کد خبر : 96165

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها – کوثر کریمی: یکی از بهترین راه‌های تشخیص ویروس کرونا، بررسی «سفیدی ریه» به وسیله عکس سی‌تی‌اسکن است که رادیولوژیست‌ها در این بخش به طور مستقیم با بیماران در ارتباط هستند ولی کمتر کسی در این ایام به فعالیت آنها توجه می‌کند؛ بر همین اساس حوزه سه بسیج خواهران ناحیه امام […]


خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها – کوثر کریمی: یکی از بهترین راه‌های تشخیص ویروس کرونا، بررسی «سفیدی ریه» به وسیله عکس سی‌تی‌اسکن است که رادیولوژیست‌ها در این بخش به طور مستقیم با بیماران در ارتباط هستند ولی کمتر کسی در این ایام به فعالیت آنها توجه می‌کند؛ بر همین اساس حوزه سه بسیج خواهران ناحیه امام علی (ع) شرق اهواز و گروه جهادی پایگاه ابوذر غفاری حوزه چهار شهری اهواز به مناسبت اعیاد شعبانیه از رادیولوژیست‌های سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان اهواز تقدیر کردند.

مرکز سی‌تی‌اسکن فعال است، بیماران می آیند و می‌روند؛ هرکسی مشغول انجام کار خود شده است تا بیماران در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسند.

یکی از بانوان جوان بخش سی‌تی‌اسکن مرکزی بیمارستان گلستان اهواز اتاق سی‌تی‌اسکن را آماده کرده است تا بیمار برای گرفتن عکس وارد شود، متصدی دستگاه نیز به بیمار اعلام می‌کند که هنگام انجام کار تکان نخورد.

دو ماه دور از خانه

جوان است، گان پوشیده، ماسک، دستکش و شیلد هم دارد؛ پای سیستم نشسته است تا عکس سی‌تی‌اسکن بیمار را تهیه کند.

بهداد اورنگی کارشناس ۲۶ ساله رادیولوژی سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان با سه سال سابقه کار می‌گوید: سال گذشته سیل را تجربه کردم و این دومین بحران است؛ سال گذشته هم برای خدمات‌رسانی در سوسنگرد حضور داشتم.

او با اشاره به اینکه در این ایام هم به سوسنگرد می‌رود و هم در اهواز فعالیت می‌کند، ادامه می‌دهد: پدر و مادرم مسجدسلیمان هستند و دو ماهی می‌شود که به خانه نرفتم و عید امسال هم پیش آنها نبودم چون سن و سالی از پدر و مادرم گذشته و ترسیدم که حضورم برای آنها خطرناک باشد.

اورنگی در خصوص ترس از کرونا یادآور می‌شود: چون به صورت علمی یک سری چیزها را می دانم شاید ترس به آن شکل نداشته باشیم؛ یعنی ترس از روی «ناآگاهی» نداریم چرا که آدم بیشتر وقتی از چیزی اطلاع نداشته باشد از آن می ترسد.

کارشناس رادیولوژی سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد نکات بهداشتی را رعایت می‌کند، می‌گوید: ترس و یا حتی رعایت افراطی نکات بهداشتی شاید بیشتر به خاطر عزیزان و خانواده باشد؛ چرا که هیچ کسی دوست ندارد کوچک‌ترین اتفاقی برای عزیزانش رخ بدهد و به هیچ وجه نمی‌توان این حس را توصیف کرد.

وی در پایان توصیه می‌کند: توصیه‌ام به مردم این است که اول اخبار و اطلاعات را از مراجع رسمی بگیرند و دوم اینکه ضمن رعایت نکات بهداشتی تا حد امکان از خانه بیرون نروند.

ماندن برای نجات جان هم‌وطنان

مشغول بررسی پرونده‌ها و بایگانی کردن عکس‌های روز این بخش است، هم‌زمان باید راهنمایی و دستورات لازم را برای انجام امور به همکاران خود داشته باشد.

