کد خبر : 97559

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها – کوثر کریمی: بی توجهی برخی مردم و از سوی دیگر اقدام دیرهنگام مسئولان خوزستان برای تعطیلی اصناف و بخش‌های مختلف منجر به افزایش آمار ابتلاء به کرونا در این استان شد؛ البته مردم بی خیال را می‌توان به دو گروه بی توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا مشتاق به […]


خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها – کوثر کریمی: بی توجهی برخی مردم و از سوی دیگر اقدام دیرهنگام مسئولان خوزستان برای تعطیلی اصناف و بخش‌های مختلف منجر به افزایش آمار ابتلاء به کرونا در این استان شد؛ البته مردم بی خیال را می‌توان به دو گروه بی توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا مشتاق به رعایت این نکات اما بدون در اختیار داشتن اقلام بهداشتی تقسیم بندی کرد.

خوزستان از قعر جدول اپیدمی کرونا امروزه به جایگاه دوم این جدول صعود کرده و نه تنها قصد اعطای جایگاه خود را ندارد بلکه گویا خیز بلندی هم برای تصاحب جایگاه اولی برداشته است. مردم استان هم به دلایل فراوانی از سر اجبار یا بی تفاوتی نسبت به این بیماری خطرناک مهربان شده‌اند و رعایت‌های سخت اولیه که از مردم استان به خوبی دیده می‌شد، این روزها دیده نمی‌شود.

اینکه چرا حساس سازی مردم برای رعایت نکات بهداشتی در خوزستان شکست خورده را نمی‌توان کامل به عدم تمایل آنها نسبت داد بلکه با وجود راه اندازی کارگاه‌های مختلف تولید ماسک در استان خوزستان و همچنین کارخانه‌های عریض و طویل الکل سازی اما همچنان شاهد کمبود این اقلام بهداشتی در سطح بازار هستیم.

تقاضا برای خرید وجود دارد اما بازار سیاهی که ماسک‌های ۵۰۰ تومانی را پنج هزار تومان و یا الکل را لیتری ۴۰ هزار تومان عرضه می‌کند، مانع رفع نیازهای بهداشتی مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مرحله اول شده و در مرحله بعد نیز منجر به طغیان شیوع ویروس می‌شود.

راه اندازی اولین خط تولید صنعتی ماسک

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: در حال حاضر محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در داروخانه‌ها موجود است؛ بر خلاف اسفندماه که در این زمینه مشکل جدی داشتیم ولی دیگر این‌طور نیست.

حسین برزگر ادامه می‌دهد: مراکز تولیدی استان خوزستان محلول‌های ضدعفونی کننده خوبی تولید و هم اکنون در سطح بازار موجود است.

وی در خصوص نرخ بالای این اقلام می‌گوید: وظیفه قیمت گذاری و کنترل بازار برعهده سازمان صمت قرار دارد ولی قیمت‌ها نسبت به ماه اول شیوع ویروس کاهش پیدا کرده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان می‌کند: از هفته آینده اولین خط تولید صنعتی ماسک در خوزستان شروع به کار می‌کند چون اگر روزی اتفاق مشابه این روزها رخ بدهد، هرگز نباید اسفند ۹۸ که ماسکی نداشتیم را فراموش کنیم.

برزگر با تقدیر از اقدامات خوب سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان در مقابله با ویروس کرونا ادامه می‌دهد: امیدوارم با راه اندازی این خط تولید صنعتی به تولید کافی برای رفع نیاز استان برسیم.

برگزاری مراسم در روستاهای دوردست

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: خوزستان استانی با اقوام متعدد است که هر کدام آداب، رسوم و فرهنگ خاص خود را دارد؛ از تمامی اقوام انتظار می‌رود که به توصیه‌های بهداشتی عمل و از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند.

سید محمدرضا علوی اضافه می‌کند: عید فطر برای اقوام خوزستانی از عید نوروز هم مهم‌تر است و با وجود تعطیل شدن فروشگاه‌های مرکز شهر اما مردم برای خرید به حاشیه شهر می‌روند.

