کد خبر : 97326

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – عبدالحمید بیاتی: روز پنجشنبه یک مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده آمریکا دو سامانه موشکی پاتریوت و برخی از هواپیماهای جنگی را از عربستان سعودی خارج می‌کند. وال استریت ژورنال نیز از منابع خود این موضوع را تأیید کرد اما تعداد پاتریوت هایی را که از […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – عبدالحمید بیاتی: روز پنجشنبه یک مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده آمریکا دو سامانه موشکی پاتریوت و برخی از هواپیماهای جنگی را از عربستان سعودی خارج می‌کند. وال استریت ژورنال نیز از منابع خود این موضوع را تأیید کرد اما تعداد پاتریوت هایی را که از عربستان خارج می‌شوند، چهار سامانه ذکر کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از این مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده، آورده بود: «دو سامانه پاتریوت که از تأسیسات نفتی عربستان محافظت می‌کردند از این کشور خارج می‌شود. اما دو پاتریوت دیگر در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در صحرای سعودی به همراه سایر سیستم‌های هوایی و جت‌های جنگی باقی می‌مانند.»

به گفته این مقام آمریکایی، حدود ۳۰۰ نیروی نظامی این کشور نیز عربستان را ترک خواهند کرد.

طبق این گزارش، آمریکا در حالی حضور خود در عربستان را کاهش می‌دهد که چند ماه پیش برای مقابله با «تهدیدات ایران» نیروهای خود را در این پادشاهی افزایش داده بود.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا دو سامانه ضد موشکی پاتریوت را برای محافظت از نیروهای آمریکایی و متحدانش پس از حمله موشکی اوایل سال جاری میلادی ایران به عراق فرستاده است.

دو سامانه پاتریوت دیگر نیز در خاورمیانه قرار دارند که در یک برنامه تعمیر و نگهداری و همچنین به روز رسانی، به زودی راهی آمریکا خواهند شد.

هنوز روشن نیست که کاهش فعالیت‌های نظامی آمریکا در عربستان به چه دلیل است؛ با این حال آسوشیتدپرس این احتمال را مطرح می‌کند که می‌تواند به‌خاطر اختلاف‌های اخیر این دو کشور بر سر عرضه نفت در بازار باشد.

در همین ارتباط موضوع صحرای سینا نیز مطرح گردید و وال استریت از برنامه مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، برای خارج کردن نظامیان کشورش از شبه جزیره سینا در شمال مصر خبر داد. این طرح نگرانی اسرائیل را در پی داشته است.

در خصوص عربستان، نشریه «فوربز» در مطلبی به گمانه‌زنی در باب اقدام اخیر واشنگتن مبنی بر خروج نیروها و همچنین سامانه‌های موشکی پاتریوت از عربستان سعودی پرداخت و نوشت: این تصمیم آمریکا را می‌توان به منزله عدم تمایل واشنگتن به لزوم حمایت از دارایی‌های نفتی خارجی نیز تلقی کرد

در شرایطی که نیروهای داعش در دوره اخیر عملیات بیشتری در صحرای سینا علیه نظامیان ارتش مصر انجام داده و تسلط بر این منطقه را هدف خود اعلام کرده‌اند، به گزارش این روزنامه آمریکایی و رسانه‌های اسرائیل، طرح آمریکا در خروج نیروهایش از این بخش مصر، وزارت خارجه آمریکا و همچنین اسرائیل را نگران کرده است.

وال استریت نوشته بود که این مخالفت، ناشی از نگرانی از مسلط شدن داعش بر سراسر سینا، در همجواری اسرائیل، است.

باز آرایش نظامی آمریکا در سطح جهانی

در بهمن ماه سال گذشته مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا از آمادگی برای باز آرایش نظامیان این کشور در سطح جهانی خبر داد و گفت این اقدام ذیل برنامه «بازنگری گسترده دفاعی» انجام می‌شود.

همزمان با بازنگری مأموریت‌های نظامی در آمریکای لاتین، وی بی‌آنکه جدول زمانی خاصی ارائه دهد، مدعی شد که بازآرایش نظامیان از ماه میلادی اکتبر آغاز خواهد شد.

گفتنی است این باز آرایش در حالی انجام می‌گیرد که اسپر امیدوار است در راستای مهار روسیه و به ویژه چین، نیروهای بیشتری را به آسیا اعزام کند حال آنکه تاکنون، تمرکز بر عملیات‌های به اصطلاح ضد تروریستی در کشورهای خاورمیانه نظیر افغانستان، عراق و سوریه بوده است.

فشار و کسب منافع بیشتر

اینکه آمریکا در مراحل ابتدایی طرح باز آرایش نظامی به سراغ عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی رفته خود جای بررسی دقیق‌تر دارد.

