کد خبر : 97113

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «میشل رایان» مدیر اجرایی «برنامه اضطرارهای سلامتی» در سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که این نهاد تاکنون هیچ داده‌ای که ثابت کند ویروس کووید -۱۹ دارای سرمنشأ غیرطبیعی است، از آمریکا دریافت نکرده است. رایان در این باره گفت: «ما تاکنون هیچگونه داده یا مدرک خاصی از […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «میشل رایان» مدیر اجرایی «برنامه اضطرارهای سلامتی» در سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که این نهاد تاکنون هیچ داده‌ای که ثابت کند ویروس کووید -۱۹ دارای سرمنشأ غیرطبیعی است، از آمریکا دریافت نکرده است.

رایان در این باره گفت: «ما تاکنون هیچگونه داده یا مدرک خاصی از دولت آمریکا در ارتباط با سرمنشأ ادعایی این ویروس دریافت نکرده ایم. از دیدگاه ما، این موضوع در حد یک گمانه زنی باقی می‌ماند و مانند هر سازمان مبتنی بر شواهد و مدارک، بسیار مشتاقیم هرگونه اطلاعاتی در مورد منشأ این ویروس را دریافت کنیم… بنابراین اگر داده‌ها و شواهد در دسترس باشند، این به دولت آمریکا مربوط است که تصمیم بگیرد آیا و چه زمانی این اطلاعات را به اشتراک بگذارد، اما سازمان بهداشت جهانی نیز موظف است که در این مورد بخصوص بر اساس یک پشتیبانی اطلاعاتی عمل کند».

این مقام سازمان بهداشت جهانی در ادامه افزود: «بنابراین ما بر آنچه که می‌دانیم و شواهدی که در اختیار داریم و به ما نشان می‌دهند که این ویروس خود دارای منشأ طبیعی است، تمرکز می‌کنیم و لازم است که در مورد منشأ طبیعی و به ویژه میزبان واسطه آن اطلاعات بیشتری بدست آوریم».

گفتنی است که اظهارات این مقام سازمان بهداشت جهانی در واقع واکنشی است به جنجال لفظی و رسانه‌ای مقامات واشنگتن و پکن بر سر منشأ این ویروس همه گیر که تاکنون بیش از سه میلیون فرد را در سرتاسر جهان مبتلا کرده است.

در همین ارتباط، هفته گذشته، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن «شواهد و اسناد قابل توجهی» در اختیار دارد که نشان می‌دهد ویروس کووید -۱۹ بطور عامدانه از یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین انتشار یافته است.

مقامات پکن با رد این اتهام، واشنگتن را به تلاش برای منحرف سازی کانون توجهات از شکستهای خود در مقابله مؤثر با شیوع این ویروس در خاک آمریکا متهم کرد.منبع: مهر