وی می‌گوید: برگزاری مراسم عروسی و عزاداری ممنوع اعلام شده ولی افراد بسیاری برای دور زدن این قانون در روستاهای دور دست حاضر و مراسماتی با حضور دو تا سه هزار نفر را برگزار می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم شرکت در اجتماعات به آداب، رسوم، فرهنگ و درک افراد وابسته است، تصریح می‌کند: مردم باید متوجه باشند وقتی حرم امام رضا (ع)، بسیاری از مراسم‌های مذهبی و فرهنگی در اقدامی بی سابقه تعطیل شده‌اند یعنی حضور در اجتماع یا همان کلونی جمعیت کار خطرناکی است.

بی توجهی در حاشیه شهر

علوی یادآور می‌شود: مردم در نقاط حاشیه شهر توجهی به نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ندارند و شاید هم ما با وجود اطلاع رسانی‌های گسترده و حتی برگزاری جلسه با شیوخ و افراد متنفذ هنوز نتوانستیم مردم را به خوبی توجیه کنیم.

وی با تأکید بر لزوم همکاری مردم بیان می‌کند: نمی‌توان همه کارها را به زور قوه قهریه انجام داد و اگر همکاری مردم در حوزه بهداشت و درمان نباشد نمی‌توانیم آنطور که باید موفق شویم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز هشدار می‌دهد: عدم همکاری مردم ابتدا برای هر فرد و سپس برای خانواده آن فرد مشکلاتی را ایجاد می‌کند ولی با این حال هنوز برخی افراد با ساده انگاری گمان می‌کنند که کرونا سراغ آنها نمی‌آید.

علوی با اشاره به طرح تشدید نظارت بر فعالیت صنوف با تشکیل ۱۰۰ گروه بازرسی عنوان می‌کند: این گروه‌ها ابتدا تذکر و در صورت نیاز پلمپ واحدهای صنفی متخلف را انجام می‌دهند.

وی می‌گوید: اگر همکاری مردم نباید آن وقت مشکلات اصلی حل نمی‌شود؛ بنابراین از همه مردم تقاضا داریم که به نکات بهداشتی عمل و فقط برای کارهای ضروری آن هم با ماسک از خانه بیرون بروند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تأکید بر شستشوی مدام دست‌ها از سوی مردم بیان می‌کند: کرونا نیامده که زود برود بلکه آمده تا بماند؛ بنابراین تا ریشه کن شدن کامل کرونا باید نکات بهداشتی رعایت شوند.

علوی در پایان می‌گوید: خوزستان تا پایان فروردین جزو استان‌های با آمار پایین بود ولی حالا به این جایگاه رسیده پس حتی یک غفلت کوچک هم منجر به افزایش موج ابتلای به کرونا می‌شود.

بیماران در قرنطینه خانگی رصد می‌شوند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص بیماران سرپایی و قرنطینه خانگی آنها بیان می‌کند: این افراد تحت کنترل هستند و کارشناسان بهداشت روزانه به مدت دو هفته با آنها تماس تلفنی برقرار می‌کنند تا ضمن توصیه به رعایت نکات بهداشتی از وضعیت سلامتی آنها نیز باخبر شوند.

علی احسان پور ادامه می‌دهد: در این مرحله قرنطینه خانگی نیز اگر فردی نیاز به بستری یا درمان در بیمارستان نیز داشته باشد، اقدام لازم در این راستا صورت می‌گیرد.

وی یادآور می‌شود: همکاران آموزش، درمان و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تمام توان خود پای کار آمده‌اند تا تماس‌های روزانه با این افراد برقرار و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

حضور در نقاهتگاه اختیاری است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان می‌کند: پس از مثبت بودن تست افراد با علائم خفیف که نیاز به بستری ندارند اولین پیشنهاد کادر درمان حضور آنها در نقاهتگاه است؛ یعنی ضمن پرسش از وجود شرایط قرنطینگی در محل زندگی و ثبت آن در پرونده پزشکی این افراد را به حضور در نقاهتگاه‌ها ترغیب می‌کنیم.

