کد خبر : 102098

سرپرست فوریت های پزشکی شرکت ملی حفاری ایران از اقدامات پیشگیرانه و تدارک ملزومات بهداشتی و درمانی در موقعیت های عملیاتی و پشتیبانی شرکت در خصوص ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خوز ۲۴ به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران پریسا قاسمی با اشاره  به پراکندگی موقعیت های عملیاتی شرکت در مناطق خشکی و دریایی، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی، سلامت کارکنان به جّد مورد تاکید مدیریت ارشد شرکت می باشد.

وی افزود: با وجود اینکه هیچگونه مورد مشکوک این ویروس که در کشور چین و چند کشور دیگر شایع گردیده در کشورمان مشاهده نشده است، با این حال اقدامات لازم  و آمادگی کامل برای پیشگیری در دستور کار قرار گرفته است.

قاسمی اظهار کرد: در این ارتباط  رایزنی با دانشگاه علوم پزشکی شهید چمران  و بهداشت و درمان صنعت نفت به طور مستمر در جریان است و آخرین توصیه ها و دستورالعمل های بهداشتی در محیط های کاری لحاظ می گردد.

سرپرست فوریت های پزشکی شرکت ملی حفاری ایران گفت: هم‌ اینک از سوی این واحد هفت هزار قلم تجهیزات پیشگیرانه از قبیل ماسک های فیلتر دار N95، سه لایه و معمولی، دستکش های یک بار مصرف،  محلول ضد عفونی کننده دست و سطوح در اختیار مراکز فوریت های پزشکی مناطق عملیاتی شرکت قرار داده شده است.

وی افزود: همجنین امکانات  و اقلام مورد نیاز اختصاصی به اندازه مناسب و نیاز به پزشکان و کادر درمانی مستقر در دستگاه های حفاری در حال ارسال می باشد و علاوه بر داروهای معمول  با توجه به نقش مکمل ها ( ویتامین سی )  در بالا بردن مقاومت بدن  در برابر بیماری های ویروسی نظیر  آنفولانزا نیز تا پایان فصل سرما جز سبد دارویی قرار گرفت .

قاسمی اظهار کرد: همچنین تمامی پزشکان و پرستاران مستقر در پایگاه های فوریت های پزشکی در موقعیت های عملیاتی ملزم به تشکیل کارگاه های آموزشی برای کارکنان گردیده و مقرر شد هر گونه علایم سرماخوردگی های شدید و آنفولانزا را ضمن هماهنگی با ستاد فوریت های پزشکی شرکت بررسی و در صورت نیاز نسبت به اعزام بیمار  به مراکز درمانی مبادرت نمایند.

سرپرست فوریت های پزشکی شرکت ملی حفاری ایران گفت: در همین ارتباط جلسات  هفتگی در ستاد فوریت های پرشکی برای بررسی و بازنگری  این موضوع برگزار و کمیته ای به این منظور تشکیل  شده که تمامی دستگاه های حفاری و مراکز کارگاهی و پشتیبانی را تحت کنترل و نظارت دارد.

وی اطلاع رسانی، تهیه و توزیع  پوسترهای آموزشی در سطح  واحدهای ستادی و عملیاتی، پیام های بهداشتی را بخش دیگری از اقدامات به عمل آمده در راستای آگاهی بخشی به رعایت بهداشت فردی و عمومی از سوی فوریت های پزشکی شرکت برشمرد.

قاسمی یادآور شد: درزمان حاضر ۱۲۹ پزشک و پرستار  و ۱۲۷ تکنسین فوریت های پزشکی به صورت اقماری بر روی دستگاه های حفاری خشکی و دریایی  و حوزه  ستادی شرکت مشغول انجام وظیفه می باشند.

کرونا ویروس ها دسته شناخته شده ای از ویروس ها هستند که بیماری های مختلفی از سرما خوردگی تا سندروم حاد و شدید تنفسی  را تولید می کنند.

یکی از خصوصیات ویردس کرونا تغییر شکل و ایجاد گونه جدید است که باعث بروز اپیدمی های منطقه ای و گاه جهانی می شود. از جمله علایم این ویروس آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سردرد، تب و در موارد شدید مشکلات گوارشی مثل اسهال، نارسایی های تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه است.

این بیماری می تواند از طریق تماس انسان با انسان ، انسان با حیوانات و همچنین سطوح آلوده سرایت  کند و از جمله راه های پیشگیری از ابتلا به آن رعایت نکات و توصیه های بهداشتی می باشد.