کد خبر : 95796

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محمد قاسمی: دل‌های مردم اصفهان این روزها بیش از پیش با همدلی و همکاری برای «درخانه ماندن» به هم گره خورده است؛ گویی مردم نصف جهان در تلاش هستند تا این بار نیز با همت و همراهی با یکدیگر نام و آوازه‌ای جهانی پیدا کنند؛ آوازه‌ای که می‌تواند برای دنیا نیز […]


خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محمد قاسمی: دل‌های مردم اصفهان این روزها بیش از پیش با همدلی و همکاری برای «درخانه ماندن» به هم گره خورده است؛ گویی مردم نصف جهان در تلاش هستند تا این بار نیز با همت و همراهی با یکدیگر نام و آوازه‌ای جهانی پیدا کنند؛ آوازه‌ای که می‌تواند برای دنیا نیز الگویی ناب باشد.

ممنوعیت تردد خودرو در اصفهان و خیابان‌های خالی نصف‌جهان

اجرای طرح‌های ممنوعیت تردد خودرو در شهر اصفهان در کنار طرح فاصله گذاری اجتماعی در این روزها شهر اصفهان را خالی از هر گونه تردد کرده است تا زنجیره ارتباطی انتقال ویروس کرونا قطع گردد؛ هر چند که در این خصوص از جانب بسیاری از کارشناسان انتقاداتی به استاندار اصفهان وارد است. چراکه بسیار دیر با مردم برای تعطیلی نصف جهان و قطع زنجیره انتقالی همراه شد، چنانچه مقتدایی منتخب نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیش از این کاملاً صریح خطاب به استاندار اصفهان گفته بود که «لطفاً تحرک بیشتری داشته باشید. باور کنید شما استاندار این استان هستید و الان باید به آب و آتش بزنید تا جان موکلان من، بیش از این در خطر نباشد. از تمام ظرفیت ملی و استانتان بهره بگیرید؛ ما هم پشتیبانی می‌کنیم.»

در نهایت این تذکرها و پیگیری اقشار مختلف و دستگاه‌های اجرایی مختلف در سطح شهر اصفهان جواب داد و اکنون همت اصفهانی‌ها به مرحله‌ای رسیده است که این شهر برای همه کشور نمونه باشد.

ا ستقرار نیرو در ۵۰۰ نقطه اصفهان

در این خصوص فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: مجموعه انتظامی فرماندهی انتظامی استان از زمان تشکیل قرارگاه مقابله با کرونا با تمام توان پای کار آمده و با اجرای رزمایش «پلیس مقتدر، مردم با فرهنگ» با استقرار در ۵۰۰ محل و نقطه از سلامت مردم دفاع می‌کند.

سردار مهدی معصوم بیگی اظهار داشت: مجموعه انتظامی استان اصفهان نیز از همان دقایق اولیه شروع طرح با تمام توان و به کارگیری همه تجهیزات در کنار دیگر دستگاه‌ها پای کار ایستاد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح مستلزم مشارکت و تعامل مردمی است، بیان داشت: مأموران انتظامی استان اصفهان در بیش از ۵۰۰ نقطه با همکاری تنگاتنگ عزیزان بسیج و دلاور مردان ارتش مستقر هستند و از ورود مسافران و خودروهای غیر بومی به شهرهای این استان جلوگیری می‌کند و خودروهای غیر بومی فقط اجازه تردد از کنار گذر شهرها را دارند.

اصنافی که موارد قانونی و بهداشتی را رعایت نکنند با آنان برخورد قاطع می‌شود، تاکنون بیش از ۶۷۰ مغازه که رعایت مقررات را نکرده اند پلمب شده اند

معصوم بیگی با اشاره به اینکه ۷۰۰ دوربین ثبت تخلفات نیز در استان اصفهان فعال هستند و رانندگان متخلف را اعمال قانون می‌کنند اظهار داشت: خودروهای شخصی با پلاک غیر بومی حق تردد به شهر و استان اصفهان را ندارند و تمامی تفرجگاه‌ها و محل‌های گردشگری تعطیل شده است.

اصناف غیر ضروری در اصفهان تعطیل شد

فرمانده انتظامی استان اصفهان همچنین از تعطیلی برخی صنوف غیر ضروری خبر داد و اظهار داشت: واحدهای صنفی که مایحتاج ضروری مردمی را تأمین می‌کنند مانند نانوایی‌های، سوپر مارکت ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و خوراکی و غیره فعالیت می‌کنند و دیگر اماکنی که فعالیت آنها غیر ضروری است تعطیل هستند.

