج از لحاظ نظامی پیشرفت کرد. امروز حزب الله از لحاظ نظامی به یک قدرت متمایز تبدیل شده است. قدرتمندترین ارتش‌ها امروز هیبت نظامی حزب الله را به خوبی درک می‌کنند.

حزب الله لبنان امروز از لحاظ نظامی به جایگاهی رسیده است که معادلات مد نظر خود را به دشمن صهیونیستی تحمیل می‌کنند. در کنار این قدرت نظامی، از لحاظ سیاسی نیز حزب الله تأثیر فراوانی بر تحولات منطقه دارد و اهداف پروژه صهیونیستی و آمریکایی را با شکست مواجه ساخته است. امروز کسانی که جرأت مقابله و رویارویی نظامی با حزب الله را ندارند، در عرصه اقتصادی و سیاسی با آن وارد جنگ شده اند.



منبع: مهر