کد خبر : 98286

خبرگزاری مهر – گروه بین الملل: از «الهان عمر» و «رجب طیب اردوغان» گرفته تا «میشائیل بالاک» ستاره نه چندان قدیمی فوتبال آلمان و «جرمی کوربین» رهبر سابق حزب کارگر انگلیس، با انتشار پیام‌هایی در توئیتر، ناخودآگاه موجب شدت گرفتن توفانی شده اند که در واکنش به قتل فجیع «جورج فلوید» در شهره میناپولیس ایالت […]


خبرگزاری مهر گروه بین الملل: از «الهان عمر» و «رجب طیب اردوغان» گرفته تا «میشائیل بالاک» ستاره نه چندان قدیمی فوتبال آلمان و «جرمی کوربین» رهبر سابق حزب کارگر انگلیس، با انتشار پیام‌هایی در توئیتر، ناخودآگاه موجب شدت گرفتن توفانی شده اند که در واکنش به قتل فجیع «جورج فلوید» در شهره میناپولیس ایالت مینه سوتا، به راه افتاده است.

توئیتر که تا چند روز قبل ابزار «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، برای حمله به مخالفان و تمسخر آنها بود اکنون تبدیل به اهرمی قدرتمند شده که در دستان مخالفان وی قرار گرفته است.

در این توفان توئیتری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با انتشار سه پیام متوالی به قتل این شهروند سیاه پوست امریکایی واکنش نشان داده و نوشته است: رویکرد نژادپرستانه و فاشیستی که منجر به مرگ جورج فلوید در شهر مینیاپولیس در نتیجه شکنجه شد، نه تنها همه ما را ناراحت کرده بلکه این موضوع تبدیل به یکی از دردناک‌ترین مظاهر نظام ناعادلانه‌ای شده است که ما در سراسر جهان علیه آن ایستاده‌ایم.

اردوغان همچنین گفت: به عنوان عضوی از تمدن اسلامی که به خاطر خالقمان به ما عشق به هم نوع را می‌آموزد، این ذهنیت غیر انسانی را محکوم می‌کنم. ترکیه همیشه در برابر همه حملات به بشریت صرف نظر از اینکه این حملات کجا، تحت چه مستمسک یا با چه شکلی باشد، ایستاده است.

اردوغان در سومین پیام خود نیز نوشته است: بدون هیچ توجهی به نژاد، رنگ، مذهب و زبان و براساس اصول پیامبرمان ما به مبارزه برای حمایت از حقوق تمام انسان‌ها ادامه می‌دهیم.

«جرمی کوربین» رهبر سابق حزب کارگر انگلیس، نیز با انتشار پیامی در توئیتر به قتل این شهروند سیاه پوست آمریکایی واکنش نشان داده و نوشته است: ما شانه به شانه کسانیکه در آمریکا و جهان به دلیل وقوع یک خشونت دولتی دیگر احساس عصبانیت، هراس و صدمه دیدن می‌کنند ایستاده ایم.

وی در ادامه می‌نویسد: ما برای اجرای عدالت در خصوص جورج فلوید و همراهی با خانواده، دوستان و جامعه به پا خواسته ایم.

علاوه بر چهره‌های سیاسی بین المللی، چهره‌های سیاسی در داخل آمریکا نیز به این جنایت واکنش نشان داده و آنرا محکوم کرده اند. برای مثال «رشیده طلیب» از نمایندگان مسلمان کنگره آمریکا با بازنشر توئیت هایی که در نکوهش این اقدام جنون آمیز پلیس آمریکا منتشر شده اند همراهی خود را با معترضین نشان داده است.

«الهان عمر» دیگر نماینده مسلمان کنگره آمریکا که اتفاقاً سیاه پوست نیز هست، با انتشار چندین پیام و فیلم به این فاجعه واکنش نشان داده و استفاده از قوه قهریه، گلوله پلاستیکی و گاز اشک آور علیه معترضانی که به قتل یک جوان سیاه پوست اعتراض داشتند را به شدت محکوم کرد.