وی تاکید کرد: اصنافی که موارد قانونی و بهداشتی را رعایت نکنند با آنان برخورد قاطع می‌شود، ضمن اینکه تاکنون بیش از ۶۷۰ مغازه که رعایت مقررات را نکرده اند پلمب شده اند.

معصوم بیگی از جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و انتقال به پارکینگ خودروهای متخلف خبر داد و بیان داشت: در این طرح تمامی دستگاه‌های اجرایی پای کار آمده اند و همکاری بسیار خوبی از سوی مردم فهیم اصفهان با پلیس وجود دارد.

روشنایی پارک‌ها و مراکز تجمع شهر اصفهان خاموش شد

اما در راستای اهمیت این موضوع چراغ روشنایی‌های بوستان‌ها و مراکز تجمع در شهر اصفهان نیز خاموش شد، موضوعی که شهردار اصفهان نیز در این خصوص اظهار داشت: برای حفظ سلامتی مردم و قطع زنجیره انتقال بیماری از (هفتم فروردین) روشنایی پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و مراکز تجمع در اصفهان از غروب تا نیمه شب خاموش می‌شود.

قدرت الله نوروزی در ادامه بیان داشت: همچنین دروازه‌های ورودی شهر به روی خودروهای با پلاک غیر اصفهان مسدود شده است.

تمدید ممنوعیت ورود به بوستان‌ها و پارک‌ها در اصفهان تا ۲۰ فروردین ماه

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان نیز در این زمینه اعلام کرد: طبق مصوبات ستاد کرونا استان اصفهان ممنوعیت تردد شهروندان در پارک‌ها و بوستان‌های شهری تا ۲۰ فروردین ماه تمدید شده است.

حسین امیری افزود: این تصمیم برای سلامت شهروندان اتخاذ شده است و در همین رابطه بنرهای اطلاع رسانی در ورودی پارک‌ها و بوستان‌ها نصب می‌شود.

وی افزود: نیروهای کنترل نظارت و پارکبان‌ها با همکاری نیروی انتظامی از ورود شهروندان به بوستان‌ها جلوگیری می‌کنند.

وی همچنین اعلام کرد: نورپردازی تمام المان‌های شهر خاموش شده و نیروهای کنترل و نظارت شهرداری اصفهان با هماهنگی نیروی انتظامی در بوستان‌ها و پارک‌های شهر برای هدایت و راهنمایی شهروندان و توصیه به ماندن در خانه مستقر شده اند.

امیری ادامه داد: پارک خودروها سرتاسر مسیر حاشیه زاینده رود ممنوع است و پارکینگ تمام پارک‌ها نیز در کل مناطق ۱۵ گانه شهر مسدود شده و از ورود خودرو ممانعت به عمل می‌آید.

وی افزود: حاشیه رودخانه با نوارهای خطر امکان حضور و تردد شهروندان را کاهش داده و مأموران در حال تذکر به افراد و خودروها هستند.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه خودروهایی که در اطراف پارک‌ها و رودخانه تردد داشته باشند برای بار اول تذکر دریافت خواهند کرد، گفت: در صورت تکرار با همکاری نیروی انتظامی این خودروها اعمال قانون می‌شود.

تردد موتور سیکلتها هم در اصفهان ممنوع شد

به دنبال اجرای طرح ممنوعیت تردد خودرو در سطح شهر اصفهان شاهد آن بودیم که بعضاً موتور سواران در خیابان‌های شهر اصفهان تردد داشتند که در همین راستا تردد آنها نیز از ساعات اولیه روز ۱۳ فروردین ماه ممنوع شد.

در این خصوص سخنگوی ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا اصفهان بیان داشت: موتورسیکلت‌ها هم همانند خودروها مشمول محدودیت و ممنوعیت تردد در شهرهای استان هستند.

حجت الله غلامی گفت: تنها پیک‌های موتوری که برای حمل کالا فعالیت دارند مجاز به تردد در سطح شهر هستند و به دنبال تصمیم ستاد کرونای استان، پلیس در صورت مشاهده موتورسیکلت‌سواران تک سرنشین و یا به همراه خانواده به اعمال قانون و توقیف و انتقال موتور سیکلت به پارکینگ اقدام خواهد کرد.

رئیس پلیس راه اصفهان نیز با اشاره به عزم راسخ پلیس برای برخورد با متخلفین بیان داشت: طرح ممنوعیت تردد خودروهای پلاک شخصی و یا پلاک‌های غیر بومی و ممنوعیت کامل تردد خودروهای پلاک شخصی در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین در شهر اصفهان با جدیت دنبال شد.

جریمه ۸۴۸ خودروی متخلف تا صبح روز چهارشنبه

حسین پورقیصری گفت: از آغاز طرح فاصله گذاری اجتماعی تا صبح روز چهارشنبه ۸۴۸ خودروی متخلف به واسطه دوربین‌های نظارتی و مأموران پلیس راه جریمه و اعمال قانون شدند.

