کد خبر : 98951

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان آغاز شد. دکتر رمضان عبدالله شلح؛ فرمانده ای حکیم و مدبر سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی به درگذشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرده و از وی به عنوان فردی مخلص و صادق نام برد. دبیرکل […]به گزارش خبرگزاری مهر، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان آغاز شد.

دکتر رمضان عبدالله شلح؛ فرمانده ای حکیم و مدبر

سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی به درگذشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرده و از وی به عنوان فردی مخلص و صادق نام برد.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با تسلیت به جنبش جهاد اسلامی، به ابعاد شخصیتی رمضان عبدالله شلح پرداخته و افزود که وی دغدغه مشکلات و هموم امت اسلامی را داشت.

سید حسن نصرالله گفت: دکتر رمضان عبدالله شلح فرمانده ای حکیم و مدبر بود. وی کاملاً به مقاومت ایمان داشت و به رابطه بین گروه های مقاومت اهتمام داشت. وی به فکر وحدت فلسطینی ها بود. ملاحظات دکتر شلح تنها محدود به مرزهای فلسطین نبود بلکه در امت اسلامی و تقریب بین آنها امتداد داشت.

دبیرکل حزب الله همچنین با اشاره به حاج «ابو علی فرحات» یکی دیگر از فرماندهان مقاومت، گفت: وی از نسل موسسان حزب الله و مقاومت اسلامی در لبنان بود. حاج ابوعلی فرحات از آغاز جزو رهبران مقاومت بود و در این مسیر مسئولیت های متعددی را برعهده گرفت.

وی افزود: من از کسانی بودم که از نزدیک با حاج ابوعلی فرحات زندگی کردم و فردی آرام، صبور، بردبار و خونسرد بود. وی در جهاد، مسئولیت پذیری و منش فردی، اخلاقی و ادبی از رهبران برگزیده بود.

سلاح مقاومت بخشی از فرهنگ و عقیده راهبردی

سید حسن نصرالله در ادامه وارد مباحث سیاسی شده و تصریح کرد: لبنانی ها باید در خصوص قانون ظالمانه قیصر در آمریکا موضع گیری کنند.

دبیرکل حزب الله همچنین اخبار منتشره در خصوص استعفای دولت لبنان را شایعه و بی اساس برشمرد و گفت که در این خصوص به هیچ وجه حرفی به میان نیامده است و افزود: ما معتقدیم که مصلحت لبنان در ادامه کار دولت است چرا که شرایط کنونی ظرفیت هیچ گونه تغییرات این چنینی را ندارد. هر گامی برای نزدیک سازی و آرام سازی بین گروه های مختلف سیاسی باید مورد تشویق قرار گیرد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: مطالبه گری در خصوص حقوق و موضوعات دیگر امری مقبول است اما باید بین این مطالب و شعارهای خلع سلاح مقاومت تفاوت قائل شد. احزابی که در پشت تظاهرات علیه سلاح مقاومت قرار دارند برای همه شناخته شده هستند. شیوه ای که برخی گروه های سیاسی با هدف خلع سلاح مقاومت در پیش گرفته اند سودی به همراه نخواهد داشت بلکه باید مطلبی جایگزین ارائه کنند. سلاح مقاومت برای مقاومت بخشی از فرهنگ و عقیده راهبردی و بسیار عمیقتر از چیزی است که برخی مطرح می کنند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: از جمله موضوعاتی که ما نسبت به آن در جریان اعتراضات هشدار دادیم درگیری با ارتش و بستن راه ها بود. نباید یک حادثه فردی محمل و ماوایی برای حمله به نمادهای دینی و هدف قرار دادن دیگران باشد. تحریک کردن بسیار خطرناکتر از آسیب به اموال عمومی است چرا که موجب فتنه می شود. حمله مغرضانه برای نشان دادن گروه های شیعی به عنوان مسئول آتش زدن و تخریب اموال عمومی طی اعتراضات شنبه گذشته را محکوم می کنیم.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: برای جلوگیری از فتنه و درگیری هرکاری از جمله حضور جوانانمان در خیابان ها را انجام خواهیم داد. انداختن مسئولیت اقدامات فردی برخی بر گردن حزب الله و جنبش امل نادرست است. متهم کردن حزب الله و جنبش امل به سطحی از انحطاط و پلیدی رسیده است.

نوسانات دلار توطئه آمریکا علیه لبنان و مردم و اقتصاد آن است

دبیرکل حزب الله در ادامه گفت: موضوع اصلی در خصوص افزایش قیمت دلار به قانون عرضه و تقاضا بازمی گردد. اطلاعات قطعی وجود دارد که آمریکایی ها از انتقال مقادیر کافی و لازم به لبنان جلوگیری می کنند. آمریکایی ها در این زمینه دخالت د ارند و به بانک های لبنان برای ممانعت از تزریق دلار به بازار فشار وارد می کنند. دولت آمریکا از رسیدن دلار به لبنان جلوگیری می کند و به این بهانه که این مبالغ جمع آوری و به سوریه منتقل می شود به بانک مرکزی لبنان فشار می آورد.

سید حسن نصر الله همچنین به اقدام یک بانک لبنان در اختلال در بازار ارز اشاره کرد و گفت: این بانک که مورد حمایت برخی گروه های سیاسی است، از آگوست ۲۰۱۹ ده‌ها میلیون دلار را در لبنان جمع کرده و به خارج فرستاده است. طبق اطلاعات و داده های رسمی ۲۰ میلیارد دلار از بانک ها خارج شده است، چه کسی این مبالغ را خارج کرده است؟

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: موضوع دلار توطئه آمریکا علیه لبنان و مردم و اقتصاد آن است و این روند از سوی عده ای مدیریت می شود.

سید حسن نصرالله خطاب به مردم لبنان گفت: به شایعات توجه نکنید و هر کس به شایعات دامن می زند باید مورد بازخواست قرار گیرد.

تکمیل می شود..منبع: مهر