کد خبر : 92862

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه عصر امروز شنبه ۵ دیماه در حاشیه جلسه با رؤسا و اساتید دانشگاه‌های کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار مهر در ارتباط با آخرین وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: در این فاز شرکت ایرانی که در این کنسرسیوم حضور داشت فعالیت خود را آغاز کرده است. […]به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه عصر امروز شنبه ۵ دیماه در حاشیه جلسه با رؤسا و اساتید دانشگاه‌های کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار مهر در ارتباط با آخرین وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: در این فاز شرکت ایرانی که در این کنسرسیوم حضور داشت فعالیت خود را آغاز کرده است. جکت مورد استفاده در این فاز در حال اصلاح است. البته این شرکت ایرانی پیش از این جکت این فاز را ساخته است اما به دلیل تغییر حجم و وضعی که قرار است این جکت متحول شود باید آن را اصلاح می‌کرد.

وی افزود: قراردادهای مورد نظر و مناقصات مربوطه در این فاز در حال انجام و پیگیری است. کالاهای فناورانه مورد استفاده در این پروژه نیز باید از طریق واردات تأمین شود و امیدواریم تا آخر فعالیت دولت کنونی یک تولید اولیه از این فاز تا پایان فعالیت دولت کنونی داشته باشیم، این در حالی است که رقم معهود برای تولید این فاز یک میلیارد فوت مکعب است. البته اگر تجهیزاتی که باید برای این فاز از خارج کشور تأمین کنیم را بتوانیم وارد کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر مهر در ارتباط با علت کاهش صادرات ۲۷ درصدی گاز به عراق گفت: علت این کاهش مشکلات فنی بوده و ایران محدودیتی در تأمین گاز برای صادرات به عراق ندارد.

زنگنه در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره اینکه آیا عراقی‌ها هزینه گاز دریافتی از کشور را می‌پردازند، اظهار داشت: خیر، عراقی‌ها تاکنون هزینه‌ای برای گاز دریافتی به ما نپرداخته‌اند.

وزیر نفت با اعلام اینکه رئیس انستیتو نفت دانشگاه تهران خبرهای خوشی برای افزایش بازیافت میادین نفتی ایران داشته‌اند، توضیح داد: طبق قولی که رئیس این انستیتو به ما داده است قرار است لایه نفتی سروک شاهد افزایش ۱۰ درصدی ضریب بازیافت باشد. این در حالی است که ضریب بازیافت کنون این لایه حدود ۵ تا ۶ درصد است.

ادامه دارد…منبع: مهر