کد خبر : 98219

خبرگزاری مهر – گروه بین‌الملل: معترضان در بیش از ۲۰ شهر آمریکا در اعتراض به کشته شدن «جورج فلوید» مرد سیاهپوستی که ۴ روز پیش قربانی خشونت نژادپرستانه پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتا شد، به خیابان‌ها آمده‌اند. طی شب گذشته تصاویری مبنی بر به آتش کشیده شدن پاسگاه اصلی پلیس در شهر مینیاپولیس منتشر شد. […]خبرگزاری مهر – گروه بین‌الملل: معترضان در بیش از ۲۰ شهر آمریکا در اعتراض به کشته شدن «جورج فلوید» مرد سیاهپوستی که ۴ روز پیش قربانی خشونت نژادپرستانه پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتا شد، به خیابان‌ها آمده‌اند.

طی شب گذشته تصاویری مبنی بر به آتش کشیده شدن پاسگاه اصلی پلیس در شهر مینیاپولیس منتشر شد. وضعیت در این شهر به حدی وخیم است که فرمانداری مجبور به اعلام حالت اضطراری و توسل به گارد ملی برای سرکوب موج اعتراضات شد.

همزمان، در ایالت جورجیا نیز ناآرامی‌ها در اعتراض به رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا ادامه دارد و فرمانداری مجبور به اعلام وضعیت اضطراری شده است. معترضان خشمگین در شهر آتلانتای این ایالت، چند خودروی پلیس را به آتش کشیدند.

دامنه اعتراضات به واشنگتن هم رسیده و تظاهرکنندگان با تجمع در پارک «لافایت» که مقابل کاخ سفید قرار دارد، برای مدت کوتاهی تردد کارمندان به دفتر مرکزی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را مسدود کردند. این اعتراضات در ۲۰ شهر آمریکا ادامه دارد و حاکی از عدم اجرای عدالت و برابری در جامعه آمریکایی و ظلم و ستم علیه رنگین پوستان این کشور است.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امروز شنبه در پیامی توئیتری در واکنش به اعتراضات شب گذشته مقابل کاخ سفید اعلام کرد: کار دیشب سرویس مخفی آمریکا در کاخ سفید عالی بود.

در خصوص این موضوع خبرنگار مهر گفتگویی با «استفن لندمن» نظریه پرداز امریکایی و دانش آموخته دانشگاه هاروارد آمریکا انجام داده که در ادامه می‌آید.

*متعاقب کشته شدن یک مرد سیاهپوست در مینیاپولیس این شهر صحنه اعتراضات به این اقدام پلیس شده است. دلایل این برخوردهای پلیس آمریکا با رنگین پوستان و به ویژه سیاهپوستان چیست؟

قتل جورج فلوید- آمریکایی آفریقایی تبار توسط پلیس مینیاپولیس تنها حادثه قتلی نیست که در آمریکا رخ داده است. به طور متوسط در ایالات متحده آمریکا، پلیس در سراسر کشور روزانه ۳ نفر را می‌کشد که در سال بیش از ۱۰۰۰ نفر توسط پلیس و تقریباً همیشه با مصونیت از مجازات کشته می‌شوند.

بدون تردید مردان جوان سیاه پوست هدف مورد علاقه آنها به شمار می‌روند. ادعاهایی متفاوت مانند تهدید افسران پلیس یا مقاومت در برابر بازداشت جهت قتل آنها بیان می‌شود که همه دروغ‌های بزرگ هستند.

آنچه پلیس ایالتی و محلی آن را قتل‌های قابل توجیه می‌نامند، در واقع قتل خونسرد و مجاز دولت هستند. حاکمیت قانون و حقوق تحت آن برای آمریکایی‌های عادی مخصوصاً برای افراد رنگین پوست نیست. این در حالی است که افراد خاص از قتل، سرقت بزرگ و موارد دیگر ایمن هستند.

آپارتاید در جوامع اقلیت‌ها در ایالات متحده آمریکا، آنچه در جریان است که بسیار شبیه آپارتاید اسرائیل است که بشدت از فلسطینی‌های بی دفاع سو استفاده می‌کند – اقدام با مصنویت از مجازات.

در مورد نادر نیز مهم نیست چگونه پلیس‌های آمریکایی قربانیان بی دفاع را می کشند و آنها تقریباً همیشه آزاد هستند دوباره قربانیان بی دفاع را بکشند.

«درک شووین»، پلیس قاتل به طور موقت متهم شد و با قتل درجه ۳ و قتل درجه ۲ روبرو می‌باشد این در حالی است که اطمینانی از محکومیت آن وجود ندارد. پلیس آمریکا به ندرت به جرم جنایت و قتل محکوم شده است، مخصوصاً وقتی آنها جرمی علیه سیاهپوستان مرتکب می‌شوند.

