کد خبر : 97549

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- حلیمە ملایی: بعد از گسترش نفود داعش در مناطق کردنشین شمال و شمال شرق سوریە در سال ۲۰۱۲؛ آمریکایی‌ها با ادعای حمایت از مردم کُرد در سال ۲۰۱۴ با اعزام ۲۰۰۰ نیروی ویژه، وارد شمال سوریە شدند. در پی اتفاقات بسیار ناگوار در کوبانی و عفرین و همچنین کشتە شدن […]خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- حلیمە ملایی: بعد از گسترش نفود داعش در مناطق کردنشین شمال و شمال شرق سوریە در سال ۲۰۱۲؛ آمریکایی‌ها با ادعای حمایت از مردم کُرد در سال ۲۰۱۴ با اعزام ۲۰۰۰ نیروی ویژه، وارد شمال سوریە شدند. در پی اتفاقات بسیار ناگوار در کوبانی و عفرین و همچنین کشتە شدن هزاران نفر از مردم کُرد در جنگ با داعش، در حالی کە می‌رفت سایە شوم تروریست‌های داعشی از سوریە کم شود، ترکیە بە بهانە مقابلە با احزاب کُرد شاخە اقماری “پ ک ک” در شمال سوریە بە اشغال مناطقی از این کشور روی آورد کە علی رغم واکنش دولت مرکزی سوریە، کشورهای همسایە و جامعە جهانی این حملات و اشغالگری دولت اردوغان در سوریە تاکنون نیز ادامە دارد.

با آغاز حملات ترکیە بە مناطق تحت کنترل کردهای سوریە در اکتبر ۲۰۱۹، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از یک گفتگوی تلفنی با اردوغان بە صورت ناگهانی خروج نیروهای آمریکایی از مرزهای سوریە با ترکیە را اعلام کرد.

نیروهای آمریکایی از دو مقر نظامی در رأس العین (سری کانی) و تل ابیض (گری سپی) خارج شدند و تعداد نیروهای آمریکا در سوریه از ۲۰۰۰ نفر به ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر کاهش دادە شد و آنها را در ناحیەهای نفت خیز کردنشین سوریه و نیز پایگاه تنف استقرار دادند.

کردها این بد عهدی آمریکایی‌ها را “خنجر زدن آمریکا از پشت بە کردهای سوریە توصیف می‌کنند” و بارها مسئولین و فرماندە نظامی کُرد سوری هشدار دادەاند کە نتیجە تعامل و اعتماد بە آمریکا پشیمانی خواهد بود.

در این بارە مظلوم کوبانی فرماندە نیروهای سوریە دمکرات در گفتگو با روزنامە لوموند دیپلماتیک فرانسە با انتقاد از سیاست‌های دوگانە و فریبکارانە آمریکا گفتە بود: سیاست‌های واشنگتن خطرناک و مضر برای همە منطقە است. آمریکا ضد کُرد، عرب و مسیحی بازی سیاسی بە راه می‌اندازد. وی همچنین بارها گفتە است کە آمریکا با خیانت بە کردهای سوریە آنها را در مقابل توپ و موشک‌های ترکیە قرار داد و سبب کشتە و زخمی شدن صدها کودک و پیر وجوان کُرد شد.

این خیانت آمریکا تاحدودی باعث شد کە کُردها کنترل بر شمال سوریه را از دست بدهند و برای جلوگیری از ادامه حملات ترکیه، با دولت مرکزی سوریه توافق نظامی امضا کردند.

با این توافقات نیروهای ارتش سوریە کە سال ۲۰۱۲ از شمال سوریه خارج شده بودند و امور این منطقه را به کردها واگذار کرده بودند دوباره به منطقه بازگشتند و در حال حاضر نیز باتعامل خوب با نیروهای نظامی احزاب کردی بە حفاظت از این مناطق می‌پردازند.

نقشەهای پلید آمریکا

در حالی کە ترامپ در آخرین اظهار نظر در مورد سوریە می‌گوید تنها وظیفە کنونی سربازان آمریکایی حاضر در سوریە محافظت از میادین نفتی تحت کنترل نیروهای کرد در مناطق شمال و شمال شرق سوریە از جملە حسکە و دیرالزور است، شواهد زیادی از نقشەهای شوم آمریکا برای مناطق کردنشین سوریە حکایت دارند. آمریکایی‌ها این اواخر در تلاش اند اعتماد از دست رفتە خود در بین کردهای سوریە را دوبارە بدست آورند.

خروج سیستم پاتریوت از عربستان و تحرکات نظامی در شمال سوریە

با علنی شدن تصمیم آمریکا برای خارج کردن سیستم دفاع موشکی پاتریوت از عربستان سعودی پس از مناقشات ریاض و کاخ سفید بر سر تولیدات نفتی وقیمت نفت در ماههای اخیر، گمانە زنی در مورد جایگزینی این سیستم‌ها در مناطق دیگری از جملە کشورهای نزدیک بە سرزمین‌های اشغالی و نقاطی کە آمریکا بتواند در آن از داعش محافظت کند؛ مطرح است.