آزیتا اورک ۴۳ ساله است و ۷ سال سابقه کار به عنوان مسئول بخش سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان دارد، می‌گوید: طی چند سال اخیر اولین بحرانی است که تجربه کردم.

او در خصوص کاربرد سی‌تی‌اسکن برای بیماران کرونا بیان می‌کند: زمانی که بیمار به کرونا ویروس یا همان کووید ۱۹ مبتلا و به تنگی نفس و سرفه دچار می‌شود، از سوی دکتر متخصص برای تشخیص کرونا باید سی‌تی‌اسکن شود چون در عکس سی‌تی‌اسکن اینکه بیمار مشکوک به این بیماری هست یا خیر مشخص می‌شود.

اورک در خصوص اینکه می‌توانست در خانه بماند ولی نمانده است، می‌گوید: نمی‌توانم به در خانه ماندن رضایت بدهم چون جان هم‌وطنان من در خطر است و امثال من باید در بیمارستان بمانند تا بتوانیم این بیماری را با هم شکست بدهیم و در کنار هم به بیماران کمک کنیم.

مسئول بخش سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان ادامه می‌دهد: توصیه دارم که مردم بیماری را جدی بگیرند و در منزل بمانند و تا حد امکان به بیرون نروند؛ همچنین اگر مجبور به بیرون رفتن هستند باید از دستکش و ماسک استفاده کنند.

او عنوان می‌کند: مردم باید از مواد ضدعفونی‌کننده برای دست‌هایشان در محیط بیرون از خانه استفاده کنند و در عین حال به صورت مکرر دست‌هایشان را با آب و صابون شست‌وشو دهند تا دچار این بیماری نشوند چرا که این بیماری یک اپیدمی و همه‌گیر است.

اورک در پایان می‌گوید: به طور معمول روزی ۱۶ ساعت در محل کار حضور داریم؛ البته با توجه به میزان مراجعان زمان این شیفت کاهش یا افزایش پیدا می‌کند.

یک ماه دور از فرزند

زینب سادات موسوی ۳۶ ساله که ۵ سال سابقه کار دارد، می‌گوید: به هر حال من قبل از اینکه بحث کرونا یا چیز دیگری پیش بیاید خودم این شغل را انتخاب کردم و علاقه شدید به آن داشتم.

او ادامه می‌دهد: در این ایام می تونستم در محل کار حضور نداشته باشم ولی نزدیک به یک ماهی می‌شود که حتی دخترم را ندیدم چون من در محیطی حضور دارم که مستقیم با کرونا در ارتباط هستیم و به حکم «مادر بودنم» برای دیدن دخترم استرس دارم.

موسوی با اشاره به اینکه دخترش را نزد پدر و مادر خودش گذاشته است، می‌گوید: سن پدر و مادرم از ۵۰ سال بیشتر است و مادرم بیماری زمینه‌ای دیابت دارد و اگر بخواهم به دیدار آنها یا دخترم بروم، عذاب وجدان می‌گیرم چون که ممکن است ناقل باشم.

او بیان می‌کند: ولی کار و مردم بیشتر از خانواده‌ام برایم مهم بود و دوست داشتم در محل کار حضور داشته باشم؛ کارم را ترجیح دادم تا در این بحران فعالیت و به مردم خدمت کنم.

این کارمند مرکز سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان یادآور می‌شود: از مردم عاجزانه خواهش می‌کنم که این بیماری را جدی بگیرند و در خانه بمانند؛ کادر بهداشت و درمان به خاطر آنها سر کار حضور دارند ولی از آنها می‌خواهیم که قرنطینه بودن را رعایت کنند.

موسوی اضافه می‌کند: می دانم که در خانه ماندن به مدت طولانی خیلی سخت است ولی از مردم می‌خواهم که تحمل کنند چون این کار باعث می‌شود تا ریشه‌کن شدن بیماری زودتر رقم بخورد.

او در پایان می‌گوید: از آنها می‌خواهم که تحملشان را بیشتر کنند و بدانند که «در خانه ماندن» بهترین راهکار برای موفق شدن در راستای مقابله با ویروس کرونا است.

