کد خبر : 98917

به گزارش خبرنگار مهر، اعضای اصلی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یازدهم عصر امروز در نشست هیئت رئیسه مجلس انتخاب شدند. اعضای اصلی این کمیسیون عبارتند از: حجت الاسلام سیدمحمود نبویان، الهام آزاد، سیدنظام‌الدین موسوی، علیرضا زاکانی، مصطفی آقامیرسلیم و حجت الاسلام پژمانفر. به گزارش مهر،  اصل ۹۰ قانون اساسی رسیدگی به شکایات واصله از «طرزکار» مجلس، […]به گزارش خبرنگار مهر، اعضای اصلی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یازدهم عصر امروز در نشست هیئت رئیسه مجلس انتخاب شدند.

اعضای اصلی این کمیسیون عبارتند از: حجت الاسلام سیدمحمود نبویان، الهام آزاد، سیدنظام‌الدین موسوی، علیرضا زاکانی، مصطفی آقامیرسلیم و حجت الاسلام پژمانفر.

به گزارش مهر،  اصل ۹۰ قانون اساسی رسیدگی به شکایات واصله از «طرزکار» مجلس، قوای مجریه و قضاییه را به عهده مجلس گذاشته است. بنابراین مجلس حق نظارت بر «طرزکار» خود و قوای دیگر را دارد و باید نسبت به آن ارزیابی نماید، و به شکایات وارده در این زمینه رسیدگی کند و در هر مورد که مربوط به «عموم» باشد گزارش کار خود را به اطلاع عامه برساند، و طبعاً در کلیه مواردی که به تضییع حقوق­ بیت­ المال یا اشخاص حقیقی و حقوقی منجر می‌­شود حسب مورد پرونده را به قوه قضائیه یا مراجع ذی­ربط ارسال کند تا مقررات قانونی اعمال گردد.

مجلس این وظیفه مهم را به کمیسیون اصل ۹۰ محول کرده تا براساس قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه اجرا کند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با رأی نمایندگان در صحن علنی مجلس انتخاب می‌شود و در مجلس سابق، داوود محمدی نماینده مردم قزوین این مسئولیت را برعهده داشت.منبع: مهر