کد خبر : 97641

عباسعلی منصوری آرانی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تاثیرات نامگذاری روز قدس بر معادلات جهانی، گفت: نام گذاری روز قدس با تدبیر، هوشیاری و ابتکار حضرت امام خمینی (ره) در همان سال اول انقلاب اسلامی انجام گرفت و این موضوع سبب شد تا تمامی اذهان جهان و به خصوص مسلمین به […]عباسعلی منصوری آرانی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تاثیرات نامگذاری روز قدس بر معادلات جهانی، گفت: نام گذاری روز قدس با تدبیر، هوشیاری و ابتکار حضرت امام خمینی (ره) در همان سال اول انقلاب اسلامی انجام گرفت و این موضوع سبب شد تا تمامی اذهان جهان و به خصوص مسلمین به موضوع فلسطین معطوف شوند.

وی افزود: این اقدام سبب شد تا ظلمی که در حق مردم فلسطین روا داشته می‌شد، فراموش نشود. اقداماتی که دولت‌های انگلیس، آمریکا و دولت‌های اروپایی انجام دادند به مانند خنجری بود که در پشت جهان اسلام فرو رفت و رژیمی را در منطقه به صورت نامشروع پایه‌گذاری کرد که در پی آن، هنوز جهان اسلام درگیر این موضوع است.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سال‌های پیش از انقلاب و در پی مذاکراتی که انور سادات با اسرائیلی‌ها داشت، این موضوع به آرامی در حال سرایت به دیگر کشورهای اسلامی بود، اما با پیروزی انقلاب اسلامی و اعلام روز قدس توسط امام (ره) موضوع فلسطین مجدداً در دنیای اسلام زنده شد.

منصوری آرانی افزود: روز قدس فرصتی است که همه ساله همبستگی خود با فلسطینیان را نشان داده و انزجار خود از تجاوز به حقوق ملت فلسطین را به نمایش گذارند.

وی در پاسخ به سوالی در این زمینه که به دلیل شیوع کرونا سال جاری راهپیمایی روز قدس نخواهیم داشت و آیا این موضوع می‌تواند موضوع فلسطین را به حاشیه ببرد، عنوان کرد: این موضوع را باید مدنظر داشت که راهپیمایی روز قدس یک سمبل و نماد است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل اضافه کرد: آنچه مدنظر حضرت امام (ره) بود، شناخت است. این شناخت توام با فکر، مطالعه و اندیشه است. حضرت امام (ره) به دنبال ایجاد اتحاد و همبستگی و در کنار هم قرار دادن امت اسلامی بودند تا موضوعات مشترک را حل کنند.

منصوری آرانی تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) به دنبال آن بودند که امت اسلامی به موضوعات مهم جهان اسلام بیندیشند و با هم برای آن راه حل بیابند. بنابراین برگزار نشدن راهپیمایی روز جهانی قدس در یک سال به این معنا نیست که موضوع فلسطین به حاشیه می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: چه بسا این اقدام را بتوان با همبستگی در فضای مجازی و یا به طرق دیگر، جلوه باشکوه راهپیمایی را نمایان کرد. می‌توان از طرق دیگر در موضوع فلسطین میان امت مسلمان و آزادی‌خواهان جهان همبستگی ایجاد کرد و موضوع فلسطین و آرمان آن را زنده نگاه داشت.منبع: مهر