آمریکا از یک سو با عربستان در ماه‌های اخیر بر سر قیمت نفت وارد چالش شده و از سوی دیگر اقدامات «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تحقق و عملی شدن طرح معامله قرن را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

در خصوص عربستان، نشریه «فوربز» در مطلبی به گمانه‌زنی در باب اقدام اخیر واشنگتن مبنی بر خروج نیروها و همچنین سامانه‌های موشکی پاتریوت از عربستان سعودی پرداخت و نوشت: این تصمیم آمریکا را می‌توان به منزله عدم تمایل واشنگتن به لزوم حمایت از دارایی‌های نفتی خارجی نیز تلقی کرد.

این رسانه در تحلیل خود می‌نویسد: با توجه به سقوط بهای نفت، دیگر آمریکا نیاز راهبردی به ممانعت از بروز تنش‌های نظامی در مناطق نفت‌خیز جهان را حس نمی‌کند. با این حساب، از این پس، حفظ منافع راهبردی واشنگتن در گرو به خطر انداختن جان نظامیان آمریکایی یا تعهد به تقویت نظامی (دیگر کشورها) با هدف پرهیز از افزایش قیمت نفت نیست.

بنا بر استدلال فوربز، خاتمه یافتن حمایت نظامی دولت ترامپ از منابع نفتی سعودی را می‌توان نشانه‌ای از عدم رضایت واشنگتن از اقدامات اخیر ریاض تلقی کرد که به کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی منجر شد.

به گزارش مهر، بهره برداری و گرفتن باج از عربستان به بهانه‌های مختلف در دوران ریاست جمهوری ترامپ افزایش یافت بطوریکه که عبارت «گاو شیرده» برای توصیف این وضعیت بر سر زبان‌ها افتاد و اکنون نیز به نظر می‌رسد که یکی از دلایل آمریکا برای خارج کردن سامانه‌ای پاتریوت، اعمال فشار بر ریاض و همراه کردن آن با خواسته‌های ریاض است.

در خصوص صحرای سینا نیز می‌توان اینطور تحلیل کرد که آمریکا با نگران ساختن صهیونیست‌ها در خصوص این منطقه قصد فشار بر تل آویو و پیشبرد طرح معامله قرن را دارد.

نیروی پویا

یکی از پایه‌های دکترین جدید دفاعی آمریکا، به کار گیری نیروی پویا (dynamic force employment) برای مقابله با تهدیدات جدید است. در راستای این استراتژی، تجهیزات، نیروها، اندازه و مقیاس و روش استقرار آنها به صورت منعطفی برای مقابله با رقابت جهانی علیه چین و روسیه طراحی می‌شود. این نوع عملکرد، در راستای دکترین قدیمی تر نظامی است که در آن آمریکا تلاش می‌کند از نظر استراتژی قابل پیش بینی، اما از نظر عملیاتی غیرقابل پیش بینی باشد.

بنا بر اعلام نیروی هوایی آمریکا «به کارگیری نیروی پویا» به بمب افکن ها امکان استفاده از فضای وسیع‌تری از نقاط خارج از کشور را می‌دهد، ضمن اینکه بمب افکن ها را به طور دائم در ایالات متحده مستقر می‌کنند.

اظهارات مقامات آمریکایی درباره تغییرات در حال انجام نشان می‌دهد که به اعتقاد کارشناسان پنتاگون، منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه دیگر همانند گذشته مورد تهدید نیستند

خروج بمب افکن‌های آمریکا از گوام نیز در راستای همین طرح انجام گرفته و شاید طرح‌هایی که در عربستان و صحرای سینا در حال انجام هستند نیز در همین راستا باشند.

تغییر مناسبات در خاورمیانه

اظهارات مقامات آمریکایی درباره تغییرات در حال انجام نشان می‌دهد که به اعتقاد کارشناسان پنتاگون، منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه دیگر همانند گذشته مورد تهدید نیستند.

این موضوع با خود پیام‌هایی را به همراه دارد و آن اینکه در شرایط کنونی شاید نگاه آمریکا با نگاره متحدانش در منطقه از جمله عربستان و رژیم صهیونیستی در خصوص تحولات امنیتی یکسو نباشد.

رئیس جمهور آمریکا در سال‌های گذشته بارها بصورت مرتب این موضوع را به زبان آورده که اگر متحدان واشنگتن خواستار بهره مند شدن از حمایت نظامی آمریکا هستند باید بهای آن را بپردازند؛ این موضوع و صحت آن همان ماجرای گاو شیرده را در ذهن تداعی می‌کند.

اهداف چند جانبه

در میان این تحلیل‌ها یک موضوع دیگر نیز وجود دارد و آن اینکه ممکن است آمریکا از دست زدن به این تغییرات در پی تحقق همه این اهداف باشد.

این موضع بدان معنی است که آمریکا از یک سو هم بدنبال گرفتن امتیاز از عربستان سعودی در خصوص بازار نفت و همچنین اخذ باج جدید برای ادامه حضور نظامی در این کشور و پیش بردن طرح معامله قرن است و هم از سوی دیگر در کنار این موارد، قصد دیکته کردن دکترین جدید نظامی خود بر چین و روسیه را دارد و البته شاید در پی ترسیم فضایی جدید در خاورمیانه است.منبع: مهر