کد خبر : 97033

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به حجم فروش تسلیحات آمریکایی در جهان نوشت: آمریکا مدت‌ها است که در صدر کشورهایی است که بیشترین هزینه نظامی، فروش سلاح، آغاز کننده و تحریک کننده جنگ و سود جویی از درگیری‌ها در جهان است. وی افزود: […]به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به حجم فروش تسلیحات آمریکایی در جهان نوشت: آمریکا مدت‌ها است که در صدر کشورهایی است که بیشترین هزینه نظامی، فروش سلاح، آغاز کننده و تحریک کننده جنگ و سود جویی از درگیری‌ها در جهان است.

وی افزود: در زمانی که پمپئو که در حال گسیل سلاح به جهان است، درباره ایران که تا سال ۱۹۷۹، مشتری بزرگ تسلیحات آمریکا بود، نگران است.

گفتنی است، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها با اشاره به قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، نسبت به پایان زمان تحریم‌های تسلیحاتی ایران هشدار داده است. وی بدون اشاره به حجم فروش تسلیحات آمریکایی به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، این اتفاق را موجب آغاز یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه دانسته بود.

هفته گذشته نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا تلاش می‌کند با ارائه یک قطع‌نامه به شورای امنیت، تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که طبق برجام و قطع‌نامه ۲۲۳۱، ۲۷ مهر به پایان می‌رسد، برای مدت نامحدودی تمدید کند.

نیویورک تایمز در ادامه مدعی شد: آمریکا در صورتی که نتواند از طریق شورای امنیت مانع برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی شود، می‌خواهد با ارائه یک دلیل حقوقی به برجام بازگشته تا از فرآیند ماشه یا همان اسنپ پک برای بازگرداندن کلیه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کشورمان استفاده کند.

«جوزپ بورل» هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا با خارج شدن از برجام، دیگر عضوی از توافق هسته‌ای با ایران نیست و نمی‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.منبع: مهر