کد خبر : 96882

‌‌به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در نشست تخصصی ویدئو کنفرانس معاونان و مدیران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیران شوراهای هماهنگی با مواد مخدر سراسر کشور اظهار کرد: ۹۰ درصد معتادان متجاهر تا قبل از کرونا ساماندهی شده بودند که این اقدام مهم و […]به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در نشست تخصصی ویدئو کنفرانس معاونان و مدیران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیران شوراهای هماهنگی با مواد مخدر سراسر کشور اظهار کرد: ۹۰ درصد معتادان متجاهر تا قبل از کرونا ساماندهی شده بودند که این اقدام مهم و بزرگی به شمار می‌رود.

وی افزود: سال گذشته نشست تخصصی فصلی داشتیم که راهبردهایی برای مبارزه با مواد مخدر اتخاذ شد و به تمام این اهداف دست یافتیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: سال ۹۸، سال افتخارآمیزی برای کشور در عرصه مبارزه با مواد مخدر بود. بالاترین میزان کشفیات در تاریخ کشور رخ داد. همچنین شهدای مبارزه با مواد مخدر کاهش یافتند و افزایش چشمگیری در تلفات اشرار را شاهد بودیم.

مؤمنی تصریح کرد: کشف بیش از ۹۵۰ تن انواع مواد مخدر در کشور در طول تاریخ مبارزه با مواد مخدر در ایران بی‌سابقه بوده است. همچنین سه دستاورد مهم داشتیم که عبارتند از شناسایی اموال، مصادره اموال و استرداد اموال قاچاقچیان که این موارد نسبت به دو سال قبل (سال ۹۷) افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: همانطور که گفتم سال ۹۸ کشور دستاورد بزرگی در تمامی ابعاد مبارزه با مواد مخدر داشته است.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، به محض آنکه موضوع کرونا در جهان بخصوص در ایران مطرح شد، شایعاتی پخش شد مبنی بر اینکه افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، به این بیماری مبتلا نمی‌شوند که کاملاً کذب است و پشت آن، سوداگران و قاچاقچیان بین‌المللی هستند.

مؤمنی بیان کرد: در دنیا حدود ۳۰۰ میلیون مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر وجود دارد و سالانه ۴۵۰ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر فوت می‌کنند. فقط در کشور آمریکا بیش از ۷۰ هزار نفر در سال به دلیل مصرف مواد مخدر فوت می‌شوند.

وی اضافه کرد: بیش از ۹۰۰۰ مرکز درمان سرپایی و متحرک در ایران به حدود ۱.۵ میلیون نفر معتاد و مصرف‌کننده مواد مخدر سرویس ارائه داده‌اند.

تخصیص ۵۰۰ میلیارد ریال برای بیمه معتادان

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با موافقت رئیس‌جمهور ۵۰۰ میلیارد ریال برای بیمه معتادان تخصیص داده شده است.

مؤمنی اظهار داشت: ۷۴ درصد از کشفیات مواد مخدر ناشی از کارهای اطلاعاتی است، ۷۶ درصد از کشفیات در شرق کشور رخ می‌دهد و کمتر از ۲۵ درصد در باقی کشور کشفیات وجود دارد.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت مواد مخدر

مؤمنی اضافه کرد: مواد مخدر در فروردین امسال نسبت به فروردین ۹۸، ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی گفت: در حوزه زنان، تعداد معتادان دو برابر شده است و ۵ درصد جمعیت زندانیان معتاد را زنان تشکیل می‌دهند که این آمار ۲۰ درصد از جمعیت زندانیان است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: ۸۵ تا ۹۰ درصد معتادان متجاهر ساماندهی و جمع‌آوری شده بودند، مناطقی که تحت تصرف این افراد بودند مانند شوش، مولوی، هرندی و دروازه غار پاکسازی شدند و زندگی به صورت عادی در این مناطق جریان پیدا کرد.

مؤمنی افزود: در جلسات کلان کشوری تصویب شد ۵۰ درصد معتادان را تا پایان سال گذشته ساماندهی کنیم که با اهتمام ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی، بیش از ۸۰ درصد معتادان ساماندهی شدند.

افزایش مدت نگهداری معتادان متجاهر از ۶ ماه به یک سال

وی بیان کرد: اینکه اعلام شد معتاد متجاهر جدیدی به مراکز نگهداری معتادان اضافه نشود، در شرایط کرونایی تصمیم خوبی بود البته به صورت یک قانون فوری در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کردیم تا ۶ ماه به مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر اضافه شود و لازم است معتادان متجاهری که در این بازه زمانی جمع‌آوری می‌شوند، تا یک سال نگهداری شوند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: تنها مشکلی که در حوزه مبارزه با مواد مخدر داریم، نقص قانون است و اراده خوبی بین تمام دستگاه‌ها وجود دارد.

مؤمنی گفت: کمترین زمانی که یک معتاد می‌تواند هم ترک کند و هم آثار مواد مخدر از بدنش بیرون رود و هم حرفه‌ای را به عنوان کار یاد بگیرد، دو سال است؛ یعنی پس از دو سال می‌توان تقریباً با اطمینان کامل گفت این فرد معتاد به صورت کاملاً سالم به جامعه برمی‌گردد.

وی ادامه داد: دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور داریم که از این تعداد ۱۰۰ هزار نفر آنها معتاد متجاهر هستند.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، طبق پروتکل‌های اعلامی، ظرف چند روز آینده معتادان متجاهر جمع‌آوری می‌شوند.

آموزش و پرورش بیشترین همکاری را با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته است

مؤمنی اظهار داشت: سازمان‌های آموزش و پرورش، پزشکی و دیگر سازمان‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر با ستاد همکاری‌های خوبی را در سال ۹۸ داشته‌اند و حتی هنرمندان و ورزشکاران پای کار آمدند اما وزارت آموزش و پرورش بسته به درگیری بیشترش با این مسئله، بیشترین همکاری را با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته است.

وی تصریح کرد: در سال ۹۸ مصوب شد که ۲۰ هزار مدرسه به ستاد مبارزه با مواد مخدر معرفی شوند که در این مدارس آموزش‌های پیشگیرانه از اعتیاد به مواد مخدر ارائه شود که از این تعداد مدرسه، ۱۲ هزار مدرسه تحت پوشش آموزش‌های مواد مخدر قرار گرفتند.

مؤمنی در پایان گفت: برنامه ما این است که در سال ۹۹ این ۲۰ هزار مدرسه را به ۶۰ هزار مدرسه برسانیم و البته کمبودی که در سال گذشته در این حوزه داشتیم را هم جبران کنیم.منبع: مهر