احسان پور اضافه می‌کند: اگر فردی مایل به حضور در نقاهتگاه باشد، آدرس این اماکن به او ارائه و حتی برای افراد بدون وسیله ایاب و ذهاب نیز خودروی انتقال در اختیار قرار داده می‌شود.

وی عنوان می‌کند: حضور در نقاهتگاه اختیاری است و افرادی که قرنطینه خانگی را انتخاب کنند برای ادامه روند درمان خود در خانه می‌مانند.

تستی برای ردپای وجود کرونا در بدن

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر می‌دهد: برخی از آزمایشگاه‌های موجود در سطح کشور تست سرولوژی را مطرح می‌کنند که وجود رد پای ویروس کرونا در بدن را نشان می‌دهد.

احسان پور ادامه می‌دهد: در این تست برخورد سیستم ایمنی بدن افراد با ویروس کرونا به روش آلاییزا و با خون گرفتن از افراد بررسی می‌شود.

وی تأکید می‌کند: در حال حاضر علمی ترین تست برای کرونا تی. سی. آر است که وجود ویروس کرونا را در مخاط بینی، ته حلق و ریه هر فرد نشان می‌دهد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به تفاوت علمی ضعیف ویروس کووید ۱۹ با دیگر ویروس‌های خانواده کرونا می‌افزاید: کرونا ویروس نمونه‌های زیادی دارد که کووید ۱۹ تنها یکی از آنهاست و با دیگر هم خانواده‌هایش از این تفاوت برخوردار است که تاکنون سیستم ایمنی هیچ انسانی با آن برخورد نکرده و مقاومت در بدن افراد برای آن وجود نداشت.

احسان پور اظهار می‌کند: یکی از ویروس‌های خانواده کرونا منجر به بروز سرماخوردگی افراد می‌شود؛ بنابراین سیستم ایمنی افراد مختلف با دیگر ویروس‌های خانواده کرونا مقابله داشتند.

وی با اشاره اینکه ویروس متفاوت کووید ۱۹ جمعیت بسیاری از کشورهای جهان را درگیر و آنها به شدت آسیب دیده‌اند، بیان می‌کند: هیچ تست اختصاصی سرلوژی برای کووید ۱۹ نداریم و آزمایشگاه‌هایی که در این زمینه تبلیغات دارند می‌توانند ردپای دیگر ویروس‌های خانواده کرونا را بررسی کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پایان می‌گوید: اگر فردی با جواب تست سرلوژی متوجه وجود ردپای ویروس کرونا در سیستم ایمنی خود شد، هرگز نباید فکر کند که دیگر به کرونا مبتلا نمی‌شود چون تست سرلوژی اختصاصی کووید ۱۹ وجود ندارد که ردپای این ویروس را در گذشته سیستم ایمنی بدن افراد نشان دهد.

تعطیلی بازارها

معاون برنامه ریزی فرماندار اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت شبانه روزی گروه‌های بازرسی عنوان می‌کند: در سه مرحله مختلف کار نظارت بر فعالیت اصناف در شهر اهواز انجام شد.

حسن احمدی می‌افزاید: مرحله اول بازرسی‌ها در فروردین ماه و تا اعلام بازگشایی صنوف از سوی هیئت دولت و مرحله دوم نیز همزمان با شیوع بیشتر ویروس انجام شد که ۱۰۰ اکیپ با همکاری سپاه ناحیه امام حسین (ع) و امام علی (ع) اهواز، صمت، اماکن نیروی انتظامی، بهداشت و شهرداری فعالیت کردند.

