کد خبر : 97602

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه المیادین در گزارشی با اشاره به همکاری امنیتی و نظامی قوی میان رژیم صهیونیستی و عربستان با وجود انکار ریاض در داشتن رابطه با صهیونیستها، آورده است: همکاری امنیتی میان تل آویو و ریاض طی سالهای گذشته به ویژه پس از اینکه محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد در عربستان روی […]


به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه المیادین در گزارشی با اشاره به همکاری امنیتی و نظامی قوی میان رژیم صهیونیستی و عربستان با وجود انکار ریاض در داشتن رابطه با صهیونیستها، آورده است: همکاری امنیتی میان تل آویو و ریاض طی سالهای گذشته به ویژه پس از اینکه محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد در عربستان روی کار آمد، عیان شده است واین از طریق شرکت«NSO» رژیم صهیونیستی ویژه برنامه جاسوسی سایبری است.

این شبکه لبنانی در ادامه گزارش داد: روزنامه صهیونیستی هآرتص در نوامبر ۲۰۱۸ گزارش مفصلی از شرکت اسرائیلی مذکور که در زمینه برنامه های جاسوسی فعالیت دارد و همکاری آن با سعودی ها پرده برداشت و گزارش هایی مخابره شد که ماههای قبل از بازداشت های گسترده صدها شاهزاده و بازرگان این شرکت به سرویس اطلاعاتی سعودی برنامه هایی در زمینه هک تلفن های همراه داده است.

بر اساس این گزارش؛ اولین نشست میان مسئولان شرکت و افسران ارشد اطلاعاتی سعودی در وین اتریش در اواسط سال ۲۰۱۷ بوده است. در این جلسه شرکت صهیونیستی برنامه «Pegasus ۳» را به طرف سعودی معرفی کرد و برای قانع کردن این کشور که این برنامه ویژگی‌های پیشرفته‌ای در خود جای داده، از «ناصر القحطانی» عضو هیأت سعودی که خود را معاون رئیس اطلاعات عربستان معرفی کرده بود، خواست، به یک مرکز خرید نزدیک به محل دیدارشان برود و یک گوشی آیفون بخرد سپس شماره آن را به آنها بدهد. پس از این اقدام، هیأت سعودی شاهد آن بود که چگونه طرف «اسرائیلی» گوشی را هک کرد و توانست، ضمن شنود گفت‌وگوهای رد و بدل شده در این جلسه، از حاضران فیلمبرداری کند.

المیادین در ادامه آورده است: به نوشته روزنامه هاآرتص، پس از برگزاری چند جلسه دیگر، ریاض چند نسخه از این برنامه را به قیمت ۵۵ میلیون دلار خرید. سعودی‌ها خواستار خرید ۲۳ سری از برنامه یادشده بودند تا بواسطه آن بتوانند تلفن همراه معارضان خودشان را در داخل و خارج عربستان هک کنند. «عمر عبدالعزیز»، معارض سعودی مقیم کانادا، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸، از شرکت NSO شکایت کرد و در شکایت خود، این شرکت صهیونیستی را به کمک به دولت سعودی، شنود و جاسوسی علیه خود و همچنین زیرنظر گرفتن پیامک‌هایش با «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار سعودی، متهم کرد؛ خاشقجی‌ همان روزنامه‌نگار معروفی که در ۲  اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری سعودی در استانبول ترور شد.

این رسانه لبنانی در ادامه گزارش داد: روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از عبد العزیر نوشت که چند ماه پیش از ترور خاشقجی مقامات سعودی، با در دست داشتن برنامه جاسوسی یادشده، امکان دسترسی به مکالمه‌های این روزنامه‌نگار سعودی را داشتند؛ مکالمه‌هایی که در آنها به پروژه مخالف و عبدالعزیز پرداخته شده بود؛ در آگوست سال ۲۰۱۸، یک گروه پژوهشی در دانشگاه تورنتو که جاسوسی‌های اینترنتی را مورد بررسی قرار می‌داد، به عبدالعزیز اطلاع داد که شاید تلفن‌همراهش هک شده باشد؛ این گروه بعدها به این نتیجه رسید که دولت سعودی پشت این اقدام قرار داشته است.

براساس این گزارش؛ به نوشته نیویورک تایمز، این شرکت اکنون از نسخه به‌روزشده برنامه یعنی نسخه شماره ۳ برنامه Pegasus  استفاده می‌کند. تنها با برقراری یک تماس از طریق برنامه واتساپ آن هم با هر نوع تلفن‌ همراهی، این برنامه با نصب شدن در گوشی‌های مورد هدف، محتویات آنها را هک می‌کند که از این طریق به آسانی می‌توان به تمام فایل‌های درون آن دسترسی پیدا کرد؛ حتی با این برنامه می‌توان در تمام موانع امنیتی گوشی‌های آیفون رخنه کرد. نیویورک تایمز در این خصوص نوشت که شکایت عبد العزیز یک گام بیشتر علیه شرکت یادشده و  تل‌آویو بود؛ که به این شرکت مجوز داده بود، این برنامه را به دولت‌های خارجی بفروشد.

