کد خبر : 96309

خبرگزاری مهر – گروه بین‌الملل: در روزهایی که همه حواس‌ها بدنبال اطلاع از آخرین وضعیت کرونا در ایران و جهان بود، تصویری ویدئویی از «مارکوس رویز ایوانز» مدیر کمپین «بله کالیفرنیا»، منتشر شد که در آن ایوانز به نوعی از مردم ایران طلب کمک می‌کرد. وی در پیامی ویدئویی، بر طبل مخالفت با سیاست خارجی […]


خبرگزاری مهر – گروه بین‌الملل: در روزهایی که همه حواس‌ها بدنبال اطلاع از آخرین وضعیت کرونا در ایران و جهان بود، تصویری ویدئویی از «مارکوس رویز ایوانز» مدیر کمپین «بله کالیفرنیا»، منتشر شد که در آن ایوانز به نوعی از مردم ایران طلب کمک می‌کرد.

وی در پیامی ویدئویی، بر طبل مخالفت با سیاست خارجی کاخ سفید کوبید و خطاب به مردم ایران گفت: «ما خواهان جدایی از آمریکا هستیم… مردم کالیفرنیا مخالف سیاست‌های واشنگتن هستند… کالیفرنیای مستقل روابط دوستانه‌ای با ایران خواهد داشت… ما معتقد به ساختن پل هستیم نه دیوار… ما می‌خواهیم کالیفرنیا را در مسیر جدیدی قرار دهیم… بسیاری از مردم سراسر جهان دولت آمریکا را به دلیل سیاست‌های خصمانه‌اش دوست ندارند، ما کالیفرنیایی‌ها نمی‌خواهیم این سیاست‌ها به نام ما تمام شود… ایران مانند روسیه یک کشور بسیار مهم است و نقشی استراتژیک در اقتصاد جهان دارد… اگر مردم ایران اعلام کنند که کالیفرنیا در صورت استقلال کالیفرنیا، به رسمیت شناخته خواهد شد، این مسئله آتشی در کالیفرنیا به پا خواهد کرد.»

باید توجه داشت که جامعه آمریکا در سال‌های اخیر به شکل روزافزونی دوقطبی شده و جمهوریخواهان بیشتر محافظه‌کار شده و دموکرات‌ها بیشتر لیبرال.

«برنارد گرافمن»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: ما از سال‌های پس از جنگ داخلی تا به امروز شاهد چنین دوقطبی شدیدی در سیاست نبوده‌ایم. دوقطبی موجود در کنگره هم در صد سال گذشته بی‌سابقه است.

وضع در کالیفرنیا هم همین است. در چند سال گذشته اختلافات چه در داخل ایالت، و چه بین ایالت و باقی ایالت‌های آمریکا، چنان افزایش یافته است که منجر به حداقل شش مورد درخواست برای تقسیم ایالت یا استقلال از ایالات متحده منجر شده است.

جنبش استقلال کالیفرنیا چرا و چگونه شکل گرفت؟

جنبش استقلال طلبان کالیفرنیا، جنبشی سیاسی با هدف اعلام استقلال کالیفرنیا است که به شکل قانونی فعالیت خود را در قالب «حزب ملی کالیفرنیا» دنبال می‌کند.

این حزب تازه تأسیس با الهام از حزب استقلال طلبان اسکاتلند از بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد و کمتر از یک ماه بعد وزارت داخلی آمریکا با اعلام رسمی ثبت این حزب را تأیید کرد.

لوئیز مارینلی، از رهبران و مؤسسان این حزب در گفتگو با نشریه آمریکایی وایز؛ الهام گرفتن و تأثیرپذیری از استقلال طلبان اسکاتلندی را تأیید کرده و هدف حزب ملی کالیفرنیا را استقلال گام به گام از آمریکا عنوان نموده است.

این حزب همزمان با تأسیس دفترش، جنبش «بله به کالیفرنیا» را نیز راه اندازی کرد که هدف آن جلب نظر افکار عمومی برای مسئله استقلال کالیفرنیا است.