وی با اشاره به کاور مشخص و کارت ستاد کرونا برای گروه‌های بازرسی می‌گوید: در مرحله سوم که خوزستان از شرایط خاص شیوع ویروس طی روزهای اخیر برخوردار شده نیز ۱۵ اکیپ برای تذکر و پلمپ واحدهای صنفی غیر ضرور فعالیت دارند.

معاون برنامه ریزی فرماندار اهواز با اشاره به همکاری بیش از ۷۰ درصد اصناف اهواز برای تعطیلی در هفته جاری تصریح می‌کند: در بازارچه‌های حاشیه شهر اهواز با وجود ارائه میوه و تره بار ولی به دلیل تراکم نیازمند ساماندهی و تعطیلی بود؛ تاکنون بازار عبدالحمید، بازارچه غدیر پشت بیمارستان فاطمه الزهرا و بازار شب کوروش تعطیل شدند.

احمدی با اشاره به پیش بینی برای محل‌های جایگزین با خط کشی برای استقرار بازارچه‌های تعطیل شده آن هم بعد عبور از شرایط فعلی خبر می‌دهد: از بساط فروش‌های دیگر بازارچه‌های باقیمانده فعال نیز تقاضای همکاری داریم چون در غیر این صورت برای کنترل ویروس به برخورد قهری متوسل می‌شویم.

وی یادآور می‌شود: از همشهریان اهوازی تقاضا داریم که با توجه به شرایط فعلی فقط برای کارهای ضروری آن هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از خانه‌های خود خارج شوند.

معاون برنامه ریزی فرماندار اهواز خبر می‌دهد: در مرحله اول بیش از ۲۵۰ مورد پلمپ و یک هزار و ۲۰۰ تذکر و اخذ تعهد، در مرحله دوم فقط آموزش و تذکر و همچنین در مرحله سوم یعنی از ۲۱ اردیبهشت تا صبح روز گذشته بیش از ۲۵۰ مورد پلمب و یک هزار و ۶۵۰ تذکر و اخذ تعهد داشتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، در استان خوزستان کمبود آب مزید بر علت شده تا برخی افراد بهداشت را آنطور که باید رعایت نکنند، همچنین برگزاری مراسمات عزاداری و عروسی با حضور هزاران نفر شرکت کننده در سایه بی توجهی مسئولان به پاگرد شیوع ویروس کرونا تبدیل شد.

برخی تصمیمات از جمله وام یک میلیونی و لزوم به نام بودن خطوط برای سرپرست خانوار نیز خود به ایجاد یک کلونی جمعیت دامن زد.

یکی دیگر از تصمیم گیری هایی که به نظر می‌رسد تبعاتی برای جامعه دارد، بازگشایی مدارس برای رفع اشکال دانش آموزان آن هم با حضور اجباری معلمان و اختیاری دانش آموزان بود؛ در این طرح جای نوبت بندی حضور دانش آموزان آن هم در مناطق محروم که تراکم کلاس‌ها به بالای ۴۰ نفر می‌رسد نیز خالی بود و همچنین پیش بینی نشدن هجمه دانش آموزان کلافه‌ای که ماه‌هاست در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

هرچند تعدادی از مردم رعایت نکات بهداشتی را مورد توجه قرار ندادند اما هستند مردمی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و چشم امید به مسئولانی دارند که با نظارت کافی خود از سرایت ویروس (به وسیله افراد بی توجه) جلوگیری کنند.

هرچند علت افزایش آمار از سوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزایش ظرفیت آزمایشگاه‌ها بیان شده ولی این توجیه برای افزایش آمار مبتلایان خیلی منطقی نیست چون اگر در یک شهر حتی ۱۰ آزمایشگاه فعال شود تأثیری در ابتدای افراد و یا علت آن نیست بلکه میزان کشف مبتلایان جدید آن هم در زمان کمتر را افزایش می‌دهد؛ این انتظار وجود دارد که شرایط برخورد با ویروس کرونا در خوزستان متفاوت با دیگر استان‌ها باشد تا یک استان به تنهایی یک دوم آمار مبتلایان را به خود اختصاص ندهد.منبع: مهر