پیش از این «امیر عبدالمنعم الساعدی» کارشناس امنیتی عراق درباره تحرکات نیروهای آمریکایی برای انتقال سامانه پاتریوت از عربستان به عراق هشدار داده و خاطرنشان کرد که ممکن است این سامانه در پایگاه‌های دیگر در اقلیم کردستان و یا حتی کرکوک نصب شود.

الساعدی گفتە است طرف آمریکایی یک طرح جدید با هدف تمرکز در پایگاه‌های نظامی عراق به دور از موشک‌های مقاومت آغاز کرده و ممکن است سامانه پاتریوت را از عربستان به کرکوک یا کردستان منتقل کند و یا اینکه بر اساس مناطق استقرار تروریست‌ها آن را تبدیل به یک سامانه سیار کند.

با توجە بە این گفتەها دور از ذهن نیست اکنون کە آمریکایی‌ها دوبارە و بعد از آن خیانت بزرگ، برای تقویت روابط خود با کردهای سوریە اقدام کردەاند، برای نصب پاتریوت در نزدیکی میدان نفتی کە در شمال سوریە بە اشغال خود درآوردەاند؛ نقشە بکشند.

این گمانە زنی‌ها در حالی است کە دیده بان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای با اشاره به آغاز اقدامات ارتش آمریکا برای ساخت پایگاه نظامی در دیرالزور اعلام کرد: آمریکا در منطقه الجزرات، واقع در غرب دیرالزور مشغول احداث یک پایگاه نظامی بزرگ است. این پایگاه نظامی در نزدیکی میدان نفتی العمر بزرگترین میدان نفتی سوریە برپا خواهد شد.

همچنین در خبرهای آمدە است؛ آمریکا روز گذشتە کاروانی متشکل از ۴۰ کامیون تجهیزات نظامی و لجستیکی با پلاک منطقه کردستان عراق را از گذرگاه الولید در مرز کردستان عراق با سوریه وارد شهر قامشلی کردە است. این محموله تسلیحات در پی صدها کامیون تسلیحات امریکایی که در هفته‌های اخیر به این منطقه ارسال شده بود، وارد این شهر شد.

شکی نیست کە آمریکا خیرخواه کردهای سوریە کە سالیان متمادی در رنج بسر بردەاند، نیست و در هر توافقی کە سوددهی بیشتری داشتە باشد بازهم آنها را خواهد فروخت.

آمریکا و ترامپ از جان کردهای سوریە فقط نفت و زمین می‌خواهند. آمریکا می‌خواهد نفت‌های مناطق کردنشین سوریە را بدزدد و از جغرافیای استراتژیک شمال و شمال شرقی سوریە برای نزدیکی بە اسرائیل و محافظت از رژیم صهیونیستی استفادە کند و همزمان ایران، حزب اللە و گروهای مقاومت را هم در عراق از نزدیک زیر نظر داشتە باشد.

اثبات این مدعا سخنان جیمز جفری، نمایندە آمریکا در امور سوریە است کە در ادامه اظهارات قبلی خود که در ماه مارس ایراد کرده بود، گفت: آمریکا برای مبارزە بە سوریە نیامدە است و وظیفه نیروهای آمریکایی در سوریه آن است که رسیدن به موفقیت برای نیروهای حکومت سوریه را دشوار سازد.‌

توافق میان کردهای سوریە و دمشق نقشە ها را برآب می‌کند

کارشناسان مسائل خاورمیانە براین باورند کە تنها راه فائق آمدن بر توطئەهای آمریکا و دشمنان امنیت و آرامش سوریە توافقات داخلی و ملی مابین گروها و اقلیت‌های ملی مذهبی این کشور با دولت رسمی و مذاکرات سازندە برای احقاق حقوق قانونی همە گروه‌ها و اتحاد و بازسازی همەجانبە آن کشور است.

در این راستا کردها بە عنوان دومین قومیت بزرگ در سوریە که بعد از اعراب نقش بسزایی در مبارزە با داعش داشتەاند، بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

اگرچە مشاهدات اوضاع سیاسی سوریە این احتمال را بە وجود می‌آورد که کردها بعد از تعیین تکلیف منطقه ادلب برای توافق با دمشق اقدام خواهند کرد اما در حال حاضر با نزدیک شدن هرچە بیشتر احزاب کرد سوریە بە هم (پروژە اتحاد PYD و ENKS) و احتمال توافق و متحد شدن آنها، انتظار می‌رود کە احزاب کردی سوریە بعد از توافقات داخلی خود، با دولت مرکزی سوریە هم بە توافق برسند و در چهار چوب واحدی برای پاکسازی سوریە از تروریسم همکاری و آمریکا را ناچار بە خروج از کشورشان کنند.منبع: مهر