حزب ملی کالیفرنیا، به عنوان رهبر اصلی استقلال طلبان کالیفرنیایی، اهداف خود را با انتشار یک بیانیه به این شرح اعلام کرد:

-ترویج و تقویت هویت کالیفرنیایی به عنوان هویتی جدا از آمریکا

-کمک به استقلال مالی کالیفرنیا از آمریکا

-اولویت دادن منافع کالیفرنیا بر منافع آمریکا

-انتقال قانونی و حقوقی حاکمیت سیاسی از واشنگتن به شهر ساکرامنتو مرکز ایالت کالیفرنیا

-تلاش برای شناساندن کالیفرنیا به عنوان یک کشور مستقل در روابط بین الملل

-تقویت دولت محلی همزمان با فرایند تدریجی انتقال قدرت.

سایر اعضای حزب اهداف دیگری نیز از جمله تأسیس وزارت بهداشت مستقل، استقلال بازارهای مالی و اقتصادی کالیفرنیا از دیگر مناطق آمریکا، اصلاح سیستم دادگستری و قضائی، حذف خشونت پلیس و مأموران امنیتی، اصلاحات در سیستم آموزشی و استقرار عدالت آموزشی و فرصت برابر و اصلاح در سیستم پذیرش مهاجران و ایجاد شرایط مساعد و عادلانه برای مهاجرت اعلام کرده‌اند.

«کالگزیت» (Calexit)، لقبی است که به جنبش «بله به کالیفرنیا» (Yes to California) داده شده است. نام این جنبش یادآور کمپین «بله به اسکاتلند» است که در جریان انتخابات سال ۲۰۱۵ خواهان استقلال اسکاتلند از بریتانیا بود.

کمپین معتقد است که کالیفرنیا از قوانین فدرال متضرر شده است، اینکه مالیات این ایالت به دولت فدرال بیش از بودجه‌ای است که از آن دریافت می‌کند، اینکه ایالت احساس می‌کند از قدرت سیاسی در واشنگتن دی. سی. به‌دور افتاده و تفاوت سیاسی و فرهنگی بسیاری بین کالیفرنیا و بقیه کشور وجود دارد.

در تاریخ ایالت کالیفرنیا ۲۰۰ پیشنهاد مختلف برای جدایی ارائه شده است. کرمیت روزولت، یک استاد قانون اساسی در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: جدایی کالیفرنیا هیچ‌گاه رخ نخواهد داد زیرا به‌نفع آمریکا نیست.

در چند سال گذشته اختلافات چه در داخل ایالت کالیفرنیا، و چه بین ایالت و باقی ایالات متحده، چنان افزایش یافته است که منجر به حداقل شش مورد درخواست برای تقسیم ایالت یا استقلال از ایالات متحده منجر شده است

وی معتقد است: «امکان ندارد این اتفاق بیفتد، از اینکه مردم درباره آن سخن می‌گویند متعجب نیستم. اگر انتخابات ۲۰۱۶ سرنوشت دیگری می‌داشت اکنون تگزاس بود که سعی می‌کرد جدا شود، اما این کار واقع‌گرایانه نیست».

نام‌های مطرح در استقلال کالیفرنیا

تا این بخش مشخص شد که لوئیز ماینلی و مارکوس رویز ایوانز از جمله افراد تأثیرگذار در فرایند استقلال کالیفرنیا از آمریکا هستند اما در این میان نام یک ایرانی نیز شنیده می‌شود و او کسی نیست جز «شروین پیشه‌ور».

به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶، این شهروند ایرانی – آمریکایی رهبری کمپینی را برای جدایی ایالت کالیفرنیا از آمریکا برعهده گرفت.

سایت سی ان بی سی آمریکا در این رابطه نوشت: شروین پیشه‌ور فعال اقتصادی ایرانی – آمریکایی و یکی از بزرگترین سرمایه گذاران و مغز متفکر در پشت فعالیت‌ها برای درخواست استقلال ایالت کالیفرنیا از آمریکا بود.

این رسانه افزود: شروین پیشه‌ور یکی از سرمایه گذاران بزرگ و اصلی در زمینه فناوری‌ها در جهان و دارنده سهم بزرگ‌تر را در شرکت (Uber) متخصص در زمینه حمل و نقل را دارد که دفتر آن در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیاست. این شهروند ایرانی – آمریکایی سهم بزرگی را نیز در شرکت «هایپرلوپ وان» (Hyperloop One) فعال در زمینه حمل و نقل دارد.

شروین پیشه‌ور در مصاحبه با این سایت خبری نیز گفته است که هدفش از کمپین درخواست استقلال کالیفرنیا تحت شعار Calexit است.