به گفته عمر، استفاده از گلوله پلاستیکی علیه معترضان غیرمسلح به هیچ عنوان قابل تحمل نیست.

این نماینده کنگره آمریکا حوادث اخیر و سرکوب معترضان را شرم آور توصیف کرده است.

«الیزابت وارن» از سناتورهای مطرح آمریکا نیز با انتشار چند پیام در توئیتر نوشت: خشونت نژادپرستانه که جرج فلوید، احمد آربری و برونا تیلور را کشته، در آمریکا امر جدیدی نیست و آنچه که در تصاویر ویدئویی مشهود است فقط یک بخشی از خشونت است که سیاه پوستان آمریکایی تجربه می‌کنند، البته برخی از آنها زمانی که در بازداشت پلیس هستند این خشونت را تجربه می‌کنند.

این سناتور دموکرات در پیام دیگری می‌نویسد: این تراژدی جامعه ما را چندپاره می‌کند. دعای من این است که این قساوت بتواند منجر به درک بیشتری شده و سرانجام عدالت برای همه به اجرا دربیاید. این ایده که جوامع رنگین پوست به تنهایی مسئول مقابله با نژادپرستی هستند منحرف شده و می‌تواند تبعات خطرناکی بدنبال داشته باشد. اینکه فقط بگوئیم با شما متحد هستیم کافی نیست. همه ما باید ضد نژادپرستی باشیم. سفیدپوستان امریکایی باید از خود سوال کنند که هر روز برای از میان بردن نژادپرستی سیستماتیک چه کار کرده اند؟

وارن در توئیت دیگری می‌نویسد: ما باید تغییر واقعی در کشورمان ایجاد کرده و اساساً روشی را که قانون در کشور اجرا می‌شود را تغییر دهیم. ما نیاز به مسئول بودن برای اجرای قانون و همچنین عدالت کیفری خود هستیم.

البته هم حزبی‌های رئیس جمهور آمریکا که خواستار شدت عمل نیروهای امنیتی علیه معترضین شده نیز از جنابات پلیس آمریکا در مینیاپولیس انتقاد کرده اند برای مثال «تد کروز» سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس و از حامیان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که مرگ «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست توسط پلیس غیرقابل دفاع است و پلیس مستقیماً مسئول آن است.

وی در عین حال از رویکرد معترضان به خاطر تغییر اعتراضات مسالمت‌جویانه به خشونت و اغتشاش انتقاد کرد.

کروز درباره نحوه کشته شدن فلوید گفت: «آقای فلوید دست بند زده شده بود و آشکارا ناتوان (از انجام هر تهدیدی) بود، او برای زندگی التماس می‌کرد و آنچه رخ داد کاملاً اشتباه بود. برای آنچه که ما دیدیم هیچ توجیه قانونی وجود نداشت.»

این سناتور جمهوریخواه با انتقاد از رفتار پلیس آمریکا افزود: «رفتار افسر پلیس به وضوح ظالمانه بود و این چیزی نیست که ما از افسران پلیس انتظار داریم.»

وی همچنین خواستار اجرای عدالت در زمینه کشته شدن این شهروند سیاه پوست آمریکایی شد و تاکید کرد که عدالت باید به طور کامل اجرا شود چه خشونت از طرف پلیس باشد یا توسط یک اوباش.

«کریس مورفی» دیگر سناتور آمریکایی نیز در توئیتر به وضعیت حاکم در این کشور تاخته و نوشته است: دونالد ترامپ، آتش آمریکا را با بنزین شعله‌ورتر کرد. امروز رئیس‌جمهور فرصتی داشت تا برای ایجاد آرامش کشور تلاش کند. هرچند ممکن بود چیزی که او گفت کمکی نکند، اما او می‌توانست سعی کند کلمات التیام بخشی به زبان آورد. او دقیقاً برعکس عمل کرد و به طرز غم‌انگیز و قابل پیش‌بینی تصمیم گرفت تا کشور را با بنزین بیشتری شعله‌ور کند.

