کد خبر : 93103

به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهمین جشن منتقدان سینما امشب پنجشنبه دهم بهمن با حضور هنرمندان، منتقدان و سینماگران در هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد.  فرزاد حسنی اجرای این مراسم را بر عهده داشت و در ابتدا از جعفر گودرزی دعوت کرد تا درباره سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمای ایران سخن بگوید. جعفر گودرزی […]به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهمین جشن منتقدان سینما امشب پنجشنبه دهم بهمن با حضور هنرمندان، منتقدان و سینماگران در هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد. 

فرزاد حسنی اجرای این مراسم را بر عهده داشت و در ابتدا از جعفر گودرزی دعوت کرد تا درباره سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمای ایران سخن بگوید.

جعفر گودرزی ضمن خوشامدگویی به مهمانان، حوادث تلخ هفته‌های اخیر همچون شهادت سردار سلیمانی، جان باختن هموطنان در سانحه هواپیمایی و کرمان را تسلیت گفت و درباره برگزاری جشن سیزدهم منتقدان بیانیه‌ای را قرائت کرد.

فرزاد حسنی در ادامه با اشاره به گلاره عباسی و راه اندازی طرح «سوینا» برای نابینایان از او دعوت کرد تا در این باره توضیحاتی ارائه کند.

عباسی نیز در سخنانی با تشریح فعالیت‌های خود در حوزه مشکلات نابینایان در برنامه های مرتبط با سوینا بیان کرد: این اتفاق برای خود نابینایان نوعی اشتغالزایی است و من در این مسیر دوستانی پیدا کرده‌ام که بسیار توانا هستند؛ کسانی که نابینا هستند و ما هیچ گاه از آن‌ها استفاده نکرده بودیم.

وی ادامه داد: از طرفی ما فکر کردیم  می‌توانیم با این طرح سینما را برای این عزیزان دسترس‌پذیر کنیم چون عزیزان متخصصی داریم که می توانیم از آن‌ها در حوزه های مختلف بهره بگیریم.

تجلیل از علیرضا زرین‌دست

در ادامه مراسم کلیپی در بزرگداشت علیرضا زرین‌دست فیلمبردار پیشکسوت سینمای ایران پخش شد که در آن چهره‌هایی همچون مسعود کیمیایی، محمدعلی باشه‌آهنگر، هوشنگ گلمکانی و… درباره زرین دست سخن گفتند.

در ادامه جواد طوسی و اسحاق خانزادی روی صحنه آمدند تا آیین تجلیل از علیرضا زرین‌دست برگزار شود.

طوسی در سخنانی گفت: اگر بپذیریم در دوره‌های قبل از موج نو در سینمای ایران قابلیت‌های حرفه‌ای وجود داشته است، حضور تالیفی فیلمبردارانی مثل زرین‌دست، هوشنگ بهارلو و… به درستی در سینمای ما تعریف شده است.

وی ادامه داد: تفاوت بارز زرین‌دست با هم‌نسلانش انعطاف‌پذیری در کار با فیلمسازان مختلف است. شروع کار او را با امیر نادری در نظر بگیرید. ادامه کارش را با کیارستمی می‌بینید. همکاری‌های مداوم او با کیمیایی که نقطه بارز آن‌ها «خط قرمز»، «حکم» و «خون شد» است که سه همکاری متفاوت است.

در ادامه زرین‌دست با تشویق حضار روی سن رفت و گفت: از انجمن منتقدان تشکر می‌کنم که به سال‌ها فعالیت من در سینمای ایران توجه کردند.

وی با اشاره به تاریخ سینما تصریح کرد: پشت صحنه و تاریخ سینما در واقع همین اتفاقات و همین نکوداشت‌ها و همین توجه به کسانی است که در تاریخ سینما تاثیرگذار بوده‌اند. امیدوارم که همه شما بتوانید در تاریخ سینما تاثیر بگذارید.

دیپلم خلاقیت برای سروش صحت

در بخش نخست از اهدای جوایز، محمد متوسلانی و منصور ضابطیان روی سن رفتند. دیپلم افتخار جایزه خلاقیت و استعداد درخشان به سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص» تعلق گرفت.

صحت در سخنانی حین دریافت جایزه خود گفت: خیلی هیجان زده‌ام که این دیپلم افتخار را گرفته‌ام و امیدوارم جهان کمی با ما برقصد!

فرزاد حسنی هم در واکنش گفت: فعلاً که ما با هر ساز جهان می‌رقصیم.

تندیس خلاقیت برای همایون غنی‌زاده

تندیس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان به «مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده رسید.

همایون غنی‌زاده در سخنانی اظهار کرد: از اهالی سینما به خاطر خوشامدگویی به من (که از تئاتر آمده بودم) تشکر می‌کنم. تشکر از علی نصیریان دارم. همچنین از جامعه منتقدان ممنونم.

وی افزود:اثر هنری وقتی خلق می‌شود هنرمند را شیفته خود می‌کند به گونه‌ای که ممکن است معایب آن را نبیند و منتقد باعث می‌شود دیوار مسخ‌شدگی هنرمند فرو بریزد.

تندیس بهترین دستاورد فنی برای طراح صحنه «سرخ‌پوست»

در بخش بعدی سیاوش اسعدی و محمود گبرلو برای اهدای جایزه بهترین دستاورد فنی روی سن رفتند و تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن نصراللهی برای طراحی صحنه فیلم «سرخپوست» تعلق گرفت.

این گزارش در حال تکمیل است…منبع: مهر