او قبل از این در کمپین‌های جمع‌آوری پول برای ستاد تبلیغاتی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا فعالیت می‌کرد.

اهمیت کالیفرنیا برای آمریکا و تبعات جدایی آن از ایالت متحده

ایالت کالیفرنیا واقع در جنوب غربی آمریکا و در ساحل اقیانوس، با داشتن بیش از ۴۰ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکاست. کالیفرنیا همچنین بعد از آلاسکا و تگزاس نیز بزرگترین ایالت آمریکا از نظر مساحت است. مرکز ایالت کالیفرنیا شهر ساکرامنتو و لس‌آنجلس، سن دیگو، سن خوزه و سان‌فرانسیسکو از شهرهای مهم این ایالت است.

اکثریت ساکنان ایالت کالیفرنیا هوادار حزب دموکرات هستند و در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز در این ایالت، هیلاری کلینتون کاندیدای دموکرات‌ها توانست بر رقیب جمهوریخواه خود یعنی ترامپ پیروز شود و تمامی ۵۰ رأی الکترال این ایالت را از آن خود کرد.

ایالت کالیفرنیا دارای ظرفیت‌های اقتصادی بسیار بالایی است به طوری که اگر یک کشور مستقل بود اقتصادش معادل ششمین قدرت اقتصادی جهان بود. کالیفرنیا سومین ایالت بزرگ آمریکا و ثروتمندترین منطقه این کشور است که در صورت موفقیت جنبش استقلال‌طلب در جدایی از دولت فدرال، ضربه سنگین اقتصادی و بین‌المللی به کاخ سفید وارد خواهد شد.

شروین پیشه‌ور فعال اقتصادی ایرانی – آمریکایی و یکی از بزرگترین سرمایه گذاران و مغز متفکر در پشت فعالیت‌ها برای درخواست استقلال ایالت کالیفرنیا از آمریکا بود

اقتصاد کالیفرنیا از اقتصاد کل انگلیس بزرگ‌تر است و مالیاتی که به دولت مرکزی آمریکا پرداخت می‌کند، از همه ایالت‌های دیگر این کشور، بیشتر. مردم کالیفرنیا به نحوه رسیدگی دولت مرکزی با توجه به مالیاتی که می‌پردازند، ناراضی هستند و می‌خواهند که کنترل درآمدها را خود، در اختیار داشته باشند.

غول‌های فناوری آمریکا ازجمله اپل، گوگل، ادوبی، هیولت پاکارد، ای. ام. دی.، اینتل، اوراکل و یاهو در این ایالت در منطقه «سیلیکون ولی» (Silicon Valley) به معنای دره سیلیکون واقع شده‌اند. فقط یک قلم از ضرر اقتصادی آمریکا در این صورت، جدا شدن درآمد سالانه حدود ۲۷۰ میلیارد دلاری شرکت اپل از عایدی ایالات‌متحده است. به همین دلیل اگر مردم کالیفرنیا بر جدایی از آمریکایی از اجماع کنند، این کشور ضربه سختی خواهد خورد.

مردم کالیفرنیا که بیشترین سهم را در پر کردن ذخایر فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) دارند، شاهدند که دولت مرکزی دچار ضعف‌های آبروبر و فاحش در مهار ویروس کرونا شده است. در حال حاضر آمریکا نزدیک به ۳۷۰ هزار نفر مبتلا به کرونا دارد که حدود ۱۱ هزار نفر از آن‌ها درگذشته‌اند.

سیاست‌های مهاجر ستیزانه کاخ سفید نیز به مذاق مردم کالیفرنیا خوش نمی‌آید. اکثر ساکنان این ایالت به مهاجران همسایه جنوبی خود (مکزیک) خوشامد می‌گویند؛ اما ترامپ اصرار دارد که در سراسر ایالت‌های هم‌مرز با این کشور شامل تگزاس، نیومکزیکو، آریزونا و کالیفرنیا دیواری برای ممانعت از ورود مهاجران احداث کند.

افزون بر این، آمریکای منهای کالیفرنیا موقعیت فعلی خود را در دنیا از دست می‌دهد و چرخش سیاسی آن باعث تیرگی روابطش با کشورهایی نظیر کانادا و نزدیکی مضاعفش به کشورهایی نظیر روسیه و مجارستان خواهد شد. ازاین‌رو، عده کثیری از مردم این ایالت با توجه به تبعیض‌های موجود در سیستم حکومت فدرال، خواستار پایان حضور ایالتشان در حکومت مرکزی هستند.