المیادین می نویسد: مسئله جالب توجه اینجاست که این شرکت صهیونیستی تنها از سوی تل‌آویو محافظت نمی‌شود؛ بلکه طبق مجوزهای اعطایی، یگان نخبه‌های سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل به شماره ۸۲۰۰ نیز از آن محافظت می‌کند؛  تا جایی که این یگان پس از راه‌اندازی شرکت NSO آن در تأمین مالی شرکت یادشده مشارکت داشته است. مجله آمریکایی فوربس در سال ۲۰۱۶ در گزارشی جداگانه در ارتباط با این شرکت نوشته بود که دو شریک تأسیس‌کننده شرکت (Omri Lavie, Shalev Hulio) از فارغ‌التحصیلان یگان اطلاعات ۸۲۰۰ معروفِ اسرائیل هستند که فناوری اطلاعات نیز در چارچوب تخصص آنها قرار می‌گیرد. این درحالی است که اسرائیل با تولیدات شرکت NSO همانند شرکت‌های صادرکننده تسلیحات برخورد می‌کند؛ زیرا تل‌آویو این شرکت را ملزم کرده که برای صادر کردن هر گونه محصول خود به خارج از وزارت امنیت  مجوز دریافت کند؛ این بدان معناست که همکاری امنیتی سعودی-صهیونیستی فراتر از منافع سیاسی دنبال می‌شود و در چهارچوبی استخباراتی و اطلاعاتی قرار دارد.

همکاری نظامی قوی میان صهیونیستها و ریاض

این رسانه لبنانی در ادامه گزارش داد: در زمینه همکاری نظامی نیز طی سالهای اخیر میان طرفین روابط قوی حاکم بوده است به ویژه در زمینه پدافند هوایی با توجه به آنچه عربستان از موشک های یمنی مورد رنج و آزار واقع شده است. در هشتم ژانویه ۲۰۱۸، کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی از روزنامه سوئیسی باسلر زایتونگ گزارشی منتشر کرد و در آن از ائتلاف پنهان میان اسرائیل و عربستان در زمینه توسعه توان دفاعی عربستان در راستای تلاش های عربستان برای خرید سامانه تسلیحاتی از اسرائیل پرده برداشتروزنامه سوئیسی «باسلر زایتونگ» گزارشی منتشر کرد و در آن از ائتلاف پنهان میان اسرائیل و عربستان در زمینه توسعه توان دفاعی سعودی در راستای تلاش های ریاض برای خرید سامانه تسلیحاتی از اسرائیل پرده برداشت و بر اساس این گزارش و طبق یک منبع سعودی با وجود اینکه روابط رسمی میان طرفین نیست اما همکاری نظامی گسترده ای میان طرفین وجود دارد.

المیادین می نویسد: طبق آنچه منابعی در ریاض گفته اند، عربستان در آن دوره خرید تسلیحاتی اسرائیلی را مورد بررسی قرار داده و همچنین اهتمام خود را برای خرید گنبد آهنین و سامانه دفاع از تانکها نشان داده است. ریاض تلاش کرده است که این سلاح ها را برای مقابله با موشکهایی که از یمن می آیند، خریداری کند و همکاری امنیتی میان اسرائیل و عربستان به مرحله بسیار پیشرفته ای با وجود انکار رسمی عربستان رسیده است.

این رسانه لبنانی گزارش داد: یکهفته بعد، رسانه واشنگتن تایمز آمریکا در گزارشی از اقدام هیات نظامی سعودی در سفر به عربستان خبر داد که صحت گزارش روزنامه سوئیسی را مورد تایید قرار می داد و اینکه عربستان خواهان تقویت روابط با اسرائیل از طریق همکاری نظامی از طریق خرید گنبد آهنین این رژیم است. این رسانه آمریکایی نوشته است که صرف نظر از موشکهای یمنی و به شکل کلی، سعودی ها تمایل شدیدی برای خرید تجهیزات نظامی و تسلیحات اسرائیل را دارند و از این رو خرید گنبد آهنین گامی راهبردی برای مقابله با تهدیدات آتی محسوب می شود.

المیادین در پایان آورده است: چند ماه بعد، گزارش های رسانه ای حکایت از موافقت اسرائیل با فروش سامانه گنبد آهنین به عربستان در ازای دهها میلیون دلار حکایت دارد و طبق گزارش ها؛ این تحول و پیشرفت ناشی از توافقات سیاسی میان ریاض و تل آویو است به طوری که اعتماد متقابل و پیشرفته به بُعد نظامی طبق توافق طرفین برای تبادل تجارب و خرید سامانه تسلیحاتی سنگین و پیشرفته، رسیده است و در حالی که اسرائیل مخالف فروش گنبد آهنین به هر کشور عربی است اما دخالت واشنگتن به عنوان میانجی در معامله، این موضع را تغییر داده است.منبع: مهر