کد خبر : 98269

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: در چند روز آینده سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران برگزار خواهد شد. رهبری که در دیدگاه بسیاری از شخصیت‌های جهانی شناخته شده است. کسی که ویژگی‌های متفاوتی از دیگر رهبران جهان دارد و این نکته را می‌توان در تفسیر مواضع و دیدگاه‌های ایشان […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: در چند روز آینده سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران برگزار خواهد شد. رهبری که در دیدگاه بسیاری از شخصیت‌های جهانی شناخته شده است. کسی که ویژگی‌های متفاوتی از دیگر رهبران جهان دارد و این نکته را می‌توان در تفسیر مواضع و دیدگاه‌های ایشان در سخنان رهبران بزرگ جهان دید.

ایشان صاحب انقلاب و تفکری بودند که مرزهای جغرافیایی را درنوردید و به یک گفتمان ایدئولوژیک مهم تبدیل شد. انقلابی که در داخل مرزها نماند و هندسه آن اکنون در تمامی جهان رو به گسترش است. و این بخش مهم انقلاب و تفکر امام خمینی است. آنچه که برخی از آن با نام مصادره انقلاب از آن برای ایجاد ایران هراسی و نیز اعتبار زدایی از انقلاب ایران نام می‌برند.

درهمین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی با دکتر «انیس نقاش» رئیس مرکز مطالعات «امان» لبنان انجام داده است. وی در این گفتگو تأکید می‌کند: امام خمینی (ره) از طریق به چالش کشیدن غرب از رهگذر اتخاذ سیاست‌های داخلی، منطقه و بین المللی، توانستند وابستگی به کشورهای غربی را درهم بشکنند.

رئیس مرکز «امان» لبنان می‌افزاید: تجلی تفکر و اندیشه امام خمینی (ره) در عالم واقع، این مسأله را ثابت کرد که ممکن است یک انقلاب به وقوع بپیوندد و مسئولیت رهبری یک مقاومتِ فرامرزی را برعهده گیرد.

مشروح گفتگو در ادامه آمده است.

*به عنوان سوال اول شما اندیشه امام خمینی (ره) نقش آن را در به شکست کشاندن تئوری وابستگی به کشورهای غربی چطور ارزیابی می‌کنید؟

در وهله اول باید گفت که امام خمینی (ره) با کنار زدن شاهِ تحت حمایت آمریکا و غرب در عرصه عمل نشان دادند که امکان غلبه و پیروزی بر غرب وجود دارد. زمانی که شما مزدورانِ غرب را کنار می زنید، بنابراین، قادر خواهید بود تا خودِ غرب را نیز از سَر راه بردارید. بنابراین در این زمینه باید گفت که امام با سرنگونی رژیم شاهنشاهی در ایران گام اول رهایی از وابستگی به غرب را برداشتند.

امام خمینی (ره) غرب را در عرصه‌های گوناگون به چالش کشیدند از سوی دیگر، امام خمینی (ره) از طریق به چالش کشیدن غرب از رهگذر اتخاذ سیاست‌های داخلی، منطقه و بین المللی، توانستند وابستگی به کشورهای غربی را درهم بشکنند. ایشان با ایجاد چنین چالشی ثابت کردند که امکان مبارزه و مواجهه با سیاست‌های غرب وجود دارد. به عنوان نمونه، امام خمینی (ره) از مسأله فلسطین و همچنین گروه‌های مقاومت حمایت به عمل آوردند و از این طریق، سیاست‌های غرب در منطقه را با شکست مواجه ساختند. در واقع، امام خمینی (ره) فرایند آزادسازی منطقه از هیمنه سیاست‌های غرب را تثبیت کردند.

*تفکر امام خمینی (ره) صفحه نوینی را در عرصه تشکیل گروه‌های مقاومت و حمایت از آنها گشود. به نظر شما این تفکر امام (ره) چه تأثیری در روند جنبش‌های مقاومت منطقه داشت؟

تجلی تفکر و اندیشه امام خمینی (ره) در عالم واقع، این مسأله را ثابت کرد که ممکن است یک انقلاب به وقوع بپیوندد و مسئولیت رهبری یک مقاومتِ فرامرزی را برعهده گیرد. درست به همین دلیل است که ما با درایت امام خمینی (ره) شاهد شکل گیری گروه‌های مقاومت در نقاط مختلف از جمله فلسطین بودیم.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود که جنبش‌های مقاومتی حماس و جهاد اسلامی شکل گرفتند. به همین ترتیب در لبنان نیز گروه مقاومتی حزب الله ظهور و بروز پیدا کرد. علاوه براین گروه‌های مقاومتی مختلف با تفکر و اندیشه امام خمینی (ره) در نقاط مختلف منطقه شکل گرفتند. جنبش‌های مقاومتی متعددی که حامل فکر و اندیشه امام خمینی (ره) هستند در سراسر منطقه شکل گرفتند. تمامی این جنبشها، با تفکر و اندیشه امام خمینی (ره) با امپریالیسم آمریکایی مبارزه می‌کنند.