از دست دادن کالیفرنیا قطعاً ضربه سختی به اقتصاد آمریکا وارد خواهد کرد. کالیفرنیا پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا است (بزرگ‌تر از کل اقتصاد بریتانیا)، و مالیاتی که به خزانه دولت مرکزی می‌فرستد از هر ایالت دیگری بیشتر است. شدت نهایی ضربه به سیاست‌های تجاری و قراردادهای اقتصادی متقابلی بستگی خواهد داشت که بین طرفین امضا خواهد شد. ولی ایالات متحده در هر صورت ضربه خواهد دید.

برندون اولری، استاد علوم سیاسی در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: ارزش دلار سقوط خواهد کرد و ممکن است یورو و یوان چین جای آن در اقتصاد جهانی را بگیرند.

اما از طرف دیگر، کالیفرنیا به متحد جذاب جدیدی برای کشورهای لیبرال تبدیل خواهد شد. استیون سایدمان، استاد امور بین‌الملل در دانشگاه اوتاوا، می‌گوید: با استقلال کالیفرنیا، ناگهان دنیا از یک نظام دوقطبی بین چین و ایالات متحده به یک نظام چندقطبی بین ایالات متحده، چین، کالیفرنیا، هند و دیگران تغییر پیدا می‌کند. چنین اتفاقی باعث پیچیدگی روابط بین‌المللی خواهد شد.

کالیفرنیای مستقلی که به دنبال یافتن جایگاه برتر در دنیا است، احتمالاً سعی خواهد کرد که در مسائل مهمی نظیر تغییرات اقلیمی نقشی پیشرو ایفا کند. اما روی دیگر این سکه عقب‌گرد ایالات متحده در زمینه‌هایی چون قوانین زیست‌محیطی، سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر، و موارد مشابه خواهد بود.

ترامپ و کرونا عامل تشدید روحیه استقلال طلبی

از زمان اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، شماری زیادی با تظاهرات در شهرهای کالیفرنیا خواستار استقلال این ایالت از آمریکا و ایجاد کشور کالیفرنیا شدند. در سال ۲۰۱۶ «الکس بادیلا» دبیر ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که وی برای کمپین «کالیفرنیا وطن است» مجوز فعالیت صادر کرده است.

این کمپین به «کالگزیت» نیز معروف شده که برگرفته از دو کلمه کالیفرنیا و اگزیت (خروج از آمریکا) است. مجوز این کمپین جهت جمع‌آوری تعداد امضای لازم برای به همه‌پرسی گذاشتن استقلال ایالت کالیفرنیا از آمریکا صادر شده است.

موضوع استقلال کالیفرنیا از آمریکا بارها مطرح شد اما به دنبال رأی آوردن دونالد ترامپ در انتخابات اخیر ریاست ایالات متحده آمریکا، موضوع استقلال آن جدی تر از قبل مطرح و پیگیری شد.

پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا هشتگ Calexit# به‌سرعت در رسانه‌های اجتماعی پخش شد. رأی هیلاری کلینتون در کالیفرنیا ۶۱.۵ درصد بود در حالی که ترامپ تنها توانسته بود ۳۳.۲ درصد آرا را در این ایالت کسب کند. مارینلی معتقد است که این امر نشان دهنده اختلاف سیاسی بین این ایالت و سایر نقاط کشور بوده و از آنها ترقی‌خواه‌تر است و اینکه مردم کالیفرنیا از اظهارات ترامپ درباره اقلیت‌ها خشمگین شده‌اند.

مردم کالیفرنیا که بیشترین سهم را در پر کردن ذخایر فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) دارند، شاهدند که دولت مرکزی دچار ضعف‌های فاحش در مهار ویروس کرونا شده است اما در ماه‌های اخیر نیز با توجه به عملکرد ضعیف دولت آمریکا در مقابله با ویروس کرونا، بار دیگر صدای استقلال طلبی در کالیفرنیا بلند شده است. مردم کالیفرنیا که بیشترین سهم را در پر کردن ذخایر فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) دارند، شاهدند که دولت مرکزی دچار ضعف‌های فاحش در مهار ویروس کرونا شده است. در حال حاضر آمریکا نزدیک به ۳۷۰ هزار نفر مبتلا به کرونا دارد که حدود ۱۱ هزار نفر از آن‌ها درگذشته‌اند.

