کد خبر : 97173

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: مطابق برآورد اولیه مؤسسه ژئوفیزیک زمین لرزه‌ای با شدت ۵.۱ ریشتر در منطقه «فیروزآباد» لرستان به وقوع پیوست. زمان وقوع این زلزله ساعت ۱۲ و ۳۷ دقیقه و ۴۹ ثانیه ظهر امروز چهارشنبه اعلام شده است. عمق وقوع این زمین لرزه ۷.۱ کیلومتری از سطح زمین و مرکز این زمین […]


خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: مطابق برآورد اولیه مؤسسه ژئوفیزیک زمین لرزه‌ای با شدت ۵.۱ ریشتر در منطقه «فیروزآباد» لرستان به وقوع پیوست.

زمان وقوع این زلزله ساعت ۱۲ و ۳۷ دقیقه و ۴۹ ثانیه ظهر امروز چهارشنبه اعلام شده است. عمق وقوع این زمین لرزه ۷.۱ کیلومتری از سطح زمین و مرکز این زمین لرزه بر اساس گزارش مرکز زلزله نگاری کشور به عرض و طول جغرافیایی ۴۸.۰۸ و ۳۳.۷۵ بوده است.

براساس این گزارش، هم اکنون مردم خرم آباد، الشتر، بروجرد و دیگر شهرهایی که این زمین لرزه در آن احساس شده در کوچه و خیابان‌ها حضور دارند. هنوز گزارشی از خسارات این زمین لرزه شدید اعلام نشده است.

همچنین خطوط مخابراتی و تلفن همراه شهرهای لرستان به علت شلوغی از دسترس خارج شده‌اند و تماس‌ها به سختی صورت می‌گیرد.

براساس گزارش‌ها، این زمین لرزه در برخی شهرهای همجوار همچون همدان نیز احساس شده است.

آخرین اخبار این زلزله را در زیر می‌خوانید.


۱۴:۰۳ تاکنون گزارشی از خسارات زلزله در سلسله دریافت نشده است

فرماندار سلسله با اشاره به تماس با برخی روستاهای شهرستان سلسله به دنبال وقوع زلزله گفت: تاکنون خسارتی در کانون زلزله گزارش نشده است.

شریف خسروی ظهر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری در شهر «فیروزآباد» شهرستان سلسله اظهار داشت: تاکنون هیچ‌گونه خسارتی در کانون زلزله گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه در تماس‌هایی که با برخی روستاهای شهرستان سلسله داشته‌ایم، هیچ‌گونه خسارت جانی یا مالی تا این ساعت گزارش نشده است، تصریح کرد: ۲۶۶ روستا در شهرستان سلسله وجود دارد که تاکنون گزارشی از خسارت زلزله در سطح این روستاها گزارش نشده است.


۱۳:۵۷ زلزله خسارتی به فرودگاه خرم‌آباد نزد / آمادگی انجام پرواز امدادی

مدیر فرودگاه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه زلزله امروز خسارتی به تجهیزات این فرودگاه وارد نکرده است، گفت: فرودگاه برای انجام پروازهای امدادی و برنامه‌ای کاملاً عملیاتی است.

علی کاملی امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری در لرستان گفت: خوشبختانه این زلزله خسارت جانی و مادی در مجموعه فرودگاه خرم آباد در پی نداشته و به دستگاه‌ها و سیستم‌های کمک ناوبری هوایی این فرودگاه آسیبی وارد نشده است.

وی یادآور شد: فرودگاه جهت انجام پروازهای امدادی و برنامه‌ای کاملاً عملیاتی است.


۱۳:۴۸ بیمارستان‌های لرستان برای تأمین گروه‌های خونی در آماده باش هستند

سرپرست اورژانس ۱۱۵ لرستان با اشاره به وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری، گفت: بیمارستان‌های استان برای تأمین گروه‌های خونی در آماده باش هستند.

علاء الدین شیخی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع زمینه لرزه ریشتری در «فیروزآباد» لرستان، اظهار داشت: کارشناسان اورژانس به منطقه اعزام شده‌اند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس ستاد بحران در ساعت ۲.۵، عنوان کرد: در حال حاضر تمام واحدهای اورژانس استان در حالت آماده باش هستند.

سرپرست اورژانس ۱۱۵ لرستان، افزود: گروه‌های ارزیاب نیز در حال اعزام به منطقه هستند تا تحقیقات لازم را در منطقه انجام دهند.

شیخی، گفت: همچنین بیمارستان‌ها استان نیز برای تأمین گروه‌های خونی مورد نیاز آماده باشد هستند، جراح و پزشک لازم نیز در آماده باش هستند.


۱۳:۴۵ تخریب‌های جزئی و ترک خوردن دیوار منازل براثر زلزله

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری خرم‌آباد از گزارشات شهروندان مبنی بر تخریب‌های جزئی و ترک خوردن دیوار منازل براثر زلزله خبر داد.

حمید علیرضایی در سخنانی با اشاره به وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری در لرستان گفت: خوشبختاته تا این لحظه هیچ مورد حادی از سوی همشهریان گزارش نشده و تماس‌های حاصله با سامانه ۱۲۵ بیشتر درباره تخریب‌های جزئی و ترک خوردن دیوارهای منازل برخی از همشهریان می‌باشد.

وی تاکید کرد: همشهریان گرامی ضمن حفظ خونسردی و هوشیاری، تمامی نکات ایمنی را رعایت کنند.


۱۳:۳۰ اعزام ۵ تیم ارزیاب به کانون زلزله لرستان

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان از اعزام ۵ تیم ارزیاب به کانون زلزله امروز لرستان خبر داد و گفت: نیروهای ما در سطح روستاها مشغول بررسی وضعیت هستند.

صارم رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری در «فیروزآباد» اظهار داشت: ۵ تیم ارزیاب در منطقه هستند و کار ارزیابی خسارات احتمالی را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه نیروهای ما در روستاها حضور یافته‌اند و کار ارزیابی را انجام می‌دهند، تصریح کرد: خداروشکر در شهر «فیروزآباد» که کانون زمین لرزه نیز بوده است، مشکل خاصی نداریم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان یادآور شد: گفته‌ایم نیروهای ارزیاب تا شعاع ۶ کیلومتری کانون زلزله را نیز بررسی کنند تا وضعیت روستاهای اطراف نیز مشخص شود.

رضایی افزود: تاکنون گزارش خاصی از خسارات زلزله به ما گزارش نشده است اما همچنان نیروهای ما در حال بررسی هستند.


۱۳:۲۱ ترافیک خطوط مخابراتی در لرستان بالا رفت / اختلال در تماس‌ها

مدیرعامل شرکت مخابرات منطقه لرستان از بالا رفتن ترافیک خطوط مخابراتی این استان به دنبال وقوع زلزله خبر داد و گفت: اما خوشبختانه قطعی در خطوط مخابراتی نداریم.

سید محمد قاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به دنبال وقوع زلزله ظهر امروز در لرستان، ترافیک خطوط مخابراتی ثابت و تلفن همراه در استان بالا رفت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه قطعی در خطوط مخابراتی نداشته‌ایم، تصریح کرد: آنتن‌های موبایل سطح شهر در واحد زمان تعداد محدودی مکالمه را می‌توانند پشتیبانی کنند و هم اکنون با توجه به وقوع زلزله و اینکه مردم با خانواده‌ها و اقوام خود صحبت می‌کنند تا جویای احوال آنها شوند، ترافیک خطوط بالا رفته است.

مدیرعامل شرکت مخابرات منطقه لرستان یادآور شد: مشکل ترافیک خطوط مخابراتی تا نیم ساعت آینده حل می‌شود.


۱۳:۱۱ وقوع دومین زمین لرزه در لرستان / «سراب دوره» ۳.۳ ریشتر لرزید

دقایقی پیش زلزله ۳.۳ ریشتری «سراب دوره» لرستان را لرزاند.

مطابق برآورد اولیه مؤسسه ژئوفیزیک زمین لرزه‌ای با شدت ۳.۳ ریشتر در منطقه «سراب دوره» لرستان به وقوع پیوست.

زمان وقوع این زلزله ساعت ۱۲ و ۴۸ دقیقه و ۵۷ ثانیه ظهر امروز چهارشنبه اعلام شده است.

عمق وقوع این زمین لرزه ۱۱ کیلومتری از سطح زمین و مرکز این زمین لرزه بر اساس گزارش مرکز زلزله نگاری کشور به عرض و طول جغرافیایی ۴۸.۱۱ و ۳۳.۶۹ بوده است.


۱۳:۰۷ میزان خسارات زلزله «فیروزآباد» مشخص نیست / آماده باش هلال احمر

سرپرست اداره کل مدیریت بحران لرستان با اشاره به اینکه هنوز میزان خسارات زلزله امروز در «فیروزآباد» مشخص نیست، گفت: به نیروهای هلال احمر آماده باش داده شده است.

مهدی پازوکی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵.۱ ریشتری در «فیروزآباد» لرستان گفت: خسارات این زمین لرزه هنوز مشخص نیست.

وی با بیان اینکه همکاران ما در حال برآورد خسارات این زلزله هستند، تصریح کرد: به فرمانداری‌ها اعلام کرده‌ایم که در خصوص خسارات این زلزله ۵.۱ ریشتری برآوردهای خود را انجام داده و سریعاً گزارش دهند.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران لرستان از اعلام آماده باش به نیروهای هلال احمر خبر داد و یادآور شد: نیروهای هلال احمر مستقر بوده و در صورت اعلام نیاز هر یک از شهرهای استان اعزام می‌شوند.


۱۲:۵۳ «فیروزآباد» کانون زلزله غرب کشور / لرستان ۵.۱ ریشتر لرزید

امروز چهارشنبه زلزله‌ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر «فیروزآباد» لرستان را لرزاند.


۱۲:۳۹ خرم‌آباد به شدت لرزید

خرم آباد مرکز استان لرستان به دنبال وقوع زلزله‌ای نسبتاً شدید دقایقی پیش لرزید.

این زلزله در بروجرد و دیگر شهرهای استان هم به شدت احساس شده است. کانون این زمین لرزه به شدت ۵.۱ ریشتر در فیروزآباد بوده است.

هم اکنون به دنبال ترس و نگرانی عمومی، مردم در خیابان حضور دارند.


گزارش در حال تکمیل و به روز رسانی است…منبع: مهر