وی همچنین بیان داشت: ۷۹۹ خودرو نیز جریمه ۵۰۰ هزار تومانی شده که از این تعداد ۱۹ خودرو به مدت یک ماه توقیف شدند.

در کنار اعمال محدودیت‌های قانونی برای برخی از مردم اصفهان گروه‌های مردمی زیادی در نصف جهان دست به دست هم داده اند تا نشان دهند اصفهان می‌تواند در این خصوص الگوی مناسبی نه تنها برای کشور بلکه برای جهانیان باشد.

حضور ۷۰۰ طلبه جهادی در خط مقدم مبارزه با کرونا در اصفهان

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان، پیرامون اقدامات صورت گرفته از سوی قرارگاه جهادی طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان اظهار داشت: تاکنون پیرامون خدمت رسانی به هموطنان در وضعیت بحرانی کرونا اقدامات و تصمیمات جدی از سوی طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان صورت گرفته است.

از همان ابتدای شیوع کرونا، اقداماتی نظیر ضدعفونی کردن معابر و مکان‌های عمومی بخصوص بیمارستانها، پاسخ به شبهات و همچنین مشاوره و فعالیت در بیمارستان‌ها در قالب طرح نسیم مهر بخشی از فعالیت‌های طلاب بوده است

حجت الاسلام سید حسین مؤمنی بیان داشت: برای هماهنگی قرارگاه جهادی طلاب حوزه اصفهان با دانشگاه علوم پزشکی، جلسه مشترکی با حضور دبیر اجرایی قرارگاه، معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

وی ادامه داد: از همان ابتدای شیوع کرونا، قرارگاه جهادی حوزه علمیه اصفهان شکل گرفت و اقداماتی نظیر ضدعفونی کردن معابر و مکان‌های عمومی بخصوص بیمارستانها با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی، پاسخ به شبهات و همچنین مشاوره و فعالیت در بیمارستان‌ها در قالب طرح نسیم مهر بخشی از فعالیت‌های طلاب بوده است.

خدمت رسانی ۷۰۰ نفر از طلاب و روحانیون جهادی برای مبارزه با کرونا

حجت الاسلام سید حسین مؤمنی تاکید کرد: در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ نفر از طلاب و روحانیون جهادی حوزه علمیه اصفهان مشغول فعالیت در عرصه خدمت رسانی به مردم و مبارزه با کرونا هستند.

علاوه بر آن حضور تمام قد ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران و نیروهای بسیجی در نقاط مختلف اصفهان سبب شده است که شاهد باشیم مقابله با این ویروس در میان تمامی اقشار اصفهان وجود دارد.

یکی از نمونه‌های همدلی در میان دستگاه‌های اصفهان را می‌توان علاوه بر ضدعفونی کردن شهر و استان توسط شهرداری و سایر دستگاه‌ها به تولید ماسک اشاره داشت که همه با همتی والا در این عرصه پا گذاشته اند از شهرداری اصفهان گرفته تا گروه‌های جهادی در بخش‌های مختلف که این موضوع همدلی مردم را نشان می‌دهد.

به طور مثال شهرداری اصفهان از ابتدای شیوع بیماری به صورت مرتب کلیه معابر و اماکن عمومی، اتوبوس‌ها، متروها و دیگر نقاطی که محل تجمع مردم است را به صورت روزانه و مرتب ضدعفونی می‌کند.

همچنین سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان از ابتدای شیوع بیماری با تولید محتوای فرهنگی و آموزشی نسبت به فرهنگ سازی برای اقدامات مراقبتی که منجر به قطع زنجیره انتقال بیماری می‌شود و همچنین افزایش ایمنی شهروندان انجام داد و با دستور شهردار اصفهان، ۱۲۰ هزار بسته بهداشتی در مناطق کم‌تر برخوردار شهر و سکونت گاه‌های غیر رسمی توزیع شد و ۱۲۰۰ بسته بهداشتی نیز در بین کودکان کار در سطح شهر اصفهان توزیع گردید.

استاندار اصفهان هم با اشاره به اینکه اصفهان در راه‌های مقابله با کووید ۱۹ از استان‌های پیشتاز است، گفت: ما نه تنها از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا عقب نیستیم بلکه در تصمیماتی پیشتر هم رفته‌ایم.

عباس رضایی بر ضرورت رعایت مصوبات ستاد تاکید و اظهار امیدواری کرد با تلاش همه بخشهای این استان، ویروس کرونا هرچه زودتر از کشور و استان اصفهان پاک شود.منبع: مهر