آمریکای دوران دونالد ترامپ، را باید یک دوره زمامداری متفاوت از آنچه تاکنون در این کشور حاکم بوده، دانست.

آمریکا در این زمان با گسترش ویروس کرونا و بی توجهی حاکمیت به تبعات آن در کشور، یک دوره گذار را سپری می‌کند. حتی بسیاری از نظریه پردازان اعتقاد دارند که به احتمال زیاد دوران افول واقعی آمریکا فرا رسیده است.

مخالفت‌ها در درون آمریکا با سیستم حاکمیتی، اکنون به خاطر شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است و این واکنش‌ها از آنجا ناشی می‌شود که دولت حاکم، به ریاست ترامپ عملکردی از خود نشان داده است که حتی هم حزبی‌های او نیز از این روش ناخرسند هستند.

مدیریت بحران کرونا در آمریکا اکنون به یکی از عوامل اصلی انتقاد علیه دونالد ترامپ، تبدیل شده است چرا که سیستم بهداشتی درمانی این کشور به خاطر گسترش ویروس کرونا توانایی جوابگویی به این بحران را ندارد.

اخبار و گزارش‌هایی که از درون آمریکا منتشر می‌شود گویای آن است که وضعیت کرونایی آمریکا وخیم است و احتمال جان باختن هزاران نفر در این کشور بعید نیست. آمریکا پتانسیل استقلال ایالت‌های خود را دارد و در این زمینه چندین ایالت در این کشور خواهان استقلال از دولت مرکزی هستند. ایالت کالیفرنیا، فلوریدا و تگزاس و چندین ایالت دیگر پیشتاز استقلال از آمریکا هستند. هر چند تاکنون آنها در این خواسته به نتیجه نرسیده‌اند، اما اکنون شرایطی که در دوران ترامپ، بر آمریکا حاکم شده باعث گشته تا آن‌ها فعالیت‌های استقلال طلبانه خود را افزایش دهند.

در این میان مخالفت رئیس استقلال طلبان ایالت کالیفرنیا با سیاست‌های امپریالیستی سردمداران آمریکا، زنگ خطری برای سیاست‌های لیبرال سرمایه داری این کشور است که اکنون خود را به خاطر وضعیت حاکم در کشور و دنیا در خطر نابودی می‌بیند.

خطری که حتی هنری کیسینجر، نظریه پرداز آمریکا نیز آن را احساس کرده و در مقاله‌ای که به تازگی آن را منتشر کرده به آن پرداخته است.

کافی است یکی از ایالت‌های آمریکا به خواسته خود برسد و از ایالات متحده جدا شده و استقلال سیاسی، اقتصادی و نظامی پیدا کند، آنگاه این اتفاق برای دیگر ایالت‌ها نیز خواهد افتاد و به یک مطالبه بزرگ درون آمریکا تبدیل خواهد شد.

جمهوریخواهان حامی و دموکرات‌ها مخالف کالگزیت

اما در میان این هیاهو جمهوریخواهان که در آمریکا به «فیل ها» معروفند از استقلال و جدایی کالیفرنیا استقبال می‌کنند اما دموکرات‌ها که از آنها با عنوان «الاغ ها» یاد می‌شود، با آن مخالف هستند.

دلیل این حمایت و مخالفت چیست؟

شاید بتوان گفت استقلال کالیفرنیا از آمریکا برای دموکرات‌ها یک کابوس است؛ چرا؟

کالیفرنیا پرجمعیت‌ترین ایالت کشور است، و جدایی‌اش توازن قدرت در کشور و کنگره را به نفع جمهوریخواهان تغییر خواهد داد. در عین حال، از دست رفتن آرای الکترال این ایالت باعث خواهد شد که هیچ دموکراتی در آینده نزدیک به ریاست‌جمهوری ایالات متحده نرسد.

استیون سایدمان، استاد امور بین‌الملل در دانشگاه اوتاوا، می‌گوید: وضعیت سیاسی دموکرات‌ها به شدت خراب خواهد شد. آن‌ها از اوایل دهه ۱۹۹۰ به بعد برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت به کالیفرنیا وابسته بوده‌اند.