تمامی این گروه‌ها و جنبش‌های مقاومت با بهره برداری از اندیشه‌ها و افکار امام خمینی (ره) به مقاومت در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی پرداختند و شما مشاهده کردید که صهیونیست‌ها چه شکست‌های سنگینی را در برابر گروه‌های مقاومت در غزه و لبنان متحمل شدند. در عراق، افغانستان و یمن نیز قدرت‌های استکباری متحمل شکست‌های سنگینی از گروه‌های مقاومت شدند.

امروز تفکر مقاومت یعنی همان تفکری که امام خمینی (ره) به دنبال بسط و گسترش آن بودند، با شکل گیری ائتلاف‌های گروه هایِ مخالفِ هیمنه آمریکا در قاره آمریکای جنوبی، در حال امتداد یافتن در این قاره است. اندیشه امام خمینی موازنه قدرت در عرصه جهانی را تغییر داد. مشروح گفتگو با رئیس مرکز مطالعات «امان» لبنان را در ذیل مطالعه می‌کنید؛

*پر واضح است که گفتمان انقلاب اسلامی ایران ثمره و تجلی اندیشه و مکتب فکری امام خمینی (ره) است. این گفتمان حتی پس از رحت امام خمینی (راه) نیز ادامه پیدا کرد. ارزیابی شما در موفقیت نقش این گفتمان چیست؟

گفتمان امروز انقلاب اسلامی ابعاد مختلف و متعددی دارد. گفتمان انقلاب اسلامی امروز در حال زمینه سازی برای عدالت جهانی است. به عنوان نمونه، انقلاب اسلامی ایران با پایه‌گذاری روز جهانی قدس، جبهه عظیمی را در برابر جبهه امپریالیسم آمریکایی و پروژه صهیونیستی ایجاد کرد.

این انقلاب اسلامی بود که گفتمان حمایت از مستضعفان را در جهان مطرح ساخت این انقلاب اسلامی بود که بر اساس گفتمان خود مسأله مستضعفان در جهان را مطرح ساخت و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان حامی اول مستضعفان قرار داد. این گفتمان بین المللی در واقع، اسلام و تشیع را از یک وضعیت فردی و به حاشیه رانده شده در تاریخ به یک وضعیت انقلابی و تأثیرگذار در سیاست‌های بین المللی تبدیل ساخت. این گفتمان به کسانی که به دنبال بسط سیطره خود در جهان هستند دیگر اجازه این کار را نمی‌دهد.

*همانطور که می‌دانید، امام خمینی (ره) درک بسیار عمیقی از پروژه صهیونیستی داشتند و به همین دلیل مسأله فلسطین و قدس اشغالی را به عنوان اصلی ترین اولویت اسلامی قرار دادند و از آن به عنوان نقشه راه ملت‌ها یاد کردند. دیدگاه شما در خصوص این ویژگی بارزی که ایشان داشتند، چیست؟

امام خمینی (ره) نگاه فراگیر و همه جانبه ای به پروژه صهیونیستی و مسأله فلسطین داشتند. امام خمینی (ره) کاملاً به این مسأله واقف بودند که اشغالگری رژیم صهیونیستی در فلسطین در نتیجه اقدامات استعمارگرایانه انگلیس اتفاق افتاده است. این مسأله حتی در سخنان اخیر آیت الله خامنه‌ای نیز تجلی پیدا کرد. ایشان اصل و اساس شکل گیری ظلم و ستم علیه فلسطینیان را تشریح کردند.

ایشان همچنین بُعد دینی و مذهبی مسأله فلسطین را هیچگاه فراموش نکردند و همواره تأکید کردند که وعده الهی در خصوص فلسطین که در سوره «اسرا» آمده است، محقق خواهد شد و اندیشه امام خمینی (ره) موازنه قدرت در عرصه بین الملل را دستخوش تغییر ساخت روزی بندگان خدا وارد مسجدالاقصی خواهند شد. بنابراین، ایشان بر همین مبنا به هدایت جوانان مؤمن برای جهادگری در این زمینه پرداختند.

علاوه بر این، درک بسیار بالای امام خمینی (ره) از پروژه صهیونیستی موجب شد تا ایشان همواره روابط تنگاتنگ و حسنه میان امپریالیسم آمریکایی و صهیونیسم جهانی را یادآور شوند تا شعار «مرگ بر آمریکا» همواره در کنار شعار «مرگ بر اسرائیل» شنیده شود. افکار و اندیشه‌های امام خمینی و رهنمودهای ایشان خطاب به جوانان مؤمن موازنه قدرت در عرصه بین الملل را دستخوش تغییر ساخت.

در واقع، اندیشه امام خمینی، قدرت‌های جهانی را نه تنها در برابر یک چالش نظامی که در برابر چالش‌های فکری، سیاسی و اقتصادی قرار داد. این افکار و اندیشه‌ها صفحه نوینی را در عرصه رویارویی با رژیم صهیونیستی و ایالات متحده آمریکا رقم زد.منبع: مهر