تقدیر بسیجیان از پرسنل سی‌تی‌اسکن

گل‌های رُز سرخ بین نیروهای بسیجی و پرسنل سی‌تی‌اسکن دست به دست می‌شد؛ نیروهای بسیجی علاوه بر حضور در تدارکات جبهه، موضوع روحیه بخشی به فعالان مبارزه با کرونا را فراموش نکرده‌اند.

زینب پیروند فرمانده حوزه سه بسیج خواهران ناحیه امام علی (ع) شرق اهواز می‌گوید: به مناسبت اعیاد شعبانیه و شرایط کنونی شیوع کرونا ویروس تصمیم گرفتیم برنامه تقدیر و تشکری از پرسنل بیمارستان گلستان داشته باشیم و بر این اساس برای اهدای گل به بخش سی‌تی‌اسکن آمدیم.

او با اشاره به اینکه انجام برنامه تقدیر نمادین و به نمایندگی از همه پرسنل زحمتکش کادر بهداشت و درمان در کشور است، ادامه می‌دهد: حوزه سه بسیج خواهران ناحیه امام علی (ع) شرق اهواز سه کارگاه دوخت ماسک را در منطقه استحفاظی خود راه‌اندازی کرده است و با توجه به درخواست بیمارستان بقایی و شهرداری بخشی از ماسک‌ها را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دادیم.

فرمانده حوزه سه بسیج خواهران ناحیه امام علی (ع) شرق اهواز عنوان می‌کند: مناطق محدود استحفاظی نیز تحت پوشش قرار دارند که کار توزیع ماسک برای آنها توسط برادران ناحیه انجام می‌شود.

هانی خوش بیان عضو گروه جهادی پایگاه مقاومت بسیج ابوذر غفاری حوزه چهار شهری ناحیه امام علی (ع) اهواز نیز می‌گوید: در راستای طرح تکریم از پرسنل زحمتکش بیمارستان گلستان به نمایندگی از دیگر فعالان کادر بهداشت و درمان تصمیم گرفتیم که در اعیاد شعبانیه با اهدای گل از کارکنان سی‌تی‌اسکن بیمارستان گلستان تقدیر کنیم.

او در پایان یادآور می‌شود: به طور متقابل این گروه جهادی و حوزه سه بسیج خواهران با همکاری کادر درمانی از دو خبرنگار حاضر در این برنامه نیز تقدیر و تشکر کرد تا گوشه‌ای از زحمات خبرنگاران خوزستانی در جبهه اطلاع‌رسانی مبارزه با ویروس کرونا دیده شود.

ارتباط با بیماران کرونایی

فوکال پوینت علمی مدیریت کرونا در خوزستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: با توجه به اینکه ویروس کرونا ریه را درگیر می‌کند برای تشخیص این موضوع بهترین نوع تشخیص عکس سی‌تی‌اسکن است.

دکتر سید محمد علوی ادامه می‌دهد: برخی مواقع جواب تست کرونای بیمار شاید منفی باشد ولی عکس سی‌تی‌اسکن درگیر شدن ریه را نمایش می‌دهد و بر این اساس این عکس در تشخیص بهترین کمک را در این زمینه ایفا می‌کند.

وی بیان می‌کند: همکاران رادیولوژیست هم نقش پررنگی در تشخیص کرونا دارند؛ آنها خدمت زیادی در تشخیص به موقع و کنترل بیماری در جامعه دارند.

فوکال پوینت علمی مدیریت کرونا در خوزستان با تقدیر از زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی رادیولوژیست‌ها برای تشخیص بیماری کرونا می‌گوید: وقتی بیمار برای رادیوگرافی به بیمارستان مراجعه می‌کند، همکاران رادیولوژی و سی‌تی‌اسکن در مواجهه با آن قرار دارند و ضمن تقدیر و تشکر از همه آنها باید خدا قوت جانانه‌ای به این قشر داشت.منبع: مهر