دقیقاً به همین دلیل سیاسی است که جمهوریخواهان تندرو با استقلال کالیفرنیا موافق هستند چون در صورت وقوع چنین وضعیتی، قدرت سیاسی در ایالت متحده بطور کی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

در چنین صورتی، دموکرات‌ها در سایر ایالات چاره‌ای نخواهند داشت جز این‌که به راست چرخند. به عقیده برنارد گرافمن، استاد علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا، دموکرات‌ها، در نبود کالیفرنیا، تنها می‌توانند به میانه‌روی در سیاست ایالات متحده امیدوار باشند – چیزی شبیه دوران آیزنهاور که اجماع سیاسی به کارهای بزرگی چون ساخت شبکه آزادراهی کشور منجر شد.

خروج قانونی یا جنگ داخلی

اگرچه قانون اساسی آمریکا تمهیداتی را برای جذب ایالات جدید در این کشور تعبیه کرده است، اما هیچ‌گونه چارچوب قانونی برای جدایی یک ایالت وجود ندارد. یکی از گزینه‌ها به‌اعتقاد حامیان «کالگزیت» اصلاح قانون اساسی است تا به ایالت طلایی اجازه داده شود طی رفراندومی آمریکا را ترک کند. اگر این اصلاحیه با دوسوم اکثریت در هر دو مجلس کنگره آمریکا مجلس نمایندگان و سنا تصویب شود به قانونگذاران ۵۰ ایالت فرستاده خواهد شد. سی‌وهشت مجلس ایالتی باید این اصلاحیه را تصویب کنند تا جنبه قانونی یابد. روش دیگر این خواهد بود که کنوانسیونی متشکل از تمام ۵۰ ایالت تشکیل شده و یک تأییدیه مشابه ۶۷ درصدی از ایالت‌ها به دست آید.

اما اگر کالیفرنیا نخواهد از این روش‌ها استفاده کند چه پیش خواهد آمد؟ اگر کالیفرنیا نخواهد کسب اجازه کند؛ اگر کالیفرنیا بخواهد که به‌سادگی ایالات متحده را ترک کند؟

در حقیقت آخرین باری که برخی ایالت‌ها تلاش کردند که از آمریکا جدا شوند خونین‌ترین جنگ این کشور به وقوع پیوست: جنگ‌های داخلی (۱۸۶۵‌۱۸۶۱) که منجر به مرگ ۶۰۰ هزار آمریکایی شده و در نهایت با شکست جدایی‌طلبان جنوبی به پایان رسید.

کالیفرنیا پرجمعیت‌ترین ایالت کشور است، و جدایی‌اش توازن قدرت در کشور و کنگره را به نفع جمهوریخواهان تغییر خواهد داد. در عین حال، از دست رفتن آرای الکترال این ایالت باعث خواهد شد که هیچ دموکراتی در آینده نزدیک به ریاست‌جمهوری ایالات متحده نرسد

از منظری، جدایی‌طلبی یک سنت آمریکایی است. ایالت‌های این کشور زمانی مستعمره بریتانیا بودند و از آن جدا شدند. وقتی ایالت‌های مستعمره قانون اساسی جدید را تصویب کرده و ایالات متحده را تشکیل دادند ۹ ایالت از آن جدا شدند.

کمتر از یکصد سال بعد، برخی جنوبی‌ها اعلام کردند که اعلامیه استقلال آمریکا به جدایی جنوب جنبه قانونی می‌بخشد. دیگر جدایی‌طلبان اعتقاد داشتند اتحادیه یک قرارداد داوطلبانه بوده که مفاد آن توسط شمال نقض شده است. دولت فدرال با این استدلال و خواسته مخالفت کرده و با جنگ به جدایی‌طلبی‌ها پاسخ داد. پس از جنگ دادگاه عالی آمریکا به‌صورت رسمی اعلام کرد که وقتی ایالت‌ها قانون اساسی را پذیرا می‌شوند، از حق خود برای ترک ایالات متحده صرف‌نظر می‌کنند.

اما «مارکوس رویز ایوانز» مدیر کمپین «بله کالیفرنیا»، در این رابطه می‌گوید: قانون اساسی ایالات متحده، جدایی ایالت‌ها را ممنوع نکرده، بلکه می‌گوید برای حل‌وفصل این‌گونه مسائل، حکم دیوان عالی لازم است. دیوان عالی سال ۱۸۷۰ پس از پایان جنگ داخلی در پرونده «تگزاس مقابل وایت» حکم داد که هر یک از ایالت‌های آمریکا می‌تواند به طور قانونی در صورت «موافقت ایالت‌ها» از ایالات متحده جدا شود.

