کد خبر : 96369

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در تصمیمی ناگهانی به دولت خود دستور داد تا پرداخت سهمیه مالی این کشور به سازمان بهداشت جهانی را بطور موقت متوقف کند. ترامپ در توجیه این تصمیم، عملکرد این نهاد جهانی را در مقابله با بیماری عالم گیر کووید -۱۹ مطرح […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در تصمیمی ناگهانی به دولت خود دستور داد تا پرداخت سهمیه مالی این کشور به سازمان بهداشت جهانی را بطور موقت متوقف کند.

ترامپ در توجیه این تصمیم، عملکرد این نهاد جهانی را در مقابله با بیماری عالم گیر کووید -۱۹ مطرح کرد. وی مدعی شد که این سازمان «در انجام وظایف اصلی خود قصور ورزیده و باید پاسخگوی [این اِهمالکاری] باشد».

رئیس جمهور آمریکا همچنین دولت چین را به «ارائه اطلاعات غلط» در خصوص بیماری کووید -۱۹ که احتمالاً عامل شیوع گسترده این بیماری بوده، متهم کرد.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا بالاترین میزان سهمیه مالی را به سازمان بهداشت جهانی می‌پردازد و در سال ۲۰۱۹ با پرداخت بیش از ۴۰۰ میلیون دلار به این نهاد، نزدیک به ۱۵% بودجه آن را تأمین کرده است.

اما قطع ناگهانی این سهمیه مالی با واکنش مقامات کشورها و برخی از شخصیت‌های برجسته در جهان همراه بوده است.

* چین

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین با دعوت از دولت آمریکا به انجام تعهدات خود در قبال سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد که شیوع ویروس عالمگیر کووید -۱۹ با نزدیک به دو میلیون فرد مبتلا در سرتاسر جهان، اکنون در مرحله حساسی قرار دارد و اینکه تصمیم دولت آمریکا برتمام کشورها تأثیر خواهد گذاشت.

* آلمان

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز در پیامی توئیتری به این تصمیم ترامپ واکنش نشان داد. وی در این باره نوشت: «تقصیرها را به گردن دیگران انداختن کمکی نمی‌کند. ویروس مرز نمی شناسد».

ماس در ادامه می‌نویسد: «ما باید برای مقابله با کووید -۱۹ همکاری کنیم. یکی از بهترین سرمایه گذاریها تقویت سازمان ملل به ویژه نهاد فرعی آن سازمان بهداشت جهانی است، به عنوان نمونه در زمینه توسعه و توزیع آزمایش‌ها و واکسن ها».

* نیوزلند

«جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزلند نیز در این باره گفت: «در ایامی همچون این روزها ما به اشتراک اطلاعاتی نیاز داریم و همچنین نیازمند توصیه‌هایی هستیم که بتوانیم به آنها اتکا کنیم، و سازمان بهداشت جهانی این نیازها را تأمین کرده است. ما به حمایت از این نهاد و پرداخت سهمیه خود ادامه خواهیم داد».

* استرالیا

«اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا ضمن موافقت با انتقادهای ترامپ از سازمان بهداشت جهانی، به ویژه حمایت این سازمان از بازگشایی «بازارهای تره بار» در چین که محل فروش گوشت تازه حیوانات وحشی است، اظهار داشت: «اما باید گفت که سازمان بهداشت جهانی سازمانی است که کارهای مهم زیادی از جمله در منطقه ما در اقیانوس آرام انجام داده است و ما با آنها همکاری نزدیک داریم. ما نمی‌خواهیم که بجای درست کردن، این وضعیت را خراب‌تر کنیم. اما این سازمان نیز از انتقاد و از اینکه می‌توانست امور را بهتر انجام دهد [اما انجام نداد] مصون نیست».

* سازمان ملل

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز در واکنش به تصمیم ترامپ گفت که «اکنون وقتِ» کاهش منابع مالی برای عملیات‌های سازمان بهداشت جهانی نیست. وی همچنین گفت: «اکنون زمان اتحاد و برای جامعه جهانی زمان همکاری نزدیک و منسجم برای متوقف سازی این ویروس و قطع زنجیره انتقال آن است».منبع: مهر