کد خبر : 90493

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه در سفارت آمریکا در بغداد، امروز (یک‌شنبه – ۲۹ دسامبر)، درباره واقعیت اخبار منتشر شده مبنی بر سفر محرمانه روز گذشته «مایک پامپئو» وزیر خارجه ایالات متحده به عراق توضیح داد. وی در گفت‌وگو با شبکه «RT»، توضیح داد: وزیر خارجه آمریکا دیروز به عراق سفر […]


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه در سفارت آمریکا در بغداد، امروز (یک‌شنبه – ۲۹ دسامبر)، درباره واقعیت اخبار منتشر شده مبنی بر سفر محرمانه روز گذشته «مایک پامپئو» وزیر خارجه ایالات متحده به عراق توضیح داد.

وی در گفت‌وگو با شبکه «RT»، توضیح داد: وزیر خارجه آمریکا دیروز به عراق سفر نکرده است و آنچه برخی رسانه‌ها در این‌باره منتشر کرده‌اند، صحت ندارد. پامپئو وزیر خارجه و بالاترین مقام دیپلماتیک آمریکا است و اگر بخواهد به عراق سفر کند، آن را علنی خواهد کرد.

این در حالی است که در پی انتشار اخبار ضد و نقیض از سفر پامپئو به پایگاه نظامی هوایی «عین الاسد» در استان الانبار، یک افسر وزارت دفاع عراق، شنبه‌شب در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی این خبر را تایید کرد و توضیح داد: «مایک پامپئو برای مدتی بسیار کوتاه به پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار (در غرب کشور) رفته جایی که نظامیان آمریکایی در آنجا حضور دارند». 

به گفته این منبع، وزیر امور خارجه آمریکا با فرماندهان ارتش کشورش در عراق دیدار و گفت‌وگو کرده اما از محتوای بحث او اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، دیروز  یک منبع مطلع امنیتی در استان «الانبار» عراق، از برقراری تدابیر امنیتی شدید و بی‌سابقه نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی «عین الاسد» در این استان خبر داد و گفت: نیروهای آمریکایی تدابیر امنیتی پیشگیرانه بی‌سابقه‌‌ای را در پایگاه عین‌الاسد واقع در ناحیه «البغدادی» در شهرستان «هیت» در غرب الانبار برقرار کرده‌اند و این اقدام به بهانه حمله راکتی به پایگاه نظامی آمریکایی «K1» در استان کرکوک عراق صورت گرفت.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: هواپیماهای آمریکایی در حال پرواز بر فراز این پایگاهند و نیروهای آمریکایی یک چتر امنیتی بر فراز این پایگاه ایجاد کرده‌اند تا از هرگونه حمله احتمالی جلوگیری کنند. به همین دلیل نیز شمار زیادی از هواپیماهای آمریکایی در محدوده پایگاه عین‌الاسد برای رصد هرگونه تحرک در اطراف این پایگاه به پرواز درآمده‌اند.

عین الاسد در ۱۰۸ کیلومتری غرب «الرمادی» قرار دارد. در سال ۲۰۰۳، تفنگداران آمریکایی این پایگاه را اشغال کردند و تا سال ۲۰۱۱ در آن باقی ماندند. عین الاسد دومین پایگاه هوایی بزرگ عراق است. در پایان سال ٢٠١۴، به بهانه مبارزه با داعش، بار دیگر این پایگاه تحت اختیار نظامیان آمریکایی حاضر در  ائتلاف بین‌المللی ضد داعش قرار گرفت.

انتهای پیام/صمنبع: فارس