«اروین چمرینسکی» برجسته‌ترین کارشناس قانون اساسی در کالیفرنیا معتقد است که به دست آوردن یک اکثریت ساده آرا در کنگره می‌تواند شرط مدنظر دیوان عالی را محقق کند. از آن جایی که کالیفرنیا با رأی اکثریت کنگره وارد ایالات متحده شد، با رأی اکثریت هم می‌تواند از این اتحادیه خارج شود. با این حال، هیچ‌یک از رسانه‌های آمریکا اشاره‌ای به پیش‌زمینه‌های قانونی استقلال کالیفرنیا از آمریکا نمی‌کنند.

چرا ایران؟

شاید در نگاه اول به دلیل سیاست‌های خصمانه‌ای که آمریکا در طول تاریخ علیه ملت ایران داشته، اینکه رهبری یک جنبش جدایی طلب در داخل آمریکا از ایران طلب کمک می‌کند، موضوعی جالب توجه است؟

ایوانز مدیر کمپین استقلال کالیفرنیا از آمریکا، بعد از انتشار آن ویدئو در مصاحبه‌ای که با سایت «سیاست پارسی» داشته می‌گوید: پس از روسیه به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت، اگر ایران هم با تأسیس نمایندگی فرهنگی کالیفرنیا موافقت کند، رسانه‌های بین‌المللی به پوشش اخبار جدایی این ایالت از آمریکا و مقامات ایالتی به حمایت از این آرمان مردم کالیفرنیا وادار خواهند شد.

وی در مورد اینکه چرا از ایران طلب کمک کرده است گفت: بر خلاف رسانه‌های آمریکایی، رسانه‌های بین‌المللی با ما رفتار منصفانه‌ای داشته‌اند. اگر مردم دولت ایران بتوانند صدای ما را از مانع رسانه‌های آمریکایی عبور بدهند و به دنیا برسانند، آن‌گاه مردم کالیفرنیا مفهوم کالگزیت را خواهند پذیرفت. بزرگ‌ترین کاری که ایران می‌تواند انجام بدهد، این است که اجازه بدهد یک نمایندگی فرهنگی از کالیفرنیا در این کشور تأسیس شود. اگر ایران هم همان کاری را انجام دهد که روسیه انجام داد، آن‌وقت رسانه‌های بین‌المللی مجبور خواهند شد تا خبرِ به رسمیت شناخته شدن کالیفرنیا توسط کشورهای دیگر را مخابره کنند. آن‌وقت مقامات کالیفرنیا نیز متقاعد می‌شوند تا از جنبش استقلال از آمریکا حمایت کنند. ایران اهمیت و قدرت لازم برای تحقق این آرزوی کالیفرنیا را به واقعیت تبدیل کند.

این گفته‌ها نشان می‌دهد که رهبر جنبش بله کالیفرنیا، از یک سو به دنبال استفاده از ظرفیت‌ها و جایگاه ایران در نزد رسانه‌های بین‌المللی است تا شاید از این طریق بتواند جنبش و خواسته خود را بیش از گذشته مطرح کرده و از سوی دیگر با توجه به حساسیت نهادهای سیاست‌گذار در داخل آمریکا بر روی ایران، وی تلاش دارد تا با نزدیک کردن خود به جمهوری اسلامی، با وارد کردن فشار مضاعف بر حاکمان ایالات متحده امتیازات ویژه‌ای را بدست بیاورد.

منابع:

-یک ایرانی در پشت پرده کمپین استقلال کالیفرنیا از آمریکا، ایلنا، ۱۳۹۵
-زمزمه‌های استقلال کالیفرنیا؛ آمریکای پس از کرونا چگونه است؟، میزان، ۱۳۹۹
-کالگزیت؛ آیا کالیفرنیا در ۲۰۱۹ از آمریکا جدا می‌شود، تسنیم، ۱۳۹۵
-هزینه‌های سنگین اقتصادی و بین‌المللی جدایی کالیفرنیا از آمریکا / ایالتی که در استقلال‌طلبی تنها نیست، آنا، ۱۳۹۹
-جنبش «کالگزیت» از ایران چه می‌خواهد؟، سیاست پارسی، ۱۳۹۹منبع: مهر