مورفی در توئیت دیگری نیز در خصوص ماهیت معترضین حاضر در خیابان‌های آمریکا نوشت: تعداد زیادی از سیاستمداران هستند که در خانه‌های خود نشسته و تمام این تحولات را از تلویزیون تماشا می‌کنند، بدون اینکه اطلاعات دست اولی درباره حقیقت ماجرا داشته باشند بیانیه‌هایی را با اعتماد به نفس کامل درباره اینکه معترضین چه کسانی هستند و برنامه آنها چیست منتشر می‌کنند.

«کامالا هریس» دیگر نماینده رنگین پوست حاضر در کنگره امریکا نیز در این رابطه در توئیتر واکنش نشان داد. کاملاً هریس، سناتور ایالت فلوریدای آمریکا در واکنش به قتل فجیع جورج فلوید در پیامی که در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرد بر ریشه‌دار بودن نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان در تاریخ آمریکا تاکید کرد.

سناتور ایالت فلوریدا نوشت: جوامع سیاه‌پوستان قرن‌هاست که عدالتی برابر مطابق با قانون دریافت نکرده‌اند. خون سیاه‌پوستان پیاده‌روهای آمریکا را لکه‌دار کرده است. (این) درد واقعی است. این درد عمیق است. باید گوش فرا داده و تصدیق کنیم و برای تغییر جوامع خود اقدام کنیم.

علاوه بر این، چهره‌های ورزشی مطرح جهان نیز به این حادثه واکنش نشان دادند. بری مثال «میشائیل بالاک» ستاره سال‌های نه چندان دور فوتبال آلمان با انتشار پیامی در توئیتر نوشت:

اگر جورج فلوید برادر، همسر و یا عموی شما بود چه احساس داشتید.

علاوه بر میشائیل بالاک، مایکل جردن ستاره پیشین لیگ NBA و اسطوره بسکتبال جهان نیز به صف معترضان به رفتارهای نژادپرستانه پلیس آمریکا پیوست.

مایکل جردن ستاره سابق تیم شیکاگوبولز و مالک فعلی تیم شارلوت هورنتس هم با انتشار بیانیه‌ای به این اتفاق واکنش نشان داد

تاکنون چهره‌های ورزشی زیادی از جمله بازیکنان شاغل در بوندس‌لیگا به کشته شدن شهروند سیاه‌پوست ایالت مینه‌سوتا جورج فلوید توسط یک مأمور پلیس این کشور واکنش نشان داده‌اند. در NBA هم ستاره‌های سابق این رقابت‌ها از جمله کریم عبدالجبار و استفن جکسون مراتب اعتراض خود را به این اتفاق ابراز داشته‌اند. حتی دو برند تجاری معروف تولید لوازم ورزشی دنیا، آدیداس و نایکی هم با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به اتفاق رخ داده اخیر در آمریکا موضع‌گیری کرده‌اند.

علاوه بر توئیتر، برخی دیگر از شخصیت‌های مطرح در جهان نیز به قتل فجیع این شهروند سیاه پوست امریکایی واکنش نشان داده اند. برای مثال «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا، درباره مرگ جورج فلوید، آمریکایی آفریقایی‌تبار به دست نیروی پلیس، بیانیه‌ای منتشر کرده و از مقام‌های مینه‌سوتا خواسته درباره مرگ این فرد غیرمسلح تحقیقات کاملی انجام دهند.

اوباما گفت: همه آرزو دارند که با رفتن ویروس کرونا زندگی به حالت عادی بازگردد اما باید به خاطر آورد که برای میلیون‌ها آمریکایی، رفتار تبعیض‌آمیز به شکلی دردآور و فاجعه‌آمیز عادی شده است؛ چه این رفتار تبعیض‌آمیز در سیستم بهداشت و درمان باشد، چه سیستم قضائی، یا دویدن در گوشه خیابان، یا تماشای پرنده‌ها در پارک.

باراک اوباما در ادامه افزود در سال ۲۰۲۰ چنین چیزی در آمریکا نباید عادی تلقی شود: اگر بخواهیم فرزندان ما در جامعه‌ای با معیارهای عالی زندگی کنند، ما باید بهتر از این باشیم.منبع: مهر