کد خبر : 93098

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد عملکرد مجلس دهم اظهار داشت: مجلس دهم، شعبه دوم دولت بود. اکثریت نمایندگان با لابی و رانت دولت، به مجلس وارد شدند بنابراین اکثریت نمایندگان مجلس دهم را حامیان دولت تشکیل می‌دادند. وی افزود: این […]حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد عملکرد مجلس دهم اظهار داشت: مجلس دهم، شعبه دوم دولت بود. اکثریت نمایندگان با لابی و رانت دولت، به مجلس وارد شدند بنابراین اکثریت نمایندگان مجلس دهم را حامیان دولت تشکیل می‌دادند.

وی افزود: این امر موجب شد مجلس استقلال لازم را نداشته باشد و به دفتر دولت تبدیل شود.

نماینده مردم محلات در مجلس تاکید کرد: مجلس دهم به جای آنکه به دنبال اولویت‌ها باشد، به دنبال حاشیه‌ها رفت البته کارهای خوبی در مجلس انجام شد اما حاشیه‌ها بر روند اصلی مجلس مسلط بود.

لیست امید از دلایل تضعیف مجلس دهم بود

سلیمی گفت: لیست امید یکی از دلایل تضعیف مجلس دهم بود زیرا آقایان آنقدر سرمست غرور پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بودند که افراد ضعیف را در لیست خود چیدند درحالی‌که کارشناسان قوی اقتصادی و سیاسی نیز در کشور وجود داشتند.

وی بیان کرد: بخشی از نمایندگان مجلس دهم، افراد ضعیفی بودند که موجب تضعیف مجلس شدند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نگاه به خارج برای حل مشکلات کشور را عامل تضعیف مجلس دهم خواند و گفت: اعضای فراکسیون امید، راهکار حل مشکلات کشور در غرب و آمریکا را می‌دیدند. تصویب FATF یکی از نشانه‌های این تفکر بود که همین امر نیز به مجلس آسیب زد؛ سرمایه‌های داخلی مورد توجه نمایندگان مجلس دهم قرار نداشت.

سلیمی تصریح کرد: ارتباط بخشی از نمایندگان مجلس دهم را با مردم قطع کردند و همین امر موجب شد در خلاء تصمیم بگیرند چون ارتباط تنگاتنگی با مردم نداشتند.

مجلس دهم شجاعت لازم برای مقابله با تخلفات را ندارد

وی خاطرنشان کرد: بخشی از نمایندگان مجلس دهم پایگاه اجتماعی نداشتند، مجلس را طعمه دیدند و به جای آنکه صندلی مجلس را محلی برای خدمت به مردم بدانند، برای خود و بستگانشان کار کردند تا بر «آلاف و الوف» خود بیفزایند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس دهم شجاعت لازم برای مقابله با تخلفات را نداشت.

سلیمی، مماشات لاریجانی با دولت‌های یازدهم و دوازدهم را از دلایل مهم تضعیف مجلس دهم خواند و تاکید کرد: آقای لاریجانی بیش از دوره‌های قبل با رئیس‌جمهور مماشات کرد و همین مماشات بیش از اندازه با دولت موجب شد هم به جایگاه لاریجانی و هم به جایگاه مجلس آسیب وارد شود.منبع: مهر