کد خبر : 98924

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -آذر مهدوان: همه کشورها حتی کشورهای ابرقدرت و اقتصاد اولی در مقابل ویروس کرونا سر خم کرده‌اند و به ناچار در حال ‏دست وپنجه نرم کردن با مشکلات ناشی از آن هستند. به‌عنوان مثال کشوری مانند ایتالیا که به‌عنوان اقتصاد ‏اول اتحادیه اروپا شناخته می‌شود بیشترین هزینه ناشی از این […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -آذر مهدوان: همه کشورها حتی کشورهای ابرقدرت و اقتصاد اولی در مقابل ویروس کرونا سر خم کرده‌اند و به ناچار در حال ‏دست وپنجه نرم کردن با مشکلات ناشی از آن هستند.

به‌عنوان مثال کشوری مانند ایتالیا که به‌عنوان اقتصاد ‏اول اتحادیه اروپا شناخته می‌شود بیشترین هزینه ناشی از این ویروس را متحمل شده است. از طرفی کشوری مانند ‏آمریکا با آن ادعای ابرقدرت بودن همچنان رتبه اول مبتلا و مرگ و میر را به خود اختصاص داده است.

همچنین دو کشور همسایه ایران و ترکیه علی رغم تحریم‌های آمریکا روابط اقتصادی و سیاسی مطلوبی داشته اند. اما این روزها با آمدن این ویروس روابط تجاریشان با محدودیت‌هایی همراه شده است.

در خصوص تأثیر ویروس کرونا در شرایط اجتماعی و اقتصادی آمریکا و روابط ترکیه و ایران خبرنگار مهر گفتگویی با «شوکت طلحه آپوخان» اقتصاددان و نویسنده ترک انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم:

*همانطور که می‌دانید جامعه جهانی با بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا مواجه است. کشور آمریکا نیز از این امر مستثنی نیست. از نظر شما تأثیرات ناشی از ویروس کرونا در شرایط اقتصادی آمریکا چگونه خواهد بود؟

شرایط اقتصادی آمریکا بر حسب نوسانات و تحرکات مالی قابل تعریف است. بدین صورت که برخی باندهای اقتصادی جهانی شرایطی دو قطبی ایجاد کرده اند و برای همین فاصله اقتصادی میان افراد فقیر و ثروتمند بسیار زیاد است.

به همین دلیل زیر ساخت‌های اقتصادی آمریکا بدون پشتوانه است و وقتی از بیرون اقتصاد این کشور را مد نظر قرار می‌دهیم یک اقصادی قوی به نظر می‌آید اما از داخل ساختار اقتصادی این کشور بسیار ضعیف و ناکافی است. این کشور که روزگاری با قدرت نظامی به چرخش اقتصادی سر و سامان می‌داد حال دچار وضعیت بغرنج شده است. مردم این کشور است زیر آوار اقتصادی مخرب خواهند ماند. بر این اساس شاهد حضور شهروندان آمریکایی در خیابان‌ها هستیم.

*از نظر شما اقتصاد جهانی در دوران پسا کرونا با چه فاکتورهایی دوباره شکل خواهد گرفت؟

از همان ابتدای آمدن ویروس شاهد ورود بیشتر دولت‌ها به کارزار اقتصادی هستیم. دیدیم که چه ابر دولت‌هایی که برای تهیه ماسک هم با چالش‌های بسیاری مواجه شدند. از این پس جوامع، سرمایه گذاری‌های اقتصادی، اجتماعی و درمانی خود را نه در ساختار خصوصی بلکه دولتی انجام خواهند داد و در نتیجه ساختارهاd رسمی در دست دولت مدیریت خواهد شد.

تولیدات کوچک بیشترین خسارت را متحمل خواهند شد زیرا دولت‌ها از این پس مجبور هستند بیشتر ملزومات خود را در داخل مرزهای کشور خود تولید و مصرف کنند. برای همین دولت‌ها را بیشتر در کارزار اقتصادی خواهیم دید. برای مثال شاهد تنش‌هایی میان شرکت‌های دارویی و وزارت بهداشت خواهیم بود. در این روند پیروز نه شرکت‌های اقتصادی جهانی بلکه مردم جامعه خواهد بود.

*از نظر برخی کارشناسان در پس ویروس کرونا تجارت منطقه‌ای بیشتر مد نظر خواهد بود. به نظر شما کشورهای منطقه می‌تواند برای انجام شدن یک تجارت منطقه‌ای همکاری کنند؟

تجارت منطقه‌ای به دلایلی که عنوان کردم توسعه خواهد یافت. اما این برای ما مفهوم دیگری خواهد داشت؛ آن هم عدم احتیاج به تجارت با کشورهای غربی است. چنین همکاری می‌تواند ایجاد شود اما برای اجرایی شدن چنین تجارتی در وهله اول منافع دولت‌ها، سیاست‌های خارجی و اقتصادیشان مشخص شود.

بجای اینکه دولت‌ها برای هم موانع ایجاد کنند بهتر است از همدیگر حمایت کنند.

*شما روابط ایران و ترکیه در این دوران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ترکیه و ایران در زمینه‌های مختلف می‌توانند همکاری داشته باشند. در پی تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده است شرایط را برای مراودات تجاری سخت کرده است. ترکیه می‌تواند همانند دری برای ایران برای انجام تجارت جهانی باشد. بدون شک قوی‌ترین بستر ارتباطی بین دو کشور بر روی انرژی می‌تواند شکل بگیرد.

ترکیه به عنوان کشور وارد کننده انرژی و ایران به عنوان کشور صادر کننده انرژی هست.

ایران از مسیر ترکیه می‌تواند سرمایه گذاری‌های زیادی انجام دهد و این به نفع هر دو کشور خواهد بود. ترکیه و ایران می‌تواند بازار مشترک ایجاد کنند و تأمین کننده نیازهای منطقه خاورمیانه و آسیا باشد. تا زمانی که مانع توطئه‌های دشمن شوند فرصت‌های تجاری بهتری میان دو کشور ایجاد خواهد شد.منبع: مهر