کد خبر : 97316

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، «گرشون هکوهین»، ژنرال صهیونیست و پژوهشگر مرکز پژوهش‌های استراتژیک در تل‌آویو در مقاله خود که در یکی از روزنامه‌های عبری زبان به مناسبت بیستمین سالگرد خروج این رژیم از جنوب لبنان منتشر شد به قدرت نظامی حزب الله و شکست ارتش رژیم صهیونیستی در برابر آن […]


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، «گرشون هکوهین»، ژنرال صهیونیست و پژوهشگر مرکز پژوهش‌های استراتژیک در تل‌آویو در مقاله خود که در یکی از روزنامه‌های عبری زبان به مناسبت بیستمین سالگرد خروج این رژیم از جنوب لبنان منتشر شد به قدرت نظامی حزب الله و شکست ارتش رژیم صهیونیستی در برابر آن اذعان کرد.

وی در ادامه افزود که ارتش اسرائیل از تنش بسیار زیادی در قبال چند هدف رنج می‌برد، محافظت از امنیت شهرک‌های اسرائیلی در شمال و کاهش تلفات در میان نظامیان ارتش و همچنین تضعیف حزب الله از جمله این اهداف است.

این ژنرال صهیونیست گفت که حزب الله از این تناقضات و تنش‌ها خبر دارد و برای استفاده از آن در راستای اهداف استراتژیک خود که به نفع این حزب است استفاده می‌کند.

ژنرال مذکور اعلام کرد که حزب الله لبنان برای آزادسازی اراضی اشغال شده توسط اسرائیل تلاش کرد اما از یک بعد دیگر حملات دردناک و کوبنده علیه ارتش رژیم صهیونیستی انجام داد چرا که هدف از آن نشان دادن این مسئله بود که ارتش اسرائیل شکست ناپذیر نیست.

وی همچنین به حملات موشکی گروه‌های مقاومت فلسطین علیه شهرهای کریات شمونه و نهاریا در شمال اراضی اشغالی با هدف ایجاد ترس و وحشت در میان ساکنان آن اشاره کرد و گفت: این در حالی است که هدف حزب‌الله از حملات موشکی خود وارد آوردن ضربات تاکتیکی و استراتژیک به اسرائیل است و عملاً موفق شده است.

وی در ادامه افزود که از لحاظ استراتژیک شاهد تنش در میان نیروهای امنیتی در خصوص اهداف مورد نظر در لبنان هستیم. نیروهای اسرائیلی نتوانسته‌اند مانع حملات موشکی حزب الله علیه شهرک‌های شمالی شوند. حزب‌الله از سال ۲۰۰۰ تاکنون توانسته یک معادله ایجاد رعب و وحشت تاکتیکی میان خود و ارتش اسرائیل ایجاد کند. حزب الله توانسته برتری نظامی ارتش اسرائیل را از بین ببرد.

این ژنرال صهیونیست گفت که حزب الله لبنان با حملات موشکی خود نشان داد که وارد استراتژی جدیدی شده و آن هم ایجاد قواعد جدید در درگیری با اسرائیل خارج از منطقه است.منبع: مهر