سایر پلیس‌های مینیاپولیس که در قتل «جورج فلوید» مشارکت داشتند نیز بدون در نظر گرفتن اینکه همدست‌های قاتل بوده اند، بدون هیچ هزینه یا سندی آزاد هستند. اعتراضات خیابانی و خشونت در مینیاپولیس و حدود بیست شهر دیگر ایالات متحده آمریکا فراتر از کشته شدن یک مرد سیاه پوست توسط یک پلیس است.

معترضان نمایانگر نسل‌هایی از عصبانیت در برابر بی عدالتی تحت حمایت دولت علیه آسیب پذیرترین قشر آمریکا، به ویژه جمعیت سیاه پوست آن هستند.

*ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا هم با توئیتی که متعاقب این حادثه منتشر کرد معترضان را بیشتر عصبانی کرد تا جایی که توئیتر ناگزیر شد توئیت او را پنهان کند. دلیل رویکرد نژادپرستانه ترامپ چیست؟

ترامپ نژادپرست است. او به عنوان یک تاجر با افراد رنگی دشمن بود و اکنون نیز به عنوان رئیس جمهور به آنها دیدی خصمانه دارد، اما او تنها نیست. اکثریت قریب به اتفاق در کنگره به همین شکل هستند. آنها را با سیاست‌هایشان قضاوت کنید – جنگ علیه بشریت در داخل و خارج از کشور به روش‌های گرم و غیره علیه مسلمانان و مردم رنگین پوست. سیاست ایالات متحده آمریکا منحصراً در خدمت به منافع افراد خاص است که عمدتاً مردان سفیدپوست از آن سود می‌برند. آنها با سو استفاده از دیگران – در داخل و خارج از کشور – به خصوص آسیب پذیرترین قشر یعنی رنگین پوستان سود می‌برند.

*با توجه به اینکه برای ترامپ سبد رأی برای انتخابات مهم است به نظر می‌رسد او احساس می‌کند با اظهارات نژادپرستان می‌تواند سفیدپوستانی که رویکردهای نژادی هم دارند را بیشتر جذب خود کند. ارزیابی شما چیست؟

پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ و انتخاب مجدد وی بسیار دشوار است. آخرین نظرسنجی‌ها در آمریکا حاکی از احساسات تقریباً ۵۳٪ منفی و ۴۳٪ مثبت نسبت به ترامپ است. اگر این نظرات تا ۳ نوامبر تغییر نکند، ترامپ رئیس جمهوری یک دوره‌ای خواهد بود.

تقریباً هر کاری که او انجام می‌دهد سیاسی شده و این مهم در مورد سایر سیاستمداران آمریکایی نیز صادق است. مهمترین نکته اصلی اعتراضات فعلی در سراسر کشور در مورد قتل فلوید، اقتصاد در حال فروپاشی ایالات متحده است. تقریباً نیمی از آمریکاییان در سن کار یا بیکار هستند یا ساعت کار کمتر با دستمزد و مزایای کمتر دارند.

میلیون‌ها نفر بیمه درمانی خود را از دست داده اند. وضعیت ناگوار اقتصادی که باعث رنج گسترده مردم شده است، در صورت ادامه تا ماه نوامبر، باعث شکست ترامپ خواهد شد.

*یکی از خطراتی که متوجه آمریکاست، چند فرهنگ گرایی حاکم بر این کشور است که لیبرالیسم نتوانسته راه حلی برای آن بیاید. چرا این کشور نتوانسته راهی برای این چندفرهنگ گرایی بیابد و مهاجران و اقلیت‌های زبانی، نژادی و مذهبی را جذب فرهنگ مسلط آمریکایی کند؟

ایالات متحده آمریکا جامعه‌ای نئولیبرال است تا یک جامعه لیبرال. این گفته بر اساس این اصل استوار است که آمریکایی‌ها می‌توانند هر آنچه را که می‌خواهند – بر اساس توانایی پرداخت – داشته باشند.

عدالت اجتماعی در آمریکا در حال از بین رفتن است و حداکثر درآمد برای نظامی گری، جنگ‌های بی پایان و کمک به شرکتهای آمریکایی هزینه می‌شود. امریکایی های عادی به طور فزاینده ای در تنهایی خود فرو می‌روند. دموکراتها به همان اندازه جمهوریخواهان عدالت، صلح و برابری را از بین می‌برند. آنها فقط متفاوت به نظر می رسند و ایالات متحده آمریکا در واقع یک کشور تک حزبی است با دو جناح راست – حزب جنگ.منبع: مهر