کد خبر : 98029

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل – مرتضی کریمی: پنج نفتکش ایرانی حامل بنزین و فراورده‌های نفتی برای ونزوئلا از روز شنبه یک به یک وارد آب‌های این کشور می‌شوند. بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون دو نفتکش ایرانی به مقصد رسیده‌اند. «طارق العیسمی» وزیر نفت ونزوئلا در توییتی ورود نفتکش فورچون به منطقه ویژه اقتصادی این کشور […]خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل – مرتضی کریمی: پنج نفتکش ایرانی حامل بنزین و فراورده‌های نفتی برای ونزوئلا از روز شنبه یک به یک وارد آب‌های این کشور می‌شوند. بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون دو نفتکش ایرانی به مقصد رسیده‌اند.

«طارق العیسمی» وزیر نفت ونزوئلا در توییتی ورود نفتکش فورچون به منطقه ویژه اقتصادی این کشور را تأیید کرده و آن را نشانی از «برادری و همبستگی قوی» دو کشور خوانده است. همچنین نماینده ونزوئلا در سازمان ملل هم ورود کشتی ایران با وجود مخالفت‌های آمریکا را «نقطه عطفی در مبارزه برای حاکمیت ملی، استقلال و صلح» توصیف کرده است.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود که اگر برای نفتکش‌های ایرانی که راهی ونزوئلا شده‌اند مشکلی از طرف نیروهای آمریکایی پیش بیاید ایران اقدام به مقابله به مثل خواهد کرد.

پیشتر برخی خبرگزاری جهان گزارش داده بودند که پنج نفتکش ایران که برای ونزوئلا بنزین حمل می‌کنند به دریای کارائیب نزدیک شده‌اند.

اعزام نفتکش از سوی ایران به سمت ونزوئلا در شرایطی که هردو کشور با تحریم‌های آمریکا مواجه هستند، پیام مهمی را به کشورهای جهان مخابره می‌کند.

خبرنگار مهر در این باره گفتگویی را با دوغو پرینچک، رهبر حزب وطن و یکی از نامزدهای ریاست جمهوری ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی انجام داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد:

*همانطور که می‌دانید علی‌رغم تهدیدات آمریکا نفتکش‌های ایرانی به آب‌های سرزمینی ونزوئلا وارد می‌شوند. آیا تهدیدهای مقامات آمریکایی وجهه قانونی دارد؟

حرکت نفتکش‌های ایرانی به سوی ونزوئلا در آب‌های بین‌المللی کاملاً مطابق با قوانین جهانی است. هیچ کشوری نمی‌تواند در آب‌های آزاد مانعی را برای کشتی‌های ایران ایجاد کند. این در حالی است که ایالات متحده رفتاری غیرقانونی دارد.

نفتکش‌های ایرانی نه از آب‌های سرزمینی آمریکا و نه از مناطق دریایی تحت حاکمیت این کشور عبور می‌کنند. مسیر این نفتکش‌ها مستقیماً از ایران به سمت ونزوئلا است. باید گفت که هرگونه مداخله آمریکا غیرقانونی است و شانسی نخواهد داشت. به عنوان حزب وطن ترکیه از جدیت و قاطعیت ایران در این باره حمایت می‌کنیم.

*به نظر شما چرا تهدیدهای آمریکا به واقعیت تبدیل نشد و نفتکش‌های ایرانی به مسیر حرکت خود ادامه دادند؟

امروز دولت آمریکا فقط می‌تواند تهدید کند و شکست خورده است. هژمونی آمریکا در سرتاسر جهان مغلوب شده و ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه یگانه ابرقدرت جهان پس از سال ۱۹۹۰ خواهد بود، نقش برآب شده است.

طرح‌های ایالات متحده در غرب آسیا ناموفق بوده و به خصوص اینکه تلاش این کشور برای ایجاد اسرائیل دوم در غرب آسیا با شکست مواجه شده است. تحرکات آمریکا علیه چین در اقیانوس آرام نیز نتیجه‌ای نداشته است. همچنین اگر به خاطر داشته باشید آمریکا پیشتر ناو خود را به سمت جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) فرستاده بود که با قاطعیت این کشور مواجه شد و تصمیم گرفتند که مسیر حرکت را به سمت استرالیا تغییر دهند.

وقتی به هر نقطه از جهان نگاه می‌کنیم شاهد این موضوع هستیم که ادعاهای تحمیل شده از سوی آمریکا به زور سلاح‌های این کشور دیگر پذیرفتنی نیست. امپراتوری دلار آمریکا در حال فروپاشی است. هنگامی که همه این مسائل را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم متوجه می‌شویم که آمریکایی‌ها دیگر قابلیت اجرای تهدیدهای خود را ندارند. به همین دلیل هم نمی‌توانند در روند حرکت نفتکش‌های ایرانی به سمت ونزوئلا مانعی ایجاد کنند.

*در شرایطی که هر دو کشور ایران و ونزوئلا با تهدیدهای آمریکا مواجه هستند، نفتکش‌های ایرانی با طی مسیری طولانی در دریا بنزین و فراورده‌های نفتی مورد نیاز ونزوئلا را به این کشور می‌رسانند. آیا به نظر شما ایران با این اقدام به کشورهای جهان و ایالات متحده پیامی را مخابره می‌کند؟

ایران به همه دنیا این پیام را می‌دهد که ادعاها و تهدیدهای آمریکا تو خالی است. ایران با این اقدام ثابت می‌کند کشورهایی که در مقابل آمریکا ایستادگی کنند و سر تسلیم فرود نیاورند، موفق خواهند شد. وقتی از این زاویه به موضوع نگاه می‌کنیم درمی‌یابیم که این پیام ایران بسیار اهمیت دارد. ایران سال‌های متمادی است که در مقابل تهدیدهای آمریکا تسلیم نشده است.

ما نیز از این تصمیم قاطعانه ایران حمایت می‌کنیم. ترکیه هم در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران ایستاده است. همچنین ترکیه در شرق مدیترانه و قبرس و مناطقی دیگر در غرب آسیا با مسئله‌ای به اسم مقابله با تهدیدات آمریکا رو به رو است. به همین دلیل این اقدام قاطعانه ایران، در ترکیه نیز مورد استقبال واقع شده است.منبع: مهر