کد خبر : 98031

به گزارش خبرگزاری مهر، وبگاه اوکراین نیوز امروز سه شنبه با استناد به پاسخ رسمی دریافتی از سوی دولت اوکراین در گزارشی اعلام کرد: آمریکا ۸ آزمایشگاه در اوکراین ساخته است که در آنها ویروس‌های خطرناکی ذخیره می‌شوند. به گزارش این وبگاه، آژانس کاهش تهدید دفاعی آمریکا (DTRA) که از زیر مجموعه‌های وزارت دفاع این […]به گزارش خبرگزاری مهر، وبگاه اوکراین نیوز امروز سه شنبه با استناد به پاسخ رسمی دریافتی از سوی دولت اوکراین در گزارشی اعلام کرد: آمریکا ۸ آزمایشگاه در اوکراین ساخته است که در آنها ویروس‌های خطرناکی ذخیره می‌شوند.

به گزارش این وبگاه، آژانس کاهش تهدید دفاعی آمریکا (DTRA) که از زیر مجموعه‌های وزارت دفاع این کشور «پنتاگون» به شمار می‌آید در میانه سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ میلادی به ساخت یا نوین‌سازی آزمایشگاه‌های کی‌یف مبادرت ورزید تا از آنها برای ذخیره سازی و کار روی ویروس‌های خطرناکی از قبیل پاتوژن های مورد استفاده در سلاح‌های بیولوژیکی، استفاده کند.

بر اساس پاسخ دولت اوکراین به وبگاه اوکراین نیوز، قرارداد ساخت و نوین سازی آزمایشگاه‌های مذکور نیز با شرکت «بلک اَند ویچ» (Black & Veatch) که یک شرکت مهم مهندسی آمریکایی است منعقد گردید.

آنطور که وبگاه مذکور آورده است، شرکت «بلک و ویچ» در سایت خود اذعان کرده با بَرنده شدن قرارداد مذکور از آژانس کاهش تهدید دفاعی آمریکا، دست کم ۲ آزمایشگاه را در کی‌یف و اودِسا ساخته است.

شرکت «بلک و ویچ» در این خصوص اعلام کرد: ازمایشگاه BSL-۳ به صورت ویژه ای به منظور حمایت از کار با پاتوژن هائی که می‌توانند به صورت طبیعی ظاهر شده و یا از طریق حملات بیوتروریستی منتشر شوند، طراحی و ساخته شده اند.منبع: مهر