کد خبر : 97240

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اخبار الیمن، صندوق جمعیت سازمان ملل نسبت به فوت بیش از ۴۸ هزار زن یمنی به دلیل عوارض بارداری و زایمان به دلیل نبود امکانات و بسته شدن مراکز پزشکی در این کشور در سایه گسترش ویروس کرونا هشدار داد. این صندوق خواهان اختصاص فوری ۵۹ میلیون دلار […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اخبار الیمن، صندوق جمعیت سازمان ملل نسبت به فوت بیش از ۴۸ هزار زن یمنی به دلیل عوارض بارداری و زایمان به دلیل نبود امکانات و بسته شدن مراکز پزشکی در این کشور در سایه گسترش ویروس کرونا هشدار داد.

این صندوق خواهان اختصاص فوری ۵۹ میلیون دلار برای مهیا نمودن نظارت پزشکی بر زنان باردار و زنانی که وضع حمل کرده اند تا پایان سال ۲۰۲۰ شد.

صندوق جمعیت سازمان ملل با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نیمی از مراکز بهداشتی در یمن یا کاملاً بسته شده اند و یا به صورت جزئی فعالیت می‌کنند و تنها ۲۰ درصد از این مراکز خدمات سلامت مادر و کودک ارائه می‌دهند چرا که نبود امکانات و خسارات وارده بر اثر جنگ در یمن باعث به وجود آمدن این شرایط شده است.

این صندوق تاکید کرد که تجهیزات پزشکی در یمن یا کافی نیست و یا بسیاری قدیمی است و در هر ۲ ساعت یک زن یمنی در حال وضع حمل می میرد و از هر ۱۰ زایمان ۶ زایمان بدون حضور یک قابله ماهر صورت می‌گیرد. بیش از یک میلیون زن باردار و شیرده در یمن از سو تغذیه رنج می‌برد. از هر ۱۰ زن ۴ زن قبل از وضع حمل هیچ نظارت پزشکی دریافت نکرده اند.

لازم به ذکر است که تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده و هم چنان ادامه دارد باعث به وجود آمدن وخیم‌ترین بحران در جهان شده است.منبع: مهر