کد خبر : 96577

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر افتخاری در نشستی که امروز برگزار شد، در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان کشوری گفت: در سال جاری حقوق تمامی بازنشستگان ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده که علاوه بر این درصد، همسان‌سازی حقوق نیز در مورد آنها اعمال شده است. وی تأکید کرد: به طور میانگین با اجرای قانون همسان‌سازی، حقوق […]به گزارش خبرنگار مهر، اکبر افتخاری در نشستی که امروز برگزار شد، در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان کشوری گفت: در سال جاری حقوق تمامی بازنشستگان ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده که علاوه بر این درصد، همسان‌سازی حقوق نیز در مورد آنها اعمال شده است.

وی تأکید کرد: به طور میانگین با اجرای قانون همسان‌سازی، حقوق بازنشستگان کشوری ۸۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و ۶,۵۰۰ میلیارد تومان به آنان اختصاص داده شده درحالی‌که بودجه همسان‌سازی سال گذشته ۳,۵۰۰ میلیارد تومان بود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه در همسان‌سازی دو واحد اصلی را رعایت می‌کنیم، گفت: سه دسته از بازنشستگان شامل همسان‌سازی نمی‌شوند؛ دسته اول افرادی که بالای ۷ برابر حقوق دریافت می‌کنند که تعدادشان اندک است. دسته دوم کسانی که سنواتشان کمتر از ۳۰ سال است، به ازای هر سال که کم دارند، ۲.۵ درصد از همسان‌سازی‌شان کسر می‌شود که البته تعدادشان زیاد است. دسته سوم نیز کسانی که در گروه شغلی خودشان، به تازگی بازنشسته شده‌اند و نسبت به افرادی که ۳۰ سال قبل بازنشسته شده‌اند، حقوق بیشتری می‌گیرند؛ در مجموع حدود ۱۴۰ هزار نفر مشمول همسان‌سازی نمی‌شوند.

افتخاری ادامه داد: ۹۰ درصد بازنشستگان کشوری مشمول همسان‌سازی می‌شوند و میانگین حقوق آنها به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده یعنی به طور میانگین نسبت به سال گذشته که ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده، ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه حقوق بازنشستگان کشوری همراه با همسان‌سازی، ۲۸ فروردین ماه به حساب آنها واریز شده است، افزود: علاوه بر همسان‌سازی، تسهیلات دیگری را نیز برای بازنشستگان در نظر گرفته‌ایم که شامل تخفیف بیمه ملت، تخفیف محصولات پگاه و کفش ملی است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص همسان‌سازی شاغلین کشوری نیز گفت: بر اساس مکاتباتی که با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم و همچنین جلساتی که برگزار شده، امیدواریم این افراد مشمول قانون همسان‌سازی شوند.

وی گفت: قاعده اصلی افزایش حقوق بازنشستگان از منابع همسان‌سازی است که باید از حقوق پایین به بالا همسان‌سازی به صورت نزولی انجام شود یعنی از ۴۲ درصد تا ۷ درصد نسبت به حقوق بازنشستگان از منابع همسان‌سازی افزایش پیدا می‌کند.

افتخاری بیان کرد: برنامه‌ریزی‌هایی برای قدرت خرید بازنشستگان کشوری انجام داده‌ایم که یکی از آنها، استفاده از توان صندوق‌ها و شرکت‌های تابعه از جمله اقداماتی است که در این خصوص انجام می‌شود.

وی گفت: پنج تفاهمنامه برای رفاه بازنشستگان انجام داده‌ایم و شرایطی را برقرار کرده‌ایم تا بازنشستگان در هر سال بتوانند سه‌بار وام یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برای خرید از فروشگاه رفاه داشته باشند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در مورد بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری نیز اظهار داشت: بیمه تکمیلی این افراد از ۶۰ هزار تومان به ۱۴۰ هزار تومان رسیده که امیدواریم بتوانیم با این افزایش، خدمات بیشتری را به آنها ارائه دهیم.

افتخاری در خصوص حقوق مدیران شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری گفت: این خبر مربوط به سال ۹۷ است که یکی از مدیران دریافتی بالا داشته و برکنار شده است و در همان سال، وزارت رفاه به تمام مدیران دستورالعملی را ابلاغ کرد که دریافتی‌ها سقف مشخصی داشته باشد.

وی همچنین در خصوص حق اولاد بازنشستگان نیز افزود: طبق ضوابط قانونی ۱۵ درصد نیز به حق اولاد بازنشستگان اضافه شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در مورد میزان ابتلاء به کرونا در میان بازنشستگان کشوری تأکید کرد: از میان بازنشستگان کشوری، حدود ۴۰۱ نفر به کرونا مبتلا شده که این موارد را نیز به ما اعلام کرده‌اند. همچنین شماره تلفنی را به بازنشستگان اعلام کرده‌ایم که در صورت ابتلاء به کرونا، با این شماره تماس